Rozrywka i wypoczynek » Turystyka
Prawdziwie śnieżna zabawa w Dolinie Stubai
Zobacz więcej zdjęć » |
Wszystkie cztery ośrodki narciarskie Doliny Stubai mają jedną wspólną cechę: biały puch, który co roku spada niezawodnie z nieba i to w dużej ilości. Dzięki temu goście mogą się cieszyć śnieżną frajdą podczas jazdy na nartach czy snowboardzie, freeride’u, zimowej wędrówki na rakietach śnieżnych, wyprawy po doskonale przygotowanych trasach biegowych czy też ze zjazdu po oświetlonych torach saneczkarskich. Dodatkowo w dolinie znajduje się kilka lodowisk.
Zamów artykuły sponsorowane na serwisie CentrumPR.pl w kilka minut, poprzez platformę Link Buildingu np.:
Lodowiec Stubai: gwarancja śniegu od października do czerwca
Zaledwie 45 minut jazdy samochodem z Innsbrucka, stolicy Tyrolu, znajduje się lodowiec Stubai oferujący liczne, narciarskie atrakcje. Nowa kolejka gondolowa 3S Eisgratbahn – szybka, wygodna i przystosowana dla osób z niepełnosprawnością – przewozi ludzi na wysokość 2 900 metrów n.p.m. bezpośrednio z parkingu. Po drodze, relaksując się na siedzeniach z prawdziwej skóry, mogą skorzystać z Wi-Fi albo podziwiać imponujący widok na okoliczne góry, pokryte grubą warstwą śniegu, co często wywołuje radosne oczekiwanie związane z przyszłym szusowaniem. (Wideo prezentujące kolejkę można obejrzeć na YT: www.youtube.com/watch?v=Us2I12-MPfA.) Zarządcy ośrodka narciarskiego na lodowcu Stubai, największym lodowcowym terenie narciarskim w Austrii, mają wieloletnie doświadczenie w zapewnianiu turystom jak najlepszych warunków do uprawiania sportów zimowych. Lekkim, śnieżnym puchem można się tu cieszyć nie tylko na 35 trasach narciarskich o różnym poziomie trudności, ale również na 13 trasach freerideowych polecanych przez tutejszy Powder Department (dostępne są ich tracki GPS).
W ostatni weekend (24 – 26 listopada br.) „Królestwo śniegu” gościło FIS Freeski World Cup Stubai, czyli pierwsze zawody Pucharu Świata w narciarstwie dowolnym w Europie w tym sezonie, które wygrał Norweg Oystein Braaten oraz Szwedka Jennie-Lee Burmansson. Ustawienie konkursowe będzie dostępne dla wszystkich chętnych w Snowpark Stubai Zoo do 10 grudnia 2017 r.
Schlick 2000: nowe inwestycje i szkółka narciarska dla dzieci
Ośrodek narciarski Schlick 2000 przy Fulpmes zwiększy w tym roku komfort wjazdu na Kreuzjoch oraz liczbę tras narciarskich. Od początku grudnia, w miejscu poprzedniego wyciągu orczykowego Kreuzjochlift, będzie działać nowy, czteroosobowy wyciąg krzesełkowy Panoramabahn o przepustowości do 2 000 osób na godzinę. Wyciąg zapewni sprawny wjazd (w 4 minuty) oraz wygodną podróż, dzięki komfortowym siedzeniom i przenośnikowi taśmowemu przy wejściu. W związku z inwestycją, powstaną również dwie nowe trasy narciarskie: czarna nartostrada „Panoramaschuss” o długości 600 metrów, z fantastycznym widokiem na grzbiet Kalkkögel, oraz spokojna, czerwona trasa „Hohes Laub Abfahrt” o długości 800 metrów. Dodatkowo cztery nartostrady zyskają nowe urządzenia do zaśnieżania: czarne trasy Kanonenrohr (nr 3a) i Zirbenschuss (nr 4a), czerwona trasa Mitterjoch-Abfahrt (nr 2) oraz niebieska Burgstall-Abfahrt (nr 4c). Koszt wszystkich inwestycji wprowadzonych w tym roku w ośrodku Schlick 2000 wyniesie 4,8 mln euro.
Śnieżne atrakcje w Schlick 2000 czekają na stokach narciarskich, ale i poza nimi: na wysoko położonej trasie do narciarstwa biegowego, podczas zimowych wędrówek przez lasy oraz przy górnej stacji kolejki Kreuzjoch, skąd startują paralotniarze.
Dzieci i młodzież będą się dobrze bawić w szkółce narciarskiej BIG Family Skizentrum Schlick 2000 lub w przedszkolu BIG Ron's Kinderland, a rodzice mogą w tym czasie zrelaksować się w jednym z okolicznych, tradycyjnych schronisk. Zarówno młodszym, jak i starszym spodobają się nocne pokazy narciarskie „Night of Colours”, które zaplanowano w wybrane środy, od 27 grudnia 2017 r.
Ośrodek Serles: przez śniegi – na nartach i na rakietach
Ośrodek narciarski Serlesbahnen przy Mieders jest położony na początku Doliny Stubai, zaledwie o „narciarski szus” od Innsbrucka, stolicy Tyrolu. Góruje nad nim szczyt Serles o wysokości 2 717 m n.p.m., zwany przez Goethego „wielkim ołtarzem Alp”, stanowiący wyjątkowe tło dla tego małego, ale znakomitego ośrodka narciarskiego, przyjaznego rodzinom z dziećmi. Tutaj śnieżna zabawa ma najwyższy priorytet. Niezależnie od tego, czy planujemy jazdę na nartach, sankach czy wędrówkę na rakietach śnieżnych, można liczyć na idealny puch oraz piękny widok na ośnieżoną dolinę. Chętni mogą pofolgować swojej dziecięcej radości i wspólnie z maluchami stworzyć na śniegu orła albo anioła, podążać za śladami pozostawionymi w puchu albo beztrosko pozostawić odcisk własnych butów, ciesząc się skrzypieniem śniegu pod stopami.
W alpejskich chatach i schroniskach warto spróbować tradycyjnych, tyrolskich smakołyków. Widać stąd szerokie i łatwe nartostrady (niebieskie i czerwone), idealne dla dzieci, początkujących oraz rekreacyjnych narciarzy.
Wyjątkowo malownicze widoki czekają na wędrowców, którzy wybiorą się na wyprawę do słynnego klasztoru Maria Waldrast, wybudowanego na wysokości 1 641 m n.p.m. Jest to jeden z najwyżej położonych klasztorów w Europie. Obok sanktuarium znajduje się hotel i restauracja.
Ośrodek Elfer: na sanki i do doliny
Popularny wśród narciarzy ośrodek Elfer, to prawdziwe saneczkarskie Eldorado. Znajdują się tu trzy, długie naturalne tory, wijące się przez malowniczy krajobraz. Wśród nich wyróżnia się najdłuższa (ma ok. 8 km), oświetlona i sztucznie naśnieżana trasa saneczkarska w Dolinie Stubai, wiodąca od górnej stacji kolejki Elferbahn do jej dolnej stacji w Neustift. Wszystkie trzy tory zostały już kilkukrotnie nagrodzone tyrolską odznaką „Tiroler Naturrodelbahn-Gütesiegel”, gwarantująca ich wysoką jakość i bezpieczeństwo. Dodatkową atrakcją tego sezonu będzie 3. festiwal saneczkarski Rodeltestival (12-13 stycznia 2018 r.), podczas którego czołowi producenci sanek zaprezentują najnowsze modele i nowinki. W ośrodku Elfer narciarze mogą również liczyć na wymagające czerwone nartostrady oraz długi, czerwony szlak narciarski do doliny.
Komentarze (0)