Technologie » Internet

Poznaliśmy finalistów konkursu ABB IT Challenge

Poznaliśmy finalistów konkursu ABB IT Challenge

Platforma edukacyjna umożliwiająca interakcję z robotem przemysłowym, narzędzie do planowania wystroju wnętrz, aplikacja zwiększająca komfort pracy, program umożliwiający komunikację osób niesłyszących z otoczeniem oraz urządzenie do pozostawiania wiadomości w dowolnym miejscu – to finałowe projekty 10. edycji ABB IT Challenge.

Zamów artykuły sponsorowane na serwisie CentrumPR.pl w kilka minut, poprzez platformę Link Buildingu np.:

Wielki finał ogólnopolskiego konkursu technologicznego, podczas którego studenci zaprezentują przygotowane projekty, odbędzie się już 30 maja w Krakowie, w siedzibie firmy ABB. Członkowie jury będą oceniać jakość przygotowanej prezentacji konkursowej, aspekt technologiczny projektu i jego funkcjonalność, plan marketingowy oraz poprawność odpowiedzi na zadawane pytania. Drużyna, która zdobędzie najwięcej punktów, otrzyma 25 tysięcy złotych. Poza główną nagrodą pieniężną na finalistów czekają też atrakcyjne gadżety. Członkowie drużyny, która zajmie drugie miejsce, otrzymają iPady Air 2. Do trzeciego zespołu trafią iPady mini 4, a dla zdobywców czwartego i piątego miejsca organizatorzy ufundowali Google Chromecast II.

Pomysły studentów

Zespół Besos z Politechniki Białostockiej opracował innowacyjne narzędzie, którego zadaniem jest przekazywanie wiadomości-przypominajek. W odróżnieniu od innych tego rodzaju urządzeń, przekazuje ono zostawioną wiadomość dopiero wtedy, gdy użytkownik znajduje się bezpośrednio obok niego. Drugą drużyną z Politechniki Białostockiej, która powalczy o główną nagrodę, jest zespół Confee. Opracował on aplikację umożliwiającą komunikację osób niesłyszących z otoczeniem przy użyciu urządzenia, na przykład typu Kinect. Zaletą rozwiązania jest to, że może ono tłumaczyć język migowy na tekst oraz mowę i odwrotnie.

Studenci z Wydziału Inżynierii Mechanicznej i Robotyki AGH pracują z kolei nad rozwiązaniem, które ma ułatwić praktyczną naukę robotyki i dziedzin z nią związanych, takich jak programowanie czy elektronika. Do konkursu ABB IT Challenge zgłosili robota, który pełni taką rolę. Projekt konkursowy zawiera wszystkie cechy robotów przemysłowych, a przy tym nie jest skomplikowany, co pozwala na jego obsługę i konserwację bez specjalistycznej wiedzy. Do finału zakwalifikował się również zespół HomU z Politechniki Łódzkiej, który opracował rozwiązanie oparte na urządzeniu Microsoft HoloLens, umożliwiające projektowanie wystroju wnętrz w rzeczywistości rozszerzonej. Użytkownik będzie mógł umieszczać w swoim otoczeniu meble dostępne w bazie danych aplikacji oraz zmieniać ich materiały czy ustawienie. Z kolei narzędzie zaproponowane przez zespół Nonsmokers, z tej samej uczelni, ma poprawić komfort nauki przy komputerze. Pomysł studentów, dzięki wykorzystaniu gogli do rozszerzonej rzeczywistości i dwóch markerów, ma dać użytkownikom swobodę doboru pozycji pracy, ograniczyć tendencję do garbienia się i zmniejszyć wynikające z tego zmęczenie. Aplikacja umożliwi korzystanie z materiałów edukacyjnych czy stron internetowych i ułatwi prowadzenie dodatkowych notatek. W przyszłości może być rozbudowana o inne moduły, np. funkcję odczytu e-booków.

Integracja studenckiej społeczności IT

Konkurs ABB IT Challenge jest organizowany już po raz dziesiąty i co roku angażuje pasjonatów nowych technologii do tworzenia własnych rozwiązań. Dajemy studentom szansę do sprawdzenia swoich umiejętności w środowisku biznesowym. Pokazujemy, że praca w IT to nie tylko tworzenie kodu, ale też nawiązywanie relacji w zespole, odpowiedni podział zadań, czy umiejętność sprzedawania swoich pomysłów. Chcemy, aby konkurs rozwijał nie tylko kompetencje techniczne, ale był też okazją do networkingu i integracji. O tym, że udało nam się stworzyć społeczność miłośników IT, dla których inicjatywa jest przede wszystkim dobrą zabawą, świadczy to, że mamy uczestników, którzy wracają do nas w kolejnych edycjach z nowymi pomysłami – mówi Robert Banet, koordynator ABB IT Challenge.

Pełna lista finalistów ABB IT Challenge 2017:

Zespół AGH Robotics (Akademia Górniczo-Hutnicza w Krakowie)

Zespół Besos (Politechnika Białostocka)

Zespół Confee (Politechnika Białostocka)

Zespół HomU (Politechnika Łódzka)

Zespół Nonsmokers (Politechnika Łódzka)

 

ABB (ABBN: SIX Swiss Ex) jest liderem w technologiach dla energetyki, robotyki i systemów napędowych, automatyki przemysłowej i sieci energetycznych, obsługującym klientów z sektora użyteczności publicznej, przemysłu oraz transportu i infrastruktury na całym świecie. Kontynuując ponad 125-letnią historię innowacji, obecnie ABB tworzy przyszłość cyfryzacji przemysłu odgrywając kluczową rolę w rewolucji energetycznej i czwartej rewolucji przemysłowej. Grupa ABB zatrudnia około 132 000 pracowników w ponad 100 krajach świata. www.abb.pl 

 

 

 

 



Redakcja CentrumPR informuje, że artykuły, fotografie i komentarze publikowane są przez użytkowników "Serwisów skupionych w Grupie Kafito". Publikowane materiały i wypowiedzi są ich własnością i ich prywatnymi opiniami. Redakcja CentrumPR nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Nadesłał:

prmjcc

Komentarze (0)


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl
Opublikuj własny artykuł
Opublikuj artykuł z linkami

Kalendarium

Przejdź do kalendarium »

dodaj wydarzenie »

Ostatnio dodane artykuły

dodaj artykuł »