Kobieta, zdrowie, uroda » Medycyna
Postanowienie noworoczne
Przewlekła Obturacyjna Choroba Płuc (POChP) jest czwartą, po chorobach serca, nowotworach i wypadkach, przyczyną zgonów na świecie.[1] W Polsce choroba dotyczy ponad 2 milionów osób.
Zamów artykuły sponsorowane na serwisie CentrumPR.pl w kilka minut, poprzez platformę Link Buildingu np.:
Zaledwie 1/3 z nich jest zdiagnozowana. Statystyki pokazują, że chorzy lekceważą pierwsze symptomy choroby, traktując je jako objawy zmęczenia lub starzenia się. Zmniejszają w ten sposób szanse na jej rozpoznanie i odpowiednie leczenie. [2] Przewlekły kaszel i duszności to sygnały, które powinny skłonić do wizyty u lekarza pulmonologa. POChP jest chorobą, którą można rozpoznać wykonując badanie spirometryczne.
Na czym polega badanie spirometryczne?
Podczas badania spirometrycznego badany wykonuje kilka oddechów do spirometru[3], który oblicza pojemności płucne (VC, FVC)[4] oraz szybkość usuwania powietrza z płuc (FEV1)[5]. Otrzymane wartości odnosi do normy właściwej dla wieku, płci i wzrostu. Im bardziej oskrzela są zwężone, tym mniejsza będzie ilość powietrza wydmuchiwanego w pierwszej sekundzie natężonego wydechu (zmniejszenie FEV1), szczególnie w stosunku do pojemności życiowej (zmniejszenie FEV1/VC). Badanie spirometryczne jest podstawą do rozpoznania POChP i wskazuje, jakie leczenie powinno być zastosowane odpowiednio do stopnia zaawansowania choroby.
Kto powinien się przebadać?
Badaniu spirometrycznemu powinny poddać się przede wszystkim osoby z tzw. grup wysokiego ryzyka[6]. Są nimi:
1) Palacze
U 90% chorych na POChP choroba jest bezpośrednim następstwem nałogowego palenia tytoniu. Wdychany przez palaczy dym papierosowy zawiera około 200 szkodliwych dla organizmu substancji, które powodują zwężenie oskrzeli i rozedmę płuc. Z badania spirometrycznego powinny skorzystać nie tylko osoby ciągle palące, ale również byli palacze - jeżeli palili dłużej niż 10 lat – podkreśla prof. dr hab. Władysław Pierzchała, ekspert programu „Głęboki oddech”.
2) Bierni palacze
Pośrednie palenie – wdychanie dymu papierosowego z otoczenia, również przyczynia się do wystąpienia negatywnych objawów ze strony układu oddechowego. Bierne palenie prowadzi do takich samych problemów, jak palenie bezpośrednie - raka płuc, chorób układu krążenia. Powoduje też obturacyjne choroby płuc, takie jak POChP, zapalenie oskrzeli i astmę – dodaje prof. Pierzchała.
3) Osoby pracujące w stałym zapyleniu lub zadymieniu
Zanieczyszczenie powietrza w miejscu pracy powoduje długotrwałe wdychanie szkodliwych pyłów, gazów i dymów. Uszkadzają one układ oddechowy i prowadzą do powstania zmian zapalnych, które są przyczyną POChP .
4) Osoby często chorujące na zakażenia dróg oddechowych (wirusowe i bakteryjne)
Wynik badania spirometrycznego jest wskaźnikiem sprawności wentylacji płuc. W przypadku osób chorych na POChP regularne wykonywanie spirometrii ułatwia kontrolowanie stanu zdrowia i pomaga lekarzowi podjąć decyzję o zastosowaniu odpowiedniej terapii.
[1] Dane WHO z 2005 roku.
[2] Dane Narodowego Funduszu Zdrowia z 2006 roku.
[3] Spirometr - urządzenie pomiarowe służące do badania pojemności płuc.
[4] VC (Vital Capacity) – pojemność życiowa; największa różnica objętości miedzy maksymalnym wdechem i maksymalnym wydechem; FVC (Forced Vital Capacity) – pojemność życiowa mierzona podczas natężonego wydechu.
[5] FEV1 (Forced Expiratory Volume in one second) – objętość powietrza wydychana w ciągu pierwszej sekundy natężonego wydechu.
[6] Grupa wysokiego ryzyka – grupy najbardziej narażone na wystąpienie choroby.
Nadesłał:
On Board
|
Komentarze (0)