Kultura, sztuka » Kultura

"Patologie" – nowa powieść Zachara Prilepina

"Patologie" – nowa powieść Zachara Prilepina
Zobacz więcej zdjęć »
19 kwietnia do rąk czytelników trafią „Patologie” – nowa powieść rosyjskiego pisarza Zachara Prilepina.

19 kwietnia do rąk czytelników trafią „Patologie” – nowa powieść rosyjskiego pisarza Zachara Prilepina, znanego w Polsce z książki „Sańkja”, którą recenzowaliśmy w Salonie Kulturalnym. „Patologie” ukażą się nakładem wydawnictwa Czarne. W „Patologiach” odnajdziemy wątki autobiograficzne, akcja powieści rozgrywa się bowiem w Czeczenii, podczas wojny, w której Prilepin uczestniczył jako kapitan OMON-u. 

Bohaterem „Patologii” młody rosyjski żołnierz, Jegor Taszewski, który trafia w sam środek bezwzględnej i okrutnej wojny. „To jego oczami, poprzez alkoholową mgłę, oglądamy obraz wojennych patologii – czytamy w zapowiedzi. – Dyscyplina zamienia człowieka w bezwzględną maszynę, a żołnierski szereg odbiera mu indywidualizm. W tym świecie nie ma miejsca na uczucia, pozostaje zwierzęcy instynkt i żądza przetrwania. Na wpół zatarte, nieuchwytne wspomnienia wydają się pięknym snem. Wciąż jednak powracają, przypominając młodym żołnierzom o domu, rodzinie, kobietach i pełnej spokoju normalności. Ale realne jest tylko to, co tu i teraz – towarzysze broni, błoto, wódka, papierosy, strach i codzienne spotkania ze śmiercią. Mocna, męska książka, która ogłusza jak wystrzał z moździerza i pozostaje w pamięci jak krwawe obrazy z pola bitwy”.

Zachar Prilepin urodził się w 1975 roku w okolicach Riazania, mieszka w Niżnym Nowogrodzie. Z wykształcenia filolog, z zawodu dziennikarz i pisarz, jest także aktywnym działaczem zdelegalizowanej Partii Narodowo-Bolszewickiej. Podczas wojny w Czeczenii w 1996 i 1999 roku służył jako kapitan OMON-u. Opublikował powieści, zbiór tekstów publicystycznych, opowiadania i wiersze. Felietonista gazet „Ogoniok” i „Russkaja żyzń”.
Zachar Prilepin jest laureatem wielu prestiżowych nagród, w tym Rosyjskiej Nagrody Literackiej  „Narodowy Bestseller 2008” za powieść „Grzech”. Jego powieść „Sańkja” (Czarne 2008) otrzymała Nagrodę Jasnej Polany oraz tytuł najlepszej powieści obcojęzycznej w Chinach. Książka „Patologie” była nominowana do nagród „Narodowy Bestseller 2005” i Boris Sokoloff-priz.

Utwory Prilepina przetłumaczono na dziewięć języków.

SalonKulturalny.plRedakcja CentrumPR informuje, że artykuły, fotografie i komentarze publikowane są przez użytkowników "Serwisów skupionych w Grupie Kafito". Publikowane materiały i wypowiedzi są ich własnością i ich prywatnymi opiniami. Redakcja CentrumPR nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Nadesłał:

puella

Komentarze (0)


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl
Opublikuj własny artykuł
Opublikuj artykuł z linkami


Kalendarium

Przejdź do kalendarium »

dodaj wydarzenie »

Ostatnio dodane artykuły

dodaj artykuł »