Kultura, sztuka » Kultura

Pociąg do nieba – nowa rzeźba we Wrocławiu

Pociąg do nieba – nowa rzeźba we Wrocławiu
Zobacz więcej zdjęć »
Wrocław jest miastem wyjątkowym, tętniącym życiem i obfitującym w nietuzinkowe wydarzenia kulturalne. Już od czerwca, dzięki wsparciu Miasta Wrocław i zaangażowaniu firmy Archicom, będziemy świadkami powstawania jednej z największych rzeźb w Europie - „Pociągu do nieba” A. Jarodzkiego.

Idea „lokomotywy-parowozu jadącego do nieba" pojawiła się w 1994r. Niemal równocześnie wizja została przelana na płótno i powstał obraz „Pociąg do nieba".

Po 16-stu latach, blisko trzydziestometrowa, pionowa instalacja powstanie we Wrocławiu na placu Strzegomskim. Do stworzenia rzeźby wykorzystana zostanie zabytkowa lokomotywa z Muzeum Przemysłu i Kolejnictwa na Śląsku w Jaworzynie Śląskiej oraz fragment oryginalnych torów. Całość będzie ważyć blisko 70 ton.

Lokalizacja rzeźby nie została wybrana przypadkowo. Miejsce, którego historyczna przeszłość jest związana z produkcją taborów kolejowych, znakomicie podkreśli jej industrialny charakter. „Pociąg do nieba" stanie w bezpośrednim sąsiedztwie bunkra obrony cywilnej, projektu znanego niemieckiego architekta, Richarda Konwiarza, na którym już teraz możemy podziwiać umieszczoną na fasadzie Bunkra wybitną pracę Stanisława Dróżdża „BYŁO, JEST, BĘDZIE" i nowoczesnego wieżowca Silver Forum, wybudowanego przez mecenasa rzeźby, firmę Archicom.

Oficjalne odsłonięcie rzeźby zaplanowane jest na październik. Tyle czasu potrzeba, aby przestrzeń wokół tego industrialnego pomnika wypełniła się zieloną architekturą - zieleń i ścieżki spacerowe, o powstanie, których zadba gmina Wrocław, to jedynie wstęp do przyszłego zagospodarowania terenu wokół rzeźby. W niedalekiej przyszłości powstanie tu Muzeum Sztuki Współczesnej. Wszystko wskazuje, więc na to, że przez lata zapomniana, jakby na to nie patrzeć, historyczna dzielnica Wrocławia, dostanie nowe życie. A ponieważ każde ważne wydarzenie wymaga odpowiedniej oprawy, odsłonięcie rzeźby „Pociąg do nieba" poprzedzone zostanie szeregiem wystaw i akcji happeningowych. Już w czerwcu na ul. Igielnej powstanie mural poświęcony rzeźbie. 20 czerwca, w dzień święta Wrocławia, na placu przy Kościele Garnizonowym, tuż przy wrocławskim rynku, artyści z pomocą mieszkańców miasta pomalują inspirowaną „Pociągiem do nieba" instalację. Lipiec i sierpień to czas na wystawę poświęconą rzeźbie i wariacjom wokół hasła „Pociąg do nieba". Wrzesień, będący początkiem roku akademickiego, to dobry moment na dyskusje panelowe z udziałem artystów i wszystkich zainteresowanych tematyką funkcji rzeźby w przestrzeni miejskiej.

Zanim jednak to wszystko nastąpi i zabytkowa lokomotywa TY2 1035 obierze kierunek „do nieba", już teraz można oglądać dokumentację z przygotowań do instalacji rzeźby na www.pociagdonieba.org.Redakcja CentrumPR informuje, że artykuły, fotografie i komentarze publikowane są przez użytkowników "Serwisów skupionych w Grupie Kafito". Publikowane materiały i wypowiedzi są ich własnością i ich prywatnymi opiniami. Redakcja CentrumPR nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Nadesłał:

kasia@grupakreatywni.pl

Komentarze (0)


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl
Opublikuj własny artykuł
Opublikuj artykuł z linkami

Kalendarium

Przejdź do kalendarium »

dodaj wydarzenie »

Ostatnio dodane artykuły

dodaj artykuł »