Firma » Biznes

Pracownicy zwlekają ze zgłaszaniem kradzieży firmowych urządzeń mobilnych

Pracownicy zwlekają ze zgłaszaniem kradzieży firmowych urządzeń mobilnych
Zobacz więcej zdjęć »
Badanie firmy Kaspersky Lab obejmujące ekspertów ds. bezpieczeństwa IT na całym świecie pokazało, że pracownicy są opieszali w informowaniu o utracie firmowych urządzeń mobilnych – tylko połowa niezwłocznie zgłasza kradzież takiego sprzętu.

Spośród firm, które doświadczyły kradzieży urządzenia mobilnego, 19% przyznało, że incydent ten był przyczyną utraty danych biznesowych. Oznacza to, że w przypadku kradzieży firmowego urządzenia mobilnego w mniej więcej jednym na pięć przypadków firmy tracą dane.

Zamów artykuły sponsorowane na serwisie CentrumPR.pl w kilka minut, poprzez platformę Link Buildingu np.:

 

Po uzyskaniu danych pochodzących od tysięcy menedżerów bezpieczeństwa IT na całym świecie w ramach badania 2014 IT Security Risks Kaspersky Lab może stwierdzić, że ponad jedna trzecia pracowników (38%) czeka do dwóch dni z poinformowaniem pracodawcy o kradzieży urządzeń mobilnych, a 9% pracowników zwleka od trzech do pięciu dni. Odsetek pracowników, którzy zgłosili incydent swoim pracodawcom w tym samym dniu, w którym miał miejsce, zmniejszył się z 60% w 2013 roku do 50% w 2014 roku. Taka zwłoka może znacznie zwiększyć ryzyko i prawdopodobieństwo utraty poufnych danych biznesowych.   

 

W badaniu ustalono również, że ogólny współczynnik kradzieży urządzeń mobilnych zwiększał się na przestrzeni lat: w 2014 roku ofiarą kradzieży urządzenia mobilnego padło 30% firm w Europie, co stanowi znaczny wzrost w stosunku do wyniku 17% odnotowanego w 2011 roku. Jednak podczas gdy przypadki kradzieży urządzeń stają się bardziej rozpowszechnione, pracownicy wydają się reagować wolniej na takie incydenty: w 2014 r. jedynie połowa pracowników zgłosiła kradzież urządzenia tego samego dnia, w którym miał miejsce incydent. Rosnący odsetek skradzionych urządzeń mobilnych może przyczyniać się do opieszałości pracowników, ponieważ kradzież smartfona może wydawać się czymś na porządku dziennym, nie zaś sytuacją kryzysową, która wymaga uwagi.     

 

Z danych pochodzących z badania przeprowadzonego w 2014 r. wynika, że pod względem zachowania pracowników w określonych regionach najwolniej reagują pracownicy z Ameryki Północnej – tylko 43% z nich zgłasza kradzież urządzenia w tym samym dniu, w którym miał miejsce incydent. Region Azja Pacyfik odnotował największą zmianę w ciągu roku – w 2014 r. tylko 47% pracowników powiadomiło pracodawców o incydencie w tym samym dniu, podczas gdy w 2013 roku – aż 74%.  

 

Mobilny ból głowy dla menedżerów ds. IT

 

Biorąc pod uwagę rosnący współczynnik kradzieży urządzeń i danych związanych z urządzeniami mobilnymi, nie powinno dziwić, że 53% europejskich menedżerów ds. IT wskazało, że „kwestia mobilności niepokoi ich bardziej” niż w poprzednich latach. 42% poszło dalej, twierdząc, że „modele pracy mobilnej wiążą się ze zbyt wielkim ryzykiem” mimo oczywistych korzyści związanych ze wzrostem produktywności, jakie mogą zapewnić firmie takie urządzenia. Tymczasem współczynnik korzystania z urządzeń mobilnych wciąż rośnie. 40% Europejczyków wymieniło „integrację urządzeń mobilnych” jako jedną z głównych obaw w minionych 12 miesiącach.

 

Menedżerowie ds. IT muszą zatem zajmować się licznymi problemami dotyczącymi bezpieczeństwa pracowników korzystających z urządzeń mobilnych, a z kolei sami użytkownicy - wraz ze wzrostem zapotrzebowania na taki sprzęt - wydają się mniej skłonni pomagać w ochronie platform mobilnych. Jest to trudna sytuacja, który wymaga dobrze zaplanowanej polityki bezpieczeństwa i odpowiedniej technologii bezpieczeństwa.    

 

Polityka zarządzania urządzeniami mobilnymi (ang. Mobile Device Management - MDM), która jest zintegrowana z posiadanym oprogramowaniem bezpieczeństwa punktów końcowych, może stanowić ogromną wartość dla menedżerów ds. IT, którzy próbują wyprzedzić wyzwania dotyczące bezpieczeństwa mobilnego. Zarządzając polityką MDM przy użyciu tej samej konsoli co w przypadku oprogramowania bezpieczeństwa punktów końcowych, specjaliści mogą egzekwować polityki dostosowane do poszczególnych pracowników, łącznie z „konteneryzacją”, dzięki której informacje biznesowe na urządzeniach mobilnych pozostają zaszyfrowane i oddzielone od prywatnych. W pełni wyposażone oprogramowanie MDM oferuje również szereg mechanizmów antykradzieżowych, w tym możliwość zdalnego usuwania danych biznesowych ze skradzionych urządzeń.

 

Rozwiązania bezpieczeństwa mobilnego firmy Kaspersky Lab zawierają te oraz wiele innych funkcji i są dostępne jako oddzielny produkt lub jako element flagowej platformy biznesowej Kaspersky Endpoint Security for Business. Więcej informacji na ten temat znajduje się na stronie http://www.kaspersky.pl/products.html?s=targeted_security_1&show=proddet&prodid=224. 

 

Informację można wykorzystać dowolnie z zastrzeżeniem podania firmy Kaspersky Lab jako źródła.

 

Wszystkie informacje prasowe Kaspersky Lab Polska są dostępne na stronie http://www.kaspersky.pl/news.Redakcja CentrumPR informuje, że artykuły, fotografie i komentarze publikowane są przez użytkowników "Serwisów skupionych w Grupie Kafito". Publikowane materiały i wypowiedzi są ich własnością i ich prywatnymi opiniami. Redakcja CentrumPR nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Nadesłał:

Kaspersky Lab Polska Sp. z o.o.
http://kaspersky.pl

Komentarze (0)


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl
Opublikuj własny artykuł
Opublikuj artykuł z linkami

Kalendarium

Przejdź do kalendarium »

dodaj wydarzenie »

Ostatnio dodane artykuły

dodaj artykuł »