Firma » Praca
PRACUJĄCA MAMA - CZEGO POTRZEBUJE, BY POGODZIĆ OBIE ROLE?
Zobacz więcej zdjęć » |
Wiele z nich łączy te dwie płaszczyzny życiowe, dbając tym samym o satysfakcję z życia prywatnego i zawodowego. Jednak realizacja tego wyzwania zależy w dużej mierze od wsparcia, jakie otrzymują od rodziny i pracodawcy. Choć wysiłek z każdej ze stron może być duży, jest tego wart. Szczęśliwa mama stanowi dobry przykład dla swoich dzieci, a także jest efektywnym pracownikiem.
Zamów artykuły sponsorowane na serwisie CentrumPR.pl w kilka minut, poprzez platformę Link Buildingu np.:
Z raportu Głównego Urzędu Statystycznego[1] wynika, że jeszcze w roku 2017 współczynnik aktywności zawodowej Polek wynosił zaledwie 48 procent. Z pewnością na te dane ma wpływ dysproporcja w wynagrodzeniu kobiet i mężczyzn. Na przykład w szeroko pojętym sektorze publicznym wynagrodzenie kobiet jest niższe średnio aż o 26 procent. Efektem może być decyzja kobiet
o rezygnacji z aktywności zawodowej na rzecz opieki nad dziećmi.
- Każda kobieta ma inne potrzeby, dla jednych najważniejsza jest opieka nad domem, dla innych celem jest łączenie życia prywatnego z zawodowym. Nie ma tutaj lepszych lub gorszych rozwiązań, każde wiąże się z innymi wyzwaniami. Ze swojego doświadczenia mogę powiedzieć, że kobiety bardzo potrzebują spełniać się w obu rolach. Zauważam to zarówno podczas rozmów z mamami, które pracują w Jobhouse, jak i kobietami, które zwracają się do nas z prośbą o pomoc w powrocie do pracy po urlopie macierzyńskim. - mówi Natalia Bogdan, właścicielka i prezes agencji pracy Jobhouse. Dodaje: Nawet praca zdalna, w zakresie pół etatu, daje kobiecie poczucie zadowolenia i bycia na bieżąco ze zmianami na rynku. Pozwala jej to uniknąć braku pewności siebie w momencie powrotu do aktywności zawodowej.
Wsparcie w domu i w pracy – bezcenne dla pracującej mamy
Droga do godzenia bycia mamą z pracą zawodową zaczyna się w domu. Tu niezwykle ważną rolę do odegrania ma rodzina - a w szczególności partner, który nie tylko powinien współuczestniczyć w procesie wychowawczym, ale również przejąć część obowiązków domowych. Łączenie życia domowego z zawodowym i realizowanie się na każdym z tych pól obojga rodziców w dzisiejszych czasach jest możliwe, ponieważ coraz więcej branż daje możliwość pracy zdalnej, a wykonywane aktywności rozliczane są zadaniowo. Takie rozwiązanie daje pewien poziom elastyczności godzin pracy i możliwość budowania partnerskiego związku, w którym zarówno mama, jak i tata, są współodpowiedzialni za budowanie szczęśliwej rodziny z uwzględnieniem ich zawodowych planów.
- Zatrudniam kobiety i bardzo dobrze wiem, jak skutecznie są w stanie łączyć opiekę nad dzieckiem
z odpowiedzialnymi zadaniami w firmie. Uważam, że mamy są rewelacyjnymi pracownikami, ponieważ posiadają kluczowe umiejętności każdego menadżera, czyli wysoką zdolność strategicznego myślenia, zarządzania czasem oraz delegowania zadań. - mówi Natalia Bogdan.
I dodaje - Sama niedawno zostałam mamą i to jeszcze bardziej pokazało mi, jak umiejętności dobrego managera przydają się w domu, i odwrotnie – jak zarządzanie domowe przekłada się na lepsze wyniki w firmie. Moim zdaniem największym prezentem, jaki może dać kobiecie rodzina i pracodawca, jest wsparcie jej w rozwoju w obu rolach: matki i pracownika.
Raport konsorcjum GEM[2] informuje, że aktywność biznesowa Polek w ciągu ostatnich lat wzrosła aż o 36 procent. I choć wciąż daleko nam do sytuacji idealnej, wiele kobiet, które już dziś mogą się pochwalić sukcesami zawodowymi, a jednocześnie cieszą się macierzyństwem, szacuje, że niekorzystne proporcje będą się dalej zmieniać na lepsze. To niezwykle ważna informacja dla pracodawców, ponieważ firmy zarządzane przez kobiety odnotowują największe zyski. Tym bardziej pracodawcy powinni wychodzić naprzeciw oczekiwaniom młodych mam, by pomóc im w łączeniu życia prywatnego i zawodowego.
[1] https://stat.gov.pl/obszary-tematyczne/rynek-pracy/opracowania/kobiety-i-mezczyzni-na-rynku-pracy-2018,1,7.html
[2] https://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/kobiety-coraz-czesciej-zakladaja-firmy-chca-,240,0,2400240.html
Nadesłał:
Aleksandra Matuła
|
Komentarze (0)