Zdrowie » Medycyna

Profilaktyka raka piersi może uratować Ci życie!

Profilaktyka raka piersi może uratować Ci życie!
Zobacz więcej zdjęć »
Październik to miesiąc profilaktyki raka piersi, najczęstszego nowotworu u kobiet. Każda z nas zna symbol walki z tą chorobą oraz słyszała o takich akcjach jak Marsz Różowej Wstążki, ale czy zdajemy sobie sprawę z tego, jak ważna jest profilaktyka?

Pamiętaj – odpowiednio wcześnie podjęte działania mogą uratować Ci życie!

Zamów artykuły sponsorowane na serwisie CentrumPR.pl w kilka minut, poprzez platformę Link Buildingu np.:


Jakie jest zagrożenie?

Co roku tylko w Polsce prawie 11 tysięcy kobiet dowiaduje się o tym, iż ma raka piersi. 5 tysięcy z nich przegrywa tę walkę. Duże szanse na całkowite wyleczenie mają kobiety z wczesnym wykryciem, a więc ze zmianami, które jeszcze nie przekroczyły średnicy 0,5 cm. Niestety, tylko w 20% przypadków chorobę rozpoznaje się w takim etapie. To właśnie późna wykrywalność jest największym problemem nowotworu gruczołu sutkowego. Największą grupę chorych stanowią kobiety między 50 a 70 rokiem życia, a ryzyko zachorowania rośnie wraz z wiekiem, jednak zagrożenie rakiem może pojawić się już po 20 roku życia. Niewielki odsetek chorych stanowią również mężczyźni.


Czynniki ryzyka

Mimo, że nie znamy bezpośredniej przyczyny raka piersi, można wymienić kilka czynników ryzyka, które mogą mieć wpływ na jego rozwój:

-wiek

-czynniki genetyczne (rak piersi uwarunkowany genetycznie to 10% wszystkich zachorowań)

-otyłość (zwiększa ryzyko po menopauzie)

-nieprawidłowe odżywianie

-nadużywanie alkoholu

-rasa (więcej przypadków choroby zanotowano u białych)

-cukrzyca

-czynniki hormonalne endogeniczne i egzogenne


Badania przesiewowe Twoją nadzieją

Badania przesiewowe pomagają we wczesnym wykryciu choroby, co zwiększa szanse całkowitego wyleczenia. Jednym z podstawowych badań jest samokontrola piersi. Każda z nas, po ukończeniu 25. rok życia, powinna raz w miesiącu (najlepiej około 10. dnia cyklu) przeprowadzić samobadanie, polegające na obserwacji stanu piersi oraz badaniu dotykowym. Kolejną ważną metodą wykrywania raka sutka jest mammografia, czyli radiologiczna metoda badania piersi. Będąc powyżej 35. roku życia, powinniśmy wykonywać takie badania co 2 lata, zaś powyżej 50. - nawet co roku. Częstotliwość tych badań wynika m.in. z faktu, iż nawet 25% badań mammograficznych nie wykrywa nowotworu. Ułatwieniem w dostępie do takich badań są mammobusy, które krążąc po kraju docierają do terenów wiejskich oraz mniej rozwiniętych, gdzie trudniej o odpowiedni sprzęt. Skuteczna może być również ultrasonografia (USG), która jest badaniem bezbolesnym.


Co oprócz badań?

Badania przesiewowe, stosowane regularnie, pomagają we wczesnym rozpoznaniu nowotworu.

Są również inne sposoby profilaktyki raka piersi: -Takie badania to nie jedyny oręż kobiet w walce z nowotworem sutków – mówi Marzena Pudłowska, właścicielka marki Kris Line, produkującej bieliznę - Trzymanie się prostych zasad, jak rzucenie palenia, unikanie alkoholu, aktywność fizyczna czy zdrowa dieta może zmniejszyć ryzyku wystąpienia choroby. A dodatkowo poprawić naszą kondycję i samopoczucie. Pani Marzena podkreśla również, iż kobiety powinny uświadamiać siebie nawzajem: - Najważniejsze, byśmy zdały sobie sprawę z tego, że walka z rakiem musi zacząć się jeszcze przed wykryciem jakichkolwiek oznak choroby. We wszystkich kobiecych mediach ten problem powinien być stale obecny.


Nie możemy bagatelizować zagrożenia rakiem piersi. O regularnych badaniach i zdrowym trybie życia powinny pamiętać nie tylko te z nas, które znajdują się w grupie największego ryzyka, ale wszystkie kobiety. Przezorność i uświadamianie innych to klucz do sukcesu w walce z nowotworem gruczołów sutkowych.




Redakcja CentrumPR informuje, że artykuły, fotografie i komentarze publikowane są przez użytkowników "Serwisów skupionych w Grupie Kafito". Publikowane materiały i wypowiedzi są ich własnością i ich prywatnymi opiniami. Redakcja CentrumPR nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Nadesłał:

atom

Komentarze (0)


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl
Opublikuj własny artykuł
Opublikuj artykuł z linkami

Kalendarium

Przejdź do kalendarium »

dodaj wydarzenie »

Ostatnio dodane artykuły

dodaj artykuł »