Kobieta, zdrowie, uroda » Medycyna

Podsumowanie pierwszego dnia VIII Forum Rynku Zdrowia

Podsumowanie pierwszego dnia VIII Forum Rynku Zdrowia
Zobacz więcej zdjęć »
To jedno z najważniejszych w Polsce spotkań ludzi zajmujących się ochroną zdrowia – powiedziała Agnieszka Pachciarz, Prezes Narodowego Funduszu Zdrowia, w wystąpieniu rozpoczynającym VIII Forum Rynku Zdrowia.

Jakie wnioski płyną z pierwszego dnia debat wybitnych postaci medycyny, menedżerów placówek ochrony zdrowia, parlamentarzystów, przedstawicieli administracji państwowej i samorządowej?

 

 W wystąpieniu rozpoczynającym debatę „Strategia i priorytety 2020” Agnieszka Pachciarz, Prezes Narodowego Funduszu Zdrowia, skoncentrowała się na demograficznych uwarunkowaniach, które określą wyzwania dla ochrony zdrowia w nadchodzących latach. Podkreśliła, że stale wzrasta liczba osób hospitalizowanych, które przekroczyły 65. rok życia.

 

Oprócz determinantów demograficznych, polski system ochrony zdrowia musi zmierzyć się również z problemami bieżącymi. Należą do nich m.in. brak miarodajnego systemu oceny jakości leczenia i wskaźników jakościowych, a także brak koordynacji na rynku świadczeniodawców. – Jako płatnik nie jesteśmy w stanie wpłynąć na racjonalny rozwój tego rynku – przyznała Agnieszka Pachciarz i dodała, że efektem barier prawnych, na jakie napotyka w tym zakresie płatnik jest to, że niekiedy mamy do czynienia z nadmiarem świadczeniodawców, zaś kiedy indziej z deficytem.

 

Według Prezes Pachciarz brakuje ponadto powiązania funkcjonalnego między podstawową opieką zdrowotną i opieką ambulatoryjną, a także diagnostyką. – Podkreślamy rolę kompleksowości, ponieważ mamy poczucie, że pacjent jest w tym systemie zagubiony – mówiła i zapowiedziała promowanie podmiotów, które zapewniają taka kompleksowość pacjentowi. – Mamy nadzieję, że znajdzie to odzwierciedlenie w randze ustawowej – dodała Prezes NFZ.

 

Przewodniczący Senackiej Komisji Zdrowia Rafał Muchacki przekonywał natomiast, że obecnie priorytetem w systemie ochrony zdrowia jest onkologia.

 

– Onkologia to dziedzina, która wymaga leczenia interdyscyplinarnego, leczenie musi być zaplanowane, a obecnie wiele ośrodków leczy bez planu, robi to co może zrobić u siebie, a potem wysyła do ośrodków specjalistycznych – mówił. Pozytywnie ocenił zapowiedź resortu zdrowia o planowanej budowie sieci leczenia raka.

 

Senator Muchacki odniósł się także do zapowiedzi o decentralizacji NFZ oraz zwiększeniu kompetencji oddziałów regionalnych Funduszu i roli wojewodów. – Wojewodowie powinni określać potrzebną ilość łóżek w danym województwie. Nie może być tak, że tworzą się kolejne placówki zdrowia i każda z nich może podpisywać kontrakt z NFZ – ocenił. Jednak zastrzegł, że uregulowanie tego rynku to trudne wyzwanie.

 

Do wyzwań wynikających ze starzenia się społeczeństwa, w tym także polskich lekarzy nawiązał Maciej Hamankiewcz, Prezes Naczelnej Rady Lekarskiej. Uznał, że w sytuacji niedoboru lekarzy niedopuszczalne jest biurokratyzowanie tego zawodu, które powoduje, że na realne leczenie pacjentów mają oni coraz mniej czasu. – Z naszych rejestrów wynika, że średnia wieku lekarza wynosi 68,3 lat – poinformował.

 

– Wzrastają nakłady finansowe, ale głównie na biurokrację, która stale się rozrasta – zauważył Bolesław Piecha Poseł na Sejm RP, Przewodniczący Sejmowej Komisja Zdrowia. Nawiązując do idei sieci szpitali, Piecha przyznał, że rząd deklaruje odzyskanie kontroli nad systemem, na razie jednak poprzez zapowiedzi zwiększenia roli i uprawnień wojewodów w obszarze ochrony zdrowia. Zaznaczył, że projekt nie jest doprecyzowany, ale przypomina mu kasy chorych-bis. – A nie da się wejść dwa razy do tej samej rzeki – przypomniał Bolesław Piecha.

 

Dla Przewodniczącego Sejmowej Komisji Zdrowia głównym problemem w dłuższej perspektywie pozostanie olbrzymie zadłużenie placówek ochrony zdrowia. Jednakże – jak podkreślił poseł – w każdej sytuacji nadrzędnym zadaniem władz administracyjnych pozostaje zapewnienie pacjentom dostępu do świadczeń.

 

W czasie dyskusji poruszano jeszcze takie tematy, jak: obecne i prognozowane wskaźniki stanu zdrowia społeczeństwa na tle innych krajów Europy i świata, model i zasady finansowania świadczeń oraz optymalnej struktury i profilu placówek medycznych.

 

Prof. Marian Zembala, Konsultant Krajowy w Dziedzinie Kardiochirurgii, Dyrektor Śląskiego Centrum Chorób Serca w Zabrzu, odnosząc się do problemów finansowych polskich instytutów, zaapelował do polityków, by byli ostrożni w definiowaniu równego dostępu do świadczeń i środków.

 

Profesor stwierdził, że w dojrzałych demokracjach (opierał się na przykładach z Holandii, Niemiec i Francji) równy dostęp polega również na tym, że dyrektor placówki podejmując decyzję inwestycyjną (np. rozpisując przetarg) jest w stanie przewidzieć jej skutki.

 

Jak usprawnić funkcjonowanie sieci placówek onkologicznych w kraju i jak lepiej wydatkować pieniądze na leczenie chorych z nowotworami? Na te pytania próbowali odpowiedzieć uczestnicy VIII Forum Rynku Zdrowia podczas debaty „Choroby onkologiczne – cywilizacyjne wyzwanie dla systemu ochrony zdrowia".

 

Dynamika wzrostu zachorowalności na choroby nowotworowe sprawia, że za kilka lat choroby onkologiczne wyprzedzą w zakresie częstości występowania problemy kardiologiczne.

 

Aleksander Sopliński, Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Zdrowia, podkreślił, że resort ma świadomość tych zmian i dlatego walka z nowotworami będzie dla niego priorytetem. – Obecnie mamy problem z rozdrobnieniem placówek zajmujących się pacjentami onkologicznymi. Dlatego, aby usprawnić ich działalność, pracujemy nad wprowadzeniem referencyjności oddziałów onkologicznych – zaznaczył.

 

– Wprowadzenie referencyjności oddziałów onkologicznych to nie żadna rewolucja, tylko konieczność uporządkowania systemu. Na potrzebę wdrożenia takich zmian wskazywali już od lat onkolodzy – przypomniał dr Janusz Meder, Prezes Polskiej Unii Onkologii. Dzięki kategoryzacji szpitali pacjenci będą krócej czekać na specjalistyczne leczenie, a NFZ uzyska wiedzę, komu i za co należy lepiej zapłacić.

 

Jak zauważa prof. Krzysztof Herman, Krajowy Konsultant w Dziedzinie Chirurgii Onkologicznej, powrót do centralizacji leczenia chorych to dobry kierunek. – Wprowadzenie mechanizmów oceny jakościowej terapii pomoże także efektywniej wydatkować pieniądze. Szczególnie w sytuacji, gdy dostępne środki na leczenie nowotworów są niewystarczające – zaznaczył.

 

Zdaniem prof. Hermana obok wprowadzenia referencyjności w onkologii, jeżeli chcemy usprawnić walkę z nowotworami, konieczne jest zlikwidowanie limitów na niskokosztowe procedury onkologiczne, np. w diagnostyce.

 

Podobnego zdanie był dr Janusz Meder: – Obecnie większość chorych rozpoczyna leczenie w zaawansowanym stadium choroby, co nie tylko daje mniejsze szanse na wyleczenie, ale i zdecydowanie podnosi jego koszty – dodał.

 

W sesji poświęconej ubezpieczeniom szpitali, Cezary Cieślukowski, Członek Zarządu w Urzędzie Marszałkowskim Województwa Podlaskiego, przywołując przykład podlaskiej inicjatywy stworzenia towarzystwa ubezpieczeń wzajemnych (TUW) zauważył, że powołanie takiego towarzystwa spowoduje drastyczny spadek wysokości składek ubezpieczeniowych szpitali.

 

– Podjęliśmy inicjatywę stworzenia towarzystwa ubezpieczeń wzajemnych, które zrzeszy szpitale z terenu województwa podlaskiego. Najpierw była analiza rynku i próba stworzenia grupy zakupowej – jednak ubezpieczenia oferuje monopolista, dlatego dowiedzieliśmy się, że jako grupa nie dostaniemy żadnej zniżki. Potem rozpoczęliśmy pracę nad stworzeniem TUW – wyjaśniał Cezary Cieślukowski. – Dzięki TUW składki ubezpieczeniowe dla szpitali będą niższe, a dodatkowo pieniądze wpłacone przez szpitale w ramach składek pozostaną na terenie województwa. Przy uwzględnieniu wskaźników ryzyka w zależności od rodzaju ubezpieczenia oszczędności na składce to od 33-45 proc. – dodał.

 

Podczas pozostałych paneli dyskusyjnych pierwszego dnia VIII Forum Rynku Zdrowia dyskutowano także m.in. o organizacji lecznictwa stacjonarnego, finansowaniu świadczeń i przyszłości ubezpieczeń zdrowotnych w Polsce, technologiach informacyjnych w ochronie zdrowia oraz kardiologii – wyzwaniach, trendach w terapii i organizacji.

 

***

Forum Rynku Zdrowia to jedna z najbardziej reprezentatywnych debat o stanie i planowanych zmianach w polskim systemie opieki zdrowotnej. Podczas VIII Forum Rynku Zdrowia, w dniach 24-25 października 2012 roku, odbędzie się 16 dyskusji panelowych, w których udział zapowiedziało 100 prelegentów. Zarejestrowało się ponad 1000 gości.

Organizatorem wydarzenia jest Grupa PTWP SA, wydawca m.in. miesięcznika i portalu Rynek Zdrowia.

 

Szczegółowe informacje na temat konferencji znajdują się pod adresem:

http://www.rynekzdrowia.pl/

###

Informacje o Grupie PTWP SA:

Polskie Towarzystwo Wspierania Przedsiębiorczości powstało w Katowicach w 1995r. Grupa PTWP SA jest wydawcą m.in.: Miesięcznika Gospodarczego Nowy Przemysł, czasopisma Rynek Spożywczy, miesięcznika Rynek Zdrowia i miesięcznika Farmer oraz organizatorem spotkań biznesowych, konferencji i szkoleń, na czele z Europejskim Kongresem Gospodarczym – European Economic Congress (EEC) – jedną z najbardziej prestiżowych imprez odbywających się w Europie Centralnej.

 

Grupa PTWP SA posiada 70 proc. udziałów w PTWP-ONLINE Sp. z o.o., do której należą branżowe portale m.in.: wnp.pl, propertynews.pl, rynekzdrowia.pl, portalspozywczy.pl, dlahandlu.pl, rynekaptek.pl, portalsamorzadowy.pl, farmer.pl oraz serwis gieldarolna.pl.Redakcja CentrumPR informuje, że artykuły, fotografie i komentarze publikowane są przez użytkowników "Serwisów skupionych w Grupie Kafito". Publikowane materiały i wypowiedzi są ich własnością i ich prywatnymi opiniami. Redakcja CentrumPR nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Nadesłał:

Grupa PTWP SA
http://ptwp.pl/

Komentarze (0)


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl
Opublikuj własny artykuł
Opublikuj artykuł z linkami


Kalendarium

Przejdź do kalendarium »

dodaj wydarzenie »

Ostatnio dodane artykuły

dodaj artykuł »