Dom » Budownictwo

Połączenia zaprasowywane w sieciach ciepłowniczych z systemem Megapress S

Połączenia zaprasowywane w sieciach ciepłowniczych z systemem Megapress S
Zobacz więcej zdjęć »
Ciepło systemowe to najpowszechniejszy sposób ogrzewania budynków mieszkalnych i publicznych w naszym kraju. Korzysta z niego ponad 15 milionów Polaków, a coraz więcej osób jest zainteresowanych podłączeniem do sieci ciepłowniczej. W przyszłości „wąskim gardłem” może okazać się montaż instalacji.

Spawanie grubościennych rur stalowych wykorzystywanych zwykle w przyłączach do sieci ciepłowniczych jest czasochłonne i wymaga wysoko wykwalifikowanej siły roboczej. Doskonałą alternatywę stanowi nowoczesna technika  połączeń zaprasowywanych. Dzięki systemowi Megapress S firmy Viega, może być ona stosowana również w przypadku rur stalowych o większych średnicach, którymi transportowana jest woda o podwyższonej temperaturze. 

Zamów artykuły sponsorowane na serwisie CentrumPR.pl w kilka minut, poprzez platformę Link Buildingu np.:

 

Ogrzewanie budynków ciepłem sieciowym jest wygodne, bezpieczne i korzystne z punktu widzenia ochrony klimatu. Dlatego obserwujemy wzrost zainteresowania tym rozwiązaniem wśród użytkowników i nowych inwestorów. Dodatkową zachętę stanowi wysokie dofinansowanie na wymianę pieca i przyłączenie się do sieci ciepłowniczej, na przykład w ramach programu „Czyste Powietrze”. Według danych PGE Energia Ciepła S.A., tylko w 2022 r. spółka ta podłączyła do sieci budynki o łącznym zapotrzebowaniu na moc cieplną sięgającym 220 MWt, co jest porównywalne z miastem o populacji 150-180 tys. mieszkańców. Jednym z kluczowych wyzwań w przyszłości może okazać się zapewnienie wykwalifikowanej siły roboczej, niezbędnej do montażu rurowych przyłączy ciepłowniczych w budynkach. Wynika to z faktu, że obecnie grubościenne rury stalowe są zazwyczaj spawane, co zajmuje dużo czasu i wymaga zaangażowania doświadczonych fachowców. System Megapress S pozwala skrócić czas montażu nawet o 60%, a praca w technice zaprasowywania jest wyjątkowo prosta.  Zwiększa to liczbę potencjalnych wykonawców, którzy mogą realizować tego typu projekty. 

 

Wygodna i przystępna technologia

Przyłącza do sieci ciepłowniczych w budynkach są zwykle wykonywane z grubościennych rur stalowych o wymiarach od 3/8 do 2 cali. Niezależnie czy mamy do czynienia z rurą bezszwową, spawaną, czarną, ocynkowaną, malowaną przemysłowo czy pokrytą żywicą epoksydową - montaż w systemie Megapress S przebiega znacznie szybciej i sprawniej niż proces spawania. Należy po prostu wsunąć złączkę na czysty i pozbawiony zadziorów koniec rury i zaprasować przy pomocy zaciskarki Pressgun, co trwa zaledwie kilka sekund. Wszelkie istniejące powłoki rur przemysłowych nie muszą być wcześniej usuwane, co jest konieczne w przypadku spawania. Również ewentualne resztki wody w rurach (częsty problem podczas napraw, który wpływa na szew spawalniczy) nie stanowią przeszkody dla skutecznego zaprasowywania.

 

Technika połączeń zaprasowywanych jest już powszechnie stosowana w instalacjach grzewczych i wody użytkowej, więc specjaliści z branży są z nią zaznajomieni i często dysponują odpowiednimi narzędziami. Jeśli prace mają być wykonywane przez monterów z firm użyteczności publicznej, również łatwo będzie nauczyć ich korzystania z tej technologii. W przeciwieństwie do spawania, nie są tutaj wymagane uprawnienia, ani regularne potwierdzanie posiadanych kwalifikacji.

 

Najwyższy poziom bezpieczeństwa

Ważną zaletą techniki zaprasowywania „na zimno” jest maksymalne bezpieczeństwo montażu, wynikające z faktu, iż nie używamy palnika. Nabiera to szczególnego znaczenia, gdy prace prowadzone są w eksploatowanym już budynku. Spawanie wiąże się zawsze z szeroko zakrojonymi środkami ostrożności w zakresie ochrony przeciwpożarowej. Te pracochłonne czynności i związane z nimi koszty zostają całkowicie wyeliminowane w przypadku połączeń zaprasowywanych.

 

Bezpieczeństwo i trwałość instalacji zapewnia również konstrukcja złączek Megapress S. Są one wyposażone w element uszczelniający FKM, odporny na temperaturę do +140 °C. Pierścień nacinający, który zostaje mocno zespolony z rurą w momencie zaprasowania dodatkowo przyczynia się do zwiększenia wytrzymałości mechanicznej połączenia. Wszystkie złączki posiadają też profil SC-Contur, charakterystyczny dla systemów zaprasowywanych firmy Viega. Dzięki temu rozwiązaniu, każde przypadkowo niezaprasowane połączenie zostanie natychmiast zauważone podczas próby szczelności.

 

Złączki Megapress S mogą być stosowane od punktu wejścia do budynku do obwodów głównych i dodatkowych przy podłączeniu pośrednim oraz do systemów z podłączeniem bezpośrednim.



Redakcja CentrumPR informuje, że artykuły, fotografie i komentarze publikowane są przez użytkowników "Serwisów skupionych w Grupie Kafito". Publikowane materiały i wypowiedzi są ich własnością i ich prywatnymi opiniami. Redakcja CentrumPR nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Nadesłał:

brandpromotions

Komentarze (0)


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl
Opublikuj własny artykuł
Opublikuj artykuł z linkami

Kalendarium

Przejdź do kalendarium »

dodaj wydarzenie »

Ostatnio dodane artykuły

dodaj artykuł »