Technologie » Internet

Pierwszy szczyt Security Blogger

Pierwszy szczyt Security Blogger
Zobacz więcej zdjęć »
W Madrycie odbył się pierwszy szczyt Security Blogger, który zgromadził specjalistów zajmujących się bezpieczeństwem. W dyskusji wzięli udział liderzy opinii ze Stanów Zjednoczonych i Hiszpanii.

Doszli oni do wnioski, iż jedynie użytkownik świadomy istnienia przestępczości internetowej może być bezpieczny w sieci.

Odpowiednia wiedza i przysłowiowy zdrowy rozsądek są receptą na zmniejszenie liczby ofiar ataków cyberprzestępców. Organizatorem szczytu była firma Panda Security.
Tematem przewodnim Security Blogger Summer był rynek technologii bezpieczeństwa oraz kwestie związane z lepszą ochroną użytkownika internetu. Informowanie użytkowników sieci na temat podstawowych zasad bezpieczeństwa jest jedynym sposobem na zmniejszenie liczby ofiar przestępczości internetowej. Odpowiedzialność za to powinna spoczywać zarówno na sektorze publicznym jak i prywatnym - to kluczowe wnioski ze szczytu.

Edukacja i odpowiedzialność

Uczestnicy szczytu podkreślili, iż u podstaw problemów z bezpieczeństwem leżą czynniki gospodarcze: "Moglibyśmy mieć lepsze technologie, ale nie jesteśmy w stanie za nie zapłacić" - twierdził  Bruce Schneider, blogger oraz guru technologii IT. Zwrócił też uwagę na to, by nie zrzucać całej odpowiedzialności za bezpieczeństwo na rządy poszczególnych krajów, lecz zachęcić użytkowników i firmy do odegrania swojej roli.

W dalszym ciągu jednak największym problemem jest zachowanie internautów. Jak uznali uczestnicy forum - prowadzone prostym, zrozumiałym językiem kampanie propagandowe, dotyczące dobrych zwyczajów posługiwania się internetem, to najlepszy sposób na uniknięcie zagrożeń.

Obecna sytuacja i reakcja na przestępczość internetową

Dominującym trendem w ciągu kilku ostatnich lat jest profesjonalizacja przestępców internetowych, którym nie chodzi o to, by pojawiło się więcej zagrożeń, ale o to, by złośliwy kod stał się dla nich zyskowny. Kolejnym problemem jest fałszywe poczucie bezpieczeństwa wśród użytkowników: aż 80% wierzy, że ich komputer jest chroniony, mimo że trzy czwarte komputerów jest zainfekowana.

Przestępcy internetowi są gotowi posunąć się bardzo daleko, aby pozostać w ukryciu i uniknąć zainteresowania instytucji publicznych. Zarówno rządy jak i firmy zajmujące się bezpieczeństwem mają duże trudności w zwalczaniu cyberprzestępstw. To problem na skalę światową, przez co trudniej jest go śledzić, zebrać dowody, itd. Niestety, konsekwencje finansowe cyberprzestępstw mogą być ogromne, jak np. w przypadku niemieckiego gangu przestępców internetowych, znanego pod nazwą Cosmos, który zarobił na atakach 7 milionów dolarów w ciągu zaledwie jednego tygodnia.

Security Blogger Summie odbył się w lutym w Madrycie i zgromadził 200 specjalistów ze świata bezpieczeństwa technologii informacyjnych, sektora prywatnego i publicznego, dziennikarzy oraz bloggerów. Uczestniczyli w nim m.in.: Bruce Schneier (blogger oraz guru technologii IT), Andy Willingham (odpowiedzialny za bezpieczeństwo informacji w firmie z sektora finansowego oraz autor bloga Andy ITGuy), Antonio Ortiz (współtwórca Weblogs SL), Steve Ragan (redaktor działu Security witryny Tech Herald), Byron Acohido,  Javier Villacañas (dziennikarz piszący dla COPE oraz autor bloga "A todo chip"), Ero Carrera (z Hispasec), Sebastián Muriel (Kierownik generalny Red.es), Francisco A. Lago (z Krajowego Instytutu Technologii Informacyjnych INTECO) oraz César Lorenzana (z Wydziału ds. przestępstw z wykorzystaniem technologii hiszpańskiej Straży Obywatelskiej).

Więcej informacji o szczycie znaleźć można pod adresem: www.securitybloggersummit.com.

O firmie Panda Security

Panda Security jest jednym z czołowych producentów zintegrowanych rozwiązań bezpieczeństwa IT do walki z zagrożeniami internetowymi. Na rynku działa już od 19 lat i jest obecna w ponad 55 krajach świata. Pod względem udziałów w rynku Panda Security zajmuje drugie miejsce w Europie (Gartner). Obecnie firma obsługuje 4 miliony klientów, w tym 140 000 korporacji na całym świecie, zatrudniając ponad 1500 osób. Produkty Panda Security - dostępne w ponad 20 językach - umożliwiają centralne zarządzanie i ochronę stacji roboczych, serwerów i bram, dzięki czemu pozwalają stworzyć bezpieczne środowisko pracy dla dużych korporacji, małych i średnich firm oraz użytkowników domowych. Centrala firmy i główne laboratorium mieszczą się w Bilbao w Hiszpanii, pozostałe laboratoria - w Stanach Zjednoczonych.

Panda Security jako pierwsza firma na rynku wdrożyła nową koncepcję ochrony, gdzie każdy użytkownik bierze udział w walce ze złośliwym oprogramowaniem, przesyłając na serwery Panda dane na temat nowych zagrożeń. Zaimplementowana technologia, zwana Kolektywną Inteligencją zmniejsza wykorzystanie przepustowości przez poszczególne komputery, zapewniając przy tym szybszą i pełniejszą ochronę. Panda Antivirus Pro 2009, Panda Internet Security 2009 oraz Panda Global Protection 2009 to nowa era w dziedzinie zabezpieczeń. Kolektywna Inteligencja funkcjonuje jako baza danych online działająca w czasie rzeczywistym, w której przechowywana jest większość plików sygnatur. Dzięki temu punkty końcowe są obciążone jedynie ich niewielką częścią.

W Polsce Panda Security działa od września 2001 roku. Po siedmiu latach działalności firma znajduje się w ścisłej czołówce producentów najlepiej rozpoznawanych i ocenianych programów antywirusowych w Polsce. Ich dystrybutorami są: ABC Data, Action, Incom i AB SA. Programy dostępne są również w sklepach Empik, Media Markt, Electro World, Saturn oraz sieciach Komputronik i Vobis.

Oprócz działalności komercyjnej firma prowadzi w Polsce bezpłatne PogotoVie Antywirusowe: www.pogotovie.pl             

Oficjalna strona polskiego oddziału Panda Security Polska: www.pspolska.pl

Strona korporacyjna Panda Security: www.pandasecurity.comRedakcja CentrumPR informuje, że artykuły, fotografie i komentarze publikowane są przez użytkowników "Serwisów skupionych w Grupie Kafito". Publikowane materiały i wypowiedzi są ich własnością i ich prywatnymi opiniami. Redakcja CentrumPR nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Nadesłał:

ap

Komentarze (0)


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl
Opublikuj własny artykuł
Zamów opracowanie informacji prasowej


Kalendarium

Za 10 dni:
Warsztaty online „Technologie medyczne w modelach zintegrowanej opieki zdrowotnej”
dodaj wydarzenie »

Ostatnio dodane artykuły

dodaj artykuł »