Gospodarka » Żywność

Polacy lubią mieszać. Trendy na rynku musli w Polsce, Czechach i na Słowacji

Polacy lubią mieszać. Trendy na rynku musli w Polsce, Czechach i na Słowacji
Zobacz więcej zdjęć »
Rosnąca popularność musli do samodzielnego komponowania to coraz większy segment rynku musli. Porównaliśmy tendencje konsumenckie w Czechach, na Słowacji i w Polsce na podstawie danych jednego z producentów działających w tych trzech krajach.

Dane z ostatnich lat, zebrane w przez Mixit.pl, firmę produkującą musli, kasze i przekąski, pokazują, że polscy konsumenci rozsmakowali się w indywidualnym komponowaniu mieszanek. Aż 63 proc. zamówień złożonych na Mixit.pl w 2017 roku było mieszankami komponowanymi indywidualnie (37 proc. stanowiły gotowe mieszanki). Co więcej, tendencja ta jest wzrostowa. W porównaniu z rokiem 2016 firma zanotowała 68 proc. wzrost zainteresowania Polaków komponowaniem własnego musli, a w 2017 r. ten segment sprzedaży wzrósł jeszcze o 17 proc.

 

Jest to o tyle ciekawe, że zarówno rynek czeski (główny rynek Mixit), jak i słowacki, pokazują odwrotny kierunek potrzeb konsumenckich. W obu krajach indywidualne miksy zbóż i kasz stanowią 33 proc. sprzedaży. Przy czym na Słowacji tendencja ta jest wzrostowa, natomiast w 2017 r. Czechy zanotowały 10 procentowy spadek zainteresowania płatkami komponowanymi indywidualnie.

Owoce liofilizowane hitem sprzedażowym

Jeśli chodzi o poszczególne składniki, jakie można dodawać do mieszanek, to ogromnym zainteresowaniem w Polsce cieszą się owoce liofilizowane. W suszonych mrozem borówkach, malinach i truskawkach konsumenci dostrzegli zarówno przekąskę do podjadania, którą można mieć zawsze przy sobie, jak i dodatek do musli. W 2017 r. sprzedaż owoców liofilizowanych na Mixit.pl wzrosła o 127 proc. w porównaniu do roku 2016. 

- Zainteresowanie owocami liofilizowanymi w Polsce jest tak duże, że dwa miesiące temu zdecydowaliśmy się kupić specjalną maszynę, dzięki której samodzielnie sortujemy i przygotowujemy mieszanki - mówi Tomasz Kępa z Mixit.pl. - Dzięki temu podwoiliśmy tempo produkcji i przyspieszyliśmy czas ekspedycji produktów. Cały proces jest lepiej zautomatyzowany i kompatybilny z maszyną, która pakuje owoce do saszetek.

Słowacy również doceniają zalety liofilizowanych owoców, choć zainteresowanie owocami suszonymi mrozem jest mniejsze niż na polskim rynku, wzrost sprzedaży tych produktów wyniósł 46 proc. w zestawieniu z rokiem 2016. Natomiast zainteresowanie Czechów owocami liofilizowanymi wzrosło w tym okresie o 10 proc.

Z roku na rok jemy więcej musli

Dane z ogólnopolskiego rynku musli, uzyskane w 2014 i 2015 r. przez firmę badawczą Gfk Polonia, mówią o ponad 19 tys. ton płatków zbożowych, które w tym czasie trafiły na talerze Polaków. To o 7 proc więcej niż rok wcześniej. 

Również w ostatnich latach obserwuje się wzrost ilości kampanii społecznych i szeroko rozpowszechnianych informacji o dobroczynnym wpływie jedzenia śniadań. Popularne stały się miejskie targi śniadaniowe, programy z gotowaniem na żywo, do Polski nieustannie docierają najnowsze trendy kulinarne i ciekawostki jedzeniowe z egzotycznych krajów. Mnogość i różnorodność potraw, także śniadaniowych, zachęca do eksperymentowania. 

 - Wraz ze wzrostem świadomości o zdrowotnych aspektach śniadań, konsumenci szukają nowości, chcą je urozmaicić, bo przestały wystarczać im kanapki z serem i wędliną. W porównaniu z Czechami i Słowakami, ta tendencja widoczna jest głównie w Polsce  - mówi Tomasz Kępa.

***

Mixit.pl to producent musli i kasz do indywidualnego komponowania. Na swojej stronie internetowej oferuje do wyboru ponad 90 składników – różne rodzaje kasz i płatków zbóż, bakalie, owoce liofilizowane i inne dodatki. Mogą z nich powstać mieszanki bezglutenowe, niskocukrowe, czy np. bogate w błonnik.
Redakcja CentrumPR informuje, że artykuły, fotografie i komentarze publikowane są przez użytkowników "Serwisów skupionych w Grupie Kafito". Publikowane materiały i wypowiedzi są ich własnością i ich prywatnymi opiniami. Redakcja CentrumPR nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Nadesłał:

Mixit
http://mixit.pl

Komentarze (0)


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl
Opublikuj własny artykuł
Zamów opracowanie informacji prasowej


Kalendarium

Przejdź do kalendarium »

dodaj wydarzenie »

Ostatnio dodane artykuły

dodaj artykuł »
Array ( [p_srv_id] => 3 [p_usr_id] => 110586 [p_type] => ARTICLE [p_accepted] => YES [p_status] => ENABLED [p_pkg_nr] => 1 [p_pkg_items] => 4 [p_ctg_ids] => )