Kobieta, zdrowie, uroda » Medycyna
Pielęgnacja ciała w różnych odmianach łuszczycy
Zobacz więcej zdjęć » |
Światowej sławy specjalista od łuszczycy, dr Michael Tirant, twórca preparatów z linii Dr Michaels podczas swoich wykładów i spotkań z chorymi na całym świecie podkreśla, że łuszczycy nie da się wyleczyć, bo jest to choroba genetyczna. Można za to zrobić wiele, by wyeliminować jej objawy. Kluczem do sukcesu jest odpowiednia dieta (między innymi rezygnacja z używek czy pokarmów, które stymulują produkcję histaminy), ale i właściwa pielęgnacja skóry z łuszczycą.
Zamów artykuły sponsorowane na serwisie CentrumPR.pl w kilka minut, poprzez platformę Link Buildingu np.:
W zależności od tego, na których obszarach skóry występują zmiany chorobowe, codzienne zabiegi pielęgnacyjne będą wyglądać nieco inaczej.
Łuszczyca skóry głowy
Zmiany skórne na głowie dają się zauważyć na przykład na karku lub za uszami, a także na małżowinach usznych. Pielęgnacja skóry głowy to przede wszystkim stosowanie odpowiednich szamponów – lepiej unikać szamponów do skóry normalnej, dostępnych w sklepach kosmetycznych i zastąpić je dermokosmetykami lub szamponami poleconymi przez lekarza. Po każdym umyciu włosów trzeba je delikatnie osuszyć, ale należy unikać suszarki ustawionej na wysoką temperaturę. Osoby chore na łuszczycę głowy powinny zapomnieć także o lokówce, walkach czy prostownicy – zabiegi prostowania czy kręcenia włosów mogą wysuszać skórę głowy, podobnie jak zabieg trwałej ondulacji, wykonywany u fryzjera. Do szczotkowania najlepiej używać szczotki z miękkim włosiem, ale nie szczotkować włosów zbyt często.
Ponadto po każdym myciu włosów trzeba pamiętać o dokładnym wytarciu skóry, zwłaszcza w okolicach uszu – najlepiej robić to delikatnym ręcznikiem.
Łuszczyca dłoni i stóp
Ta postać łuszczycy występuje u co czwartego chorego. Jeśli zmiany pojawią się na dłoniach, należy zachować szczególną ostrożność podczas sprzątania, mycia naczyń, nawet ścierania kurzu – warto zaopatrzyć się w specjalne bawełniane rękawiczki, które wewnątrz będą miały wkładkę winylową. Unikanie kontaktu z chemikaliami, smarami, olejami i detergentami to podstawa w pielęgnacji dłoni i stóp.
Do codziennego mycia warto wykorzystać specjalne mydło, przeznaczone do skóry z łuszczycą. Po umyciu rąk czy stóp trzeba dokładnie wytrzeć skórę, szczególnie koncentrując się na końcówkach palców i paznokciach. Podczas wykonywania manikiuru i pedikiuru trzeba dołożyć starań, by nie uszkodzić skóry wokół paznokci.
Dodatkowo, żeby złagodzić objawy łuszczycy na stopach warto moczyć je trzy razy dziennie w słonej wodzie przez 10 minut, po każdej takiej kąpieli dokładnie osuszając stopy. Jeśli na skórę dłoni i stóp aplikujemy krem czy balsam, warto pamiętać, by używać niewielkiej ilości kosmetyku, a jeśli dokładnie się nie wchłonie – po kilku minutach od aplikacji usunąć jego nadmiar.
Zmiany w fałdach skórnych
Zmiany chorobowe pojawiające się w fałdach skórnych to problem szczególnie osób z nadwagą, ale i u tych, którzy mają szczupłą sylwetkę problem istnieje. Dotyczy przede wszystkim takich obszarów jak pachy, pachwiny, ale także skóra pod biustem u pań. Pielęgnacja tych wrażliwych miejsc to przede wszystkim nawilżanie tych obszarów ciepłą, słoną wodą (warto przetrzeć je wacikiem) i dokładnie osuszenie skóry po każdym myciu. W wyeliminowaniu zmian skórnych pomoże stosowanie odpowiednich dermokosmetyków – podobnie jak w przypadku łuszczycy dłoni i stóp trzeba pamiętać, by nadmiar kosmetyku, który się nie wchłonął, usunąć ze skóry.
Łuszczyca na innych obszarach ciała
Niezależnie od tego, gdzie występują zmiany łuszczycowe, warto pamiętać o kilku uniwersalnych wskazówkach, dotyczących pielęgnacji. Przede wszystkim po myciu trzeba wycierać skórę delikatnie, używając miękkich ręczników, którymi subtelnie dotykamy skórę. Mocne wycieranie, drapanie skóry ręcznikiem może tylko zaognić zmiany i sprawić, że będą dłużej się goić.
Do codziennej pielęgnacji skóry najlepiej używać dermokosmetyków, które mają właściwości łagodzące, złuszczające, zmniejszają podrażnienia i zaczerwienienia. Specjalne żele do mycia przeznaczone dla chorych na łuszczycę łagodzą swędzenie i wspomagają regenerację skóry, a odżywki – stosowane na przykład do skóry głowy –poprawiają sprężystość skóry i jej nawilżenie.
Opracowanie: Agnieszka Skupieńska
Nadesłał:
escritor
|
Komentarze (0)