Kobieta, zdrowie, uroda » Medycyna

Świąteczne menu

Święta to czas, kiedy często, w imię tradycji, rezygnujemy ze zdrowego żywienia i obarczamy serce nadmiernymi ilościami tłuszczu i cholesterolu. Przedstawiamy kilka rad, jak przygotować zdrowe świąteczne menu. Pomoże nam w tym Karol Okrasa .

Serce wymaga diety bogatej w tłuszcze nienasycone i błonnik, które redukują poziom „złego” cholesterolu[2] we krwi. Świąteczne potrawy bazują na szkodliwych tłuszczach zwierzęcych, a słodkie desery dostarczają pustych kalorii[3]. Stosując się do poniższych rad, będziemy cieszyć się zdrowymi świętami.

Zamów artykuły sponsorowane na serwisie CentrumPR.pl w kilka minut, poprzez platformę Link Buildingu np.:

Karol Okrasa poleca:

Świąteczna zupa z karpia


Składniki:

1,5 l wywaru rybnego  z karpia,

180 g filetów  z karpia
bez skóry,

3 pędy selera naciowego,

2 marchewki,

1 cukinia,

4 cebule dymki,

1 mała młoda kapusta,

1 cytryna,

2 liście laurowe,

1 g szafranu,

4 obrane pomidory,

150 ml białego wytrawnego wina,

1 pęczek świeżej kolendry,

sól, pieprz, oliwa z oliwek.

 

Sposób wykonania:

• wszystkie warzywa kroimy w drobną kostkę

• na gorącej oliwie podsmażamy najpierw marchewkę, następnie  dodajemy cebulę, bakłażana, cukinię, seler naciowy i listki laurowe

• podsmażamy bardzo delikatnie
bez koloru, dodajemy szafran i zalewamy wszystko białym winem

• kiedy wino odparuje, dodajemy pomidory, a kiedy się podduszą – młodą kapustę

• podduszone warzywa zalewamy przecedzonym przez sito wywarem rybnym; gotujemy na małym ogniu 10-15 minut, doprawiając solą i pieprzem

• filety z karpia marynujemy w soku z cytryny i układamy delikatnie w gotującej się zupie. Wszystko jeszcze raz zagotowujemy i podajemy posypane świeżą kolendrą

 

Przygotowując świąteczne menu zastąpmy niezdrowe składniki potraw ich wartościowymi odpowiednikami:

 

  • Przyrządzając sosy do świątecznych sałatek używajmy jogurtu. Jest zdrowszy od śmietany, ponieważ zawiera mniejsze ilości tłuszczu. Zastosujmy jogurt także do zagęszczenia sosów do potraw mięsnych. 
  • Do smażenia świątecznego karpia, wykorzystajmy oliwę z oliwek. W przeciwieństwie do zwykłych olejów, jest bogata w nienasycone kwasy tłuszczowe, które pomagają redukować ilość „złego” cholesterolu bez jednoczesnego obniżania poziomu „dobrego” cholesterolu[4].
  • Świąteczne dania główne urozmaićmy zdrowymi dodatkami. Zastąpmy tradycyjne ziemniaki kaszą lub brązowym ryżem. Produkty te są bogate
    w błonnik, który wspomaga pracę jelit oraz obniża poziom „złego” cholesterolu.
  • Święta kojarzą się nam z aromatycznymi zapachami. Do przyprawienia sałatek i mięs używajmy ziół – bazylii, tymianku, kolendry. W przeciwieństwie do soli, zioła nie podnoszą ciśnienia krwi. Dzięki nim zyskamy zdrowe i pełne smaku potrawy.

Świąteczne menu to także ryby. Wzbogaćmy je o ryby morskie. Są one cennym źródłem kwasów omega 3, które obniżają poziom trójglicerydów i podwyższają frakcję korzystnego cholesterolu. Dzięki temu redukują ryzyko wystąpienia miażdżycy. Cholesterol razem z trójglicerydami i kwasami tłuszczowymi tworzy tak zwane lipidy, które stanowią część składową komórek. Należy pamiętać, że dieta sprzyjająca profilaktyce miażdżycy powinna cechować się niskim spożyciem nasyconych kwasów tłuszczowych, cholesterolu i soli, a wysokim spożyciem błonnika pokarmowego i witamin – podkreśla prof. Zbigniew Gaciong, ekspert programu „Serce na nowo”.  Zdrowymi świątecznymi przekąskami są orzechy i migdały. Regularne spożywanie migdałów obniża ryzyko choroby niedokrwiennej serca.

Starajmy się, aby spożywanie posiłków nie stanowiło głównego punktu świąt, a było jedynie miłym i zdrowym dodatkiem. Spędzanie świąt w pozycji siedzącej powoduje odkładanie się tkanki tłuszczowej oraz podwyższa poziom cholesterolu. Największym sprzymierzeńcem zdrowego serca jest ruch. Nawet półgodzinny spacer poprawia trawienie i obniża ciśnienie krwi. Wysiłek fizyczny pomaga także redukować „zły” cholesterol. Rodzinny spacer będzie nie tylko miłą, ale także zdrową formą spędzania świątecznego czasu.

 

Adamed jako firma farmaceutyczna jest blisko pacjentów i wspiera ich w walce z chorobą, dlatego angażuje się w kampanie i programy edukacyjne.

Celem programu „Serce na nowo” jest edukacja społeczeństwa na temat aktywności życiowej osób z chorobami układu krążenia, obalenie stereotypów na temat niezdolności osób z dolegliwościami sercowo-naczyniowymi do prowadzenia aktywnego życia. Program pomaga również osobom z chorobami układu krążenia w dotarciu do specjalistów. Zwiększa szansę na powrót do aktywnego życia społecznego i zawodowego dzięki odpowiedniemu leczeniu, wspieranemu przez postępowanie niefarmakologiczne.

W ramach programu zrealizowano: raport „Mapa Polskiego Serca”, konkurs dla pracodawców „Firma z sercem” oraz bezpłatne konsultacje kardiologiczne na terenie całej Polski.

Wszystkie informacje na temat bieżących działań, publikacje specjalistyczne, porady i ciekawostki dla pacjentów są dostępne na stronie internetowej www.sercenanowo.pl

Organizator programu: polska firma farmaceutyczna Adamed.

Patronat honorowy: Instytut Pracy i Spraw Socjalnych, Polskie Towarzystwo Nadciśnienia Tętniczego, Polskie Towarzystwo Kardiologiczne.

Patroni medialni: Radio VOX, Tina, Samo Zdrowie, Na Zdrowie, Manager Apteki, Świat Lekarza, Kurier Poranny, Gazeta Pomorska.


[1] Karol Okrasa – znany szef kuchni, pracował m.in. w Hotelu Jan III Sobieski i Bristolu, autor programu „Gotuj z Okrasą”; więcej przepisów na www.karolokrasa.pl.

[2] „Zły” cholesterol  (LDL) – frakcja cholesterolu, która wbudowuje się w ściany naczyń tętniczych, powodując miażdżycę.

[3] Puste kalorie – składniki pożywienia, które powodują krótkotrwały przyrost energii, nie prowadząc do jej efektywnego spalania w procesie przemiany materii.

[4] „Dobry” cholesterol (HDL) – frakcja cholesterolu, która jest transportowana wraz z krwią ze ścian tętnic
do wątroby, gdzie ulega dalszym przemianom.



Redakcja CentrumPR informuje, że artykuły, fotografie i komentarze publikowane są przez użytkowników "Serwisów skupionych w Grupie Kafito". Publikowane materiały i wypowiedzi są ich własnością i ich prywatnymi opiniami. Redakcja CentrumPR nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Nadesłał:

On Board

Komentarze (0)


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl
Opublikuj własny artykuł
Opublikuj artykuł z linkami

Kalendarium

Przejdź do kalendarium »

dodaj wydarzenie »

Ostatnio dodane artykuły

dodaj artykuł »