Rozrywka i wypoczynek » Turystyka
Polskie lotniska – co sądzą o nich podróżni?
W przypadku stołecznego lotniska, klienci FRU.PL docenili przede wszystkim jego estetykę oraz wysoki poziom czystości. Średnia obu ocen wynosi odpowiednio 8,4 oraz 8,5 w 10-stopniowej skali. Wysoko oceniana była także uprzejmość obsługi i skomunikowanie portu z resztą miasta. Nieco niżej, bo na 8,1 pkt. użytkownicy ocenili oznakowanie portu lotniczego. Pod względem skomunikowania, Lotnisko Chopina wygrywa jednak bezapelacyjnie ze średnią oceną 8,2.
Zamów artykuły sponsorowane na serwisie CentrumPR.pl w kilka minut, poprzez platformę Link Buildingu np.:
„Bardzo cieszy fakt, że największe w tej części Europy lotnisko zbiera pozytywne oceny w odniesieniu do poziomu obsługi pasażerów, w tym czystości portu, co jest szczególnie ważne zwłaszcza teraz, kiedy globalny rynek turystyczny zmaga się ze skutkami pandemii, a komfort i bezpieczeństwo podróżujących powinno być najwyższym priorytetem załogi portów i linii lotniczych” – komentuje Katarzyna Kusak, Customer Care Manager FRU.PL.
Pyrzowice, Kraków i Nowy Dwór Mazowiecki również na podium w rankingu popularności
Na drugim miejscu plebiscytu FRU.PL, z 12,5% spośród wszystkich oddanych głosów, znalazł się Międzynarodowy Port Lotniczy Katowice im. Wojciecha Korfantego w Pyrzowicach.
Podróżni docenili estetykę lotniska oraz jego czystość - w obu kategoriach maksymalna ocena została przyznana przez 37,5% osób oceniających to lotnisko. Niezwykle wysoką średnią ocenę - 8,6 na 10 - przyznano personelowi: podróżni uznali, że jego uprzejmość oraz chęć do pomocy zasługuje na szczególne wyróżnienie. Pozytywne oceny zebrało też oznakowanie portu lotniczego. Według użytkowników FRU.PL, głównym wyzwaniem dla lotniska pozostaje natomiast kwestia połączenia z resztą Górnośląskiego Okręgu Przemysłowego.
Trzecie miejsce na podium przypadło Międzynarodowemu Portowi Lotniczemu im. Jana Pawła II w Krakowie-Balicach, na które oddano 10,7% wszystkich głosów. Krakowskie lotnisko cieszy się uznaniem ze względu na estetykę, czystość i uprzejmość personelu, jednak to bardzo czytelne oznakowanie okazało się jego największą zaletą. Klienci FRU.PL wystawili także relatywnie wysoką notę w kategorii „skomunikowanie lotniska”.
Trzecie miejsce - ex aequo z lotniskiem w Krakowie - zajął położony w Nowym Dworze Mazowieckim Port Lotniczy Warszawa Modlin. Pomimo swojej stosunkowo krótkiej historii, jeżeli chodzi o loty cywilne, lotnisko to przetrwało już wiele zawirowań i skutecznie obsługuje pasażerów, mogących wybierać spośród wielu połączeń do najważniejszych miast w Polsce i Europie. Lotnisko pod Warszawą zdobyło szczególnie wysokie noty za czystość oraz za dobre i przejrzyste, czytelne oznakowanie.
„Dość wysoko oceniono uprzejmość personelu, jednakże sama estetyka portu lotniczego odbiega od reszty topowych lotnisk w Polsce. Podobnie wygląda kwestia transportu, gdzie średnia ocena 7,1 na 10 wskazuje, że jest to stojące przed lotniskiem wyzwanie”, tłumaczy Katarzyna Kusak.
Gdańsk wygrywa średnią ocen
Stawkę najlepiej ocenianych lotnisk w Polsce zamyka gdański Port Lotniczy im. Lecha Wałęsy, które przoduje pod względem średnich ocen (około 9,0 pkt na 10) w większości kategorii. Na to trzecie co do liczby odprawianych pasażerów w Polsce lotnisko zagłosowało blisko 10% wszystkich ankietowanych, doceniając szczególnie jego wysoką czystość, doskonałe oznakowanie oraz niezwykłą uprzejmość i kulturę osobistą personelu.
„Na pozostałe porty lotnicze oddało głos łącznie 17% użytkowników FRU.PL, którzy zdecydowali się na wypełnienie ankiety. Wśród opinii przeważały te pozytywne - wysoko oceniono czystość i estetykę budynków. Jednocześnie bardzo często zwracano uwagę na skromną, często wręcz symboliczną siatkę połączeń. Dodatkowo, wśród największych wyzwań, z jakimi mierzą się mniejsze i bardziej oddalone od miast lotniska, znajdują się przede wszystkim problemy z komunikacją”, podsumowuje Katarzyna Kusak.
________________________________________________________________
Plebiscyt FRU.PL
Ankietę przeprowadzono na przełomie września i października 2021 metodą CAWI. Formularz rozsyłany był pocztą elektroniczną do klientów FRU.PL. Zakładał on możliwość wyboru jednego z piętnastu polskich lotnisk. Następnie prezentowane było 9 pytań zamkniętych, na które ankietowani odpowiadali za pomocą oceny od 1 do 10. Dziesiąte pytanie było pytaniem otwartym, gdzie respondenci mogli podzielić się swoimi spostrzeżeniami i sugestiami dotyczącymi wybranego lotniska. Oceny lotnisk w poszczególnych kategoriach obliczono na podstawie średniej arytmetycznej z wartości udzielonych w odpowiedziach.
W ankiecie, która miała charakter plebiscytu, wzięło udział 112 osób spośród klientów FRU.PL.
Nadesłał:
Alicja_Adequate
|
Komentarze (0)