Motoryzacja » Samochody

Podwójne ubezpieczenie - Mubi podpowiada, jak go uniknąć

Podwójne ubezpieczenie - Mubi podpowiada, jak go uniknąć
Zobacz więcej zdjęć »
O podwójnym ubezpieczeniu wielu kierowców dowiaduje się niejako z zaskoczenia - ot, nagle otrzymują z zakładu ubezpieczeń informację, że nie opłacili składki OC, mimo że ich aktualne ubezpieczenie w innym TU działa. Jaka może być przyczyna takiego stanu rzeczy?

Możliwości są dwie - w ostatnim czasie kierowcy ci kupili używane auto lub zmienili ubezpieczyciela, nabywając polisę w innym TU. W dzisiejszym artykule wyjaśniamy, na czym polega podwójne ubezpieczenie i jak go uniknąć. Więcej szczegółów znajdziesz również w napisanym przez eksperta poradniku, dostępnym pod adresem https://mubi.pl/poradniki/podwojne-ubezpieczenie-oc.Podwójne ubezpieczenie OC - czym jest?

Podwójne ubezpieczenie OC to nic innego, jak posiadanie w tym samym czasie dwóch czynnych polis, które przypisane są do jednego auta. Oczywiście nikt nie doprowadza do takiej sytuacji świadomie - jest ona raczej konsekwencją nieznajomości przepisów. Nikt też nie chce płacić za dwa ubezpieczenia, zwłaszcza że nie oznaczają one w tym wypadku podwójnej ochrony. Nabycie używanego auta a podwójne ubezpieczenie

Przy zakupie używanego auta część kierowców niejako z automatu wykupuje obowiązkowe ubezpieczenie OC, by wszystko było w zgodzie z przepisami. Jednak często okazuje się, że poprzedni właściciel wykupił już polisę, która nadal działa. Jeśli zdecydował się przy tym, by opłacić ją w ratach, może to oznaczać, że kolejną z nich będzie musiał zapłacić kolejny właściciel pojazdu. Dzieje się tak, jeśli sprzedający nie powiadomi swojego towarzystwa ubezpieczeniowego o zbyciu pojazdu. Zgodnie z art. 31 pkt 1 ustawy o ubezpieczeniach obowiązkowych na nabywcę przechodzą prawa i obowiązki poprzedniego posiadacza wynikające z umowy ubezpieczenia, która ulega rozwiązaniu z upływem okresu, na który została zawarta. Na szczęście nowy właściciel auta może ją wypowiedzieć (koniecznie na piśmie) i może to zrobić w dowolnym momencie. Poprzedni właściciel otrzyma wówczas z TU zwrot składki za okres niewykorzystany.Zakup OC w innym towarzystwie i automatyczne przedłużenie starej polisy

Kierowcom, którzy zdecydowali się na zmianę ubezpieczyciela i wykupili u niego OC, nie mają często świadomości, że ich poprzednia polisa, nawet jeśli okres jej ważności zbliżał się już ku końcowi, przedłuży się automatycznie w sytuacji, gdy nie zostanie przez właściciela wypowiedziana. To kolejny przypadek, gdy nagle stać się możemy posiadaczami dwóch działających polis OC, czyli doświadczyć podwójnego ubezpieczenia. 

Umowy OC przedłużają się automatycznie nie bez powodu. Wiadomo - ludzie są tylko ludźmi i często o wielu rzeczach zapominają, a przedłużenie polisy nie jest tutaj wcale wyjątkiem. Tymczasem zachowanie ciągłości ubezpieczenia jest niezwykle ważne - nie tylko zapłacić możemy wysokie kary za jego nieposiadanie, ale też ponieść ogromne koszty w przypadku, kiedy bez OC spowodujemy wypadek, w którym ucierpi auto poszkodowanego, a czasem również on sam i jego pasażerowie. Automatyczne przedłużanie polisy ma w założeniu zapobiec tego typu sytuacjom - tłumaczy doradca klienta Mubi. 

Oczywiście starą umowę powinniśmy niezwłocznie wypowiedzieć i musimy liczyć się z tym, że za okres wykorzystany zapłacimy, jeśli jednak zareagujemy szybko, nie będą to duże koszty. Zakup OC w innym towarzystwie - na co zwrócić uwagę?

Jeśli w najbliższym czasie planujesz zakup polisy OC, pamiętaj, by wypowiedzieć umowę polisy u poprzedniego ubezpieczyciela. Przy nabyciu nowego ubezpieczenia kieruj się przede wszystkim ceną - OC zawsze działa w ten sam sposób i daje taką samą ochronę bez względu na to, w którym towarzystwie ubezpieczeniowym polisę wykupisz. Aby szybko dowiedzieć się, jakie stawki OC mogą zaproponować Ci wybrane TU, skorzystaj z kalkulatora porównywarki Mubi, który znajdziesz na stronie https://mubi.pl/ubezpieczenie-samochodu/kalkulator-oc-ac.

Porównywarka Mubi to darmowe, zaawansowane narzędzie, którego działanie w reklamie TV objaśnia znany rajdowiec Krzysztof Hołowczyc. Wystarczy, że poświęcisz trzy minuty na wypełnienie formularza - po jego wysłaniu otrzymasz oferty OC od co najmniej kilku towarzystw ubezpieczeniowych. Wszystkie będą idealnie dopasowane do Twojego przypadku, jako że stworzone zostaną na podstawie danych, które wpiszesz w formularzu. Bez problemu porównasz je ze sobą i wybierzesz tę najbardziej atrakcyjną, którą w dodatku kupisz bez wychodzenia z domu, przez Internet (dokumenty polisy otrzymasz na swój adres e-mai). W każdej chwili skorzystać możesz również z bezpłatnej pomocy konsultanta Mubi - wystarczy, że zadzwonisz lub wyślesz e-maila do biura obsługi klienta. Redakcja CentrumPR informuje, że artykuły, fotografie i komentarze publikowane są przez użytkowników "Serwisów skupionych w Grupie Kafito". Publikowane materiały i wypowiedzi są ich własnością i ich prywatnymi opiniami. Redakcja CentrumPR nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Nadesłał:

slawek

Komentarze (0)


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl
Opublikuj własny artykuł
Zamów opracowanie informacji prasowej


Kalendarium

Przejdź do kalendarium »

dodaj wydarzenie »

Ostatnio dodane artykuły

dodaj artykuł »