Kobieta, zdrowie, uroda » Medycyna
Powstało Polskie Towarzystwo Chirurgii Robotowej
Zobacz więcej zdjęć » |
Towarzystwo powstało z inicjatywy lekarzy ze Specjalistycznego Szpitala Wojewódzkiego we Wrocławiu, Ośrodka Badawczo- Rozwojowego. Jednym ze współzałożycieli PTChR jest prof. Wojciech Witkiewicz, dyrektor Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego we Wrocławiu, Ośrodka
Badawczo – Rozwojowego. Profesor Witkiewicz został wybrany pierwszym prezesem Polskiego Towarzystwa Chirurgii Robotowej. To dzięki staraniom profesora pod koniec 2010 roku do wrocławskiego szpitala sprowadzono pierwszego w Polsce robota chirurgicznego da Vinci.
Zamów artykuły sponsorowane na serwisie CentrumPR.pl w kilka minut, poprzez platformę Link Buildingu np.:
Celem Towarzystwa jest podniesienie standardu wykonywanych operacji oraz zwiększenie komfortu operowanych pacjentów. Dzięki działalności Towarzystwa mamy szansę wprowadzać nowe metody leczenia operacyjnego, opartego na wykorzystaniu najbardziej zaawansowanego technologicznie sprzętu medycznego, jakim jest robot chirurgiczny. Rozpoczęliśmy już wdrażanie operacji z zakresu chirurgii ogólnej (3 operacje jelita grubego z powodu raka, 7 operacji wycięcia pęcherzyka żółciowego i 1 operacja nadnerczy), urologii (8 operacji wycięcia prostaty z powodu raka) oraz ginekologii (5 operacji wycięcia macicy z przydatkami) – mówi prof. Wojciech Witkiewicz - Ponadto możemy szkolić specjalistów w dziedzinie chirurgii robotowej, przy współpracy ze specjalistami z klinik całego świata.
Oprócz stricte medycznych zadań Towarzystwo podjęło się propagowania idei małoinwazyjnych operacji chirurgicznych wśród społeczeństwa.
Chcemy podnieść świadomość Polaków na temat chirurgii małoinwazyjnej, współpracując m.in. z władzami - zarówno szczebla centralnego, jak też lokalnego oraz z mediami. Planujemy również wydawanie tematycznego periodyku „Chirurgia robotowa” – dodaje prof. Witkiewicz.
Robot da Vinci to urządzenie wyposażone w cztery ramiona: trzy z narzędziami chirurgicznymi, jedno z kamerą endoskopową. Są one wprowadzane do ciała pacjenta przez 1-2 cm nacięcia, a steruje nimi chirurg, który obserwuje operowane pole na monitorze w trójwymiarze i w 10-krotnym powiększeniu. Minimalne nacięcia, maksymalna precyzja to zalety operacji przy asyście robota. Operacje robotowe wiążą się z mniejszym ubytkiem krwi pacjenta, stosowaniem mniejszych ilości leków, mniejszym bólem pooperacyjnym oraz zmniejszonym ryzykiem komplikacji okołooperacyjnych – pozwala to na szybszą rekonwalescencję i powrót do pełnej sprawności chorego.
Fakt, że pierwszy robot da Vinci działa już w Polsce otwiera przed polską medycyną nowe obszary. Wierzę, że za kilka lat chirurgia robotowa będzie w naszym kraju pewnego rodzaju standardem, tak jak to się dzieje w krajach wyznaczających ścieżki rozwoju świata medycznego - Anna Janczewska-Radwan, Prezes firmy MEDIM, wyłącznego przedstawiciela Intuitive Surgical w naszym kraju - Wierzę, że Polska stanie się krajem o zaawansowanej technologii medycznej, pozwalającej naszym pacjentom na leczenie na światowym poziomie. Cieszę się, że mogę, zgodnie z misją, założonej przeze mnie 21 lat temu firmy, przyczyniać się do upowszechniania w Polsce najnowocześniejszych, innowacyjnych rozwiązań medycznych.
Powstanie Polskiego Towarzystwa Chirurgii Robotowej z pewnością zwróci uwagę społeczeństwa na zagadnienie chirurgii małoinwazyjnej. Zabiegi z wykorzystaniem pierwszego w naszym kraju systemu chirurgicznego da Vinci cieszą się dużym zainteresowaniem, dlatego należy mieć nadzieję, że kolejne roboty pojawią się w Polsce już niebawem.
Nadesłał:
MultiComm
|
Komentarze (0)