Rozrywka » Rozrywka
Polacy nie gęsi i... swoje centrum bajek mają!
Zobacz więcej zdjęć » |
Prym w tworzeniu parków rozrywki wiedzie niewątpliwie województwo świętokrzyskie. To tutaj – w Bałtowie – niemalże 6 lat temu otwarto Jurapark - miejsce, które oprócz rozrywki dostarcza sporą dawkę wiedzy na temat prehistorii terenów, na których się znajduje. Natomiast w mieście najsłynniejszej w historii literatury kozy – w Pacanowie – powstało Europejskie Centrum Bajki im. Koziołka Matołka.
Zamów artykuły sponsorowane na serwisie CentrumPR.pl w kilka minut, poprzez platformę Link Buildingu np.:
Uroczyste otwarcie siedziby Centrum miało miejsce w marcu tego roku w obecności wielu wybitnych gości, w tym Ambasadora Królestwa Norwegii. Obiekt Centrum, jak sama nazwa wskazuje, jest „bajkowy”. Dominują tutaj nieregularne kształty, zaskakują nietypowe połączenia materiałów. Powierzchnia budynku to aż 1.750 m2, na których mieszczą się m.in. biblioteka z czytelnią, księgarnia, sale kinowa i teatralna. Obiekt otacza przepiękny ogród z altanami i bajkową kuźnią. Nad stawem natomiast znajduje się amfiteatr.
Stworzenie Centrum Bajki wymagało dużej fantazji i nietuzinkowego projektu architektonicznego. Stworzyła go warszawska pracownia Kulczyński Architekt. Powstał niezwykły obiekt składający się z betonu, szkła i... wielkich piaskowych babek.
„Piaskowe baby” to tak naprawdę duże obiekty wykonane z bloczków YTONG. W ich wnętrzu kryje się biblioteka, kino i sanitariaty. Ich zaokrąglone, wklęsłe ściany pierwotnie miały zostać wykonane z drewna. Jednak tego planu nie udało się zrealizować ze względu na przepisy przeciwpożarowe dotyczące budynków użyteczności publicznej. Wtedy zaczęto poszukiwania innego naturalnego, a zarazem plastycznego materiału, który by spełniał wymagania formalne i projektowe bajkowych bab. Doskonałym rozwiązaniem okazały się bloczki YTONG, które nie tylko pozwoliły stworzyć najbardziej fantazyjne kształty, ale przede wszystkim spełniają ostre wymagania dotyczące bezpieczeństwa przeciwpożarowego.
- Bardzo ważne były parametry cieplne i wytrzymałościowe, które ściana musi spełniać. Cechy te spełniają bloczki YTONG. - mówi architekt Bogdan Kulczyński. - Ale nie tylko te właściwości zadecydowały o ich wyborze. Materiał ten jest bardzo łatwy w obróbce i można go szybko dociąć do wymaganych kształtów. To nie tylko ułatwia projektowanie architektowi, ale przede wszystkim pracę wykonawcy. – podsumowuje Bogdan Kulczyński.
Głównym wykonawcą projektu została firma Eiffage Budownictwo Mitex S.A.
- YTONG został użyty ze względu na jego najlepsze możliwości przystosowania do kształtu krzywizny ściany. Nie dość, że są one okrągłe, to na dodatek nachylone pod kątem 78˚. Oznaczało to w praktyce przycinanie bloczków co kilka warstw pod odpowiednim kątem. – wyjaśnia kierownik budowy Marian Obara.
Rezultatem fantazji architektów i pracy wykonawców jest niesamowity budynek Europejskiego Centrum Bajek im. Koziołka Matołka w Pacanowie.
- Każda zakończona budowa sprawia niesamowitą satysfakcję. – mówi Marian Obara. – Miło jest widzieć, kiedy się komuś podoba lub wzbudza pozytywne emocje. – podsumowuje.
Budynek Centrum Bajek jest oryginalny, a jego architektura adekwatna do pełnionej funkcji: „przewodnika po bajkowym świecie”. Wycieczka do Pacanowa to znakomity prezent nie tylko dla dzieci, ale także dla dorosłych, którzy będą mogli tutaj powrócić do czasów dzieciństwa.
Zapraszamy do obejrzenia relacji z uroczystego otwarcia Europejskiego Centrum Bajek w Pacanowie:
- http://www.youtube.com/user/BUDOWANEpl#p/u/19/j2BuNeoqKf8 - wypowiedź architekta, pana Bogdana Kulczyńskiego
- http://www.youtube.com/user/BUDOWANEpl#p/u/20/Mb7W__MrQAo - wypowiedź kierownika budowy, pana Mariana Obara
Komentarze (0)