Społeczeństwo » Szkolnictwo i nauka
Prawo a moralność - czy można to połączyć?
Zobacz więcej zdjęć » |
Prawo i moralność łączy niewidzialna nić, która czasem może krępować, ale nadal pozostaje niezerwana. Czasem jednak ludzie zadają sobie pytanie, czy mogą żyć według własnych zasad moralnych? Czy muszą podążać takimi samymi ścieżkami, co pozostała część społeczeństwa? To pytanie dobre dla https://przemyslawmalinowski.pl/.
Zamów artykuły sponsorowane na serwisie CentrumPR.pl w kilka minut, poprzez platformę Link Buildingu np.:
Czym jest prawo?
Niektóre źródła mówią, że prawo jest sztuką stosowania tego, co jest dobre oraz słuszne. Wszystkim bardzo dobrze jest wiadome, że nie przestrzeganie prawa jest karalne. Trzeba jednak przyznać, że w dzisiejszych czasach prawo może być mocno manipulowane przez różne frakcje polityczne. Dlatego w człowieku może zrodzić się wątpliwość co do słuszności wprowadzonych ustaw lub rozporządzeń. Każdy dorosły obywatel wie, z jakimi konsekwencjami będzie musiał się zmierzyć. Dlatego musi znaleźć wewnątrz siebie kompas, który pokieruje go w odpowiednim kierunku.
Prawo a moralność – którą ścieżką podążać?
Zasad moralnych uczymy się od dziecka i mają na nie wpływ wychowanie, religia oraz ogólnie przyjęte normy. Trzeba jednak przyznać, że każda jednostka ma inne spojrzenie na świat oraz doświadczenie, które może zmienić wcześniej poznane zasady. Niekiedy mogą pojawić się rozterki między tym, co ogólnie przyjęte, a tym, co danemu człowiekowi wydaje się słuszne. Jednak nie ma jednoznacznej odpowiedzi, którą drogą podążać. W niektórych sytuacjach dana jednostka może odnieść się do swoich zasad moralnych i odmówić wykonania zabieg, na przykład aborcji. Jednak takie decyzje często wiążą się z potępieniem, więc trzeba pamiętać o konsekwencjach.
Nadesłał:
Daniel Getsiński
|
Komentarze (0)