Dom » Architektura

Projekty domów - trendy 2010 w budownictwie jednorodzinnym

Projekty domów - trendy 2010 w budownictwie jednorodzinnym
Zobacz więcej zdjęć »
Przed zakupem projektu domu sprawdź, co jest w modzie i na co opłaca się zwrócić uwagę.

Tak jak w każdej dziedzinie życia, także w budownictwie obserwuje się różne trendy. Najnowsze informacje, zebrane wśród Inwestorów budujących domy jednorodzinne pozwalają wyodrębnić  kilka najważniejszych tendencji w tym obszarze.

Obecnie buduje się domy niewielkie,  o prostej bryle, funkcjonalnie rozplanowane, tanie w eksploatacji, najlepiej energooszczędne. Dziś ważne jest, by dom zbudować szybko i w miarę tanio, a potem mieszkać wygodnie i oszczędnie. Minęła więc moda na wielkie, wielopokoleniowe budynki o dworkowej architekturze. Dużą popularnością cieszą się projekty domów bez podpiwniczenia, z użytkowym poddaszem i garażem. Dobrze, gdy architekci przewidzieli spiżarnię obok kuchni lub pomieszczenie gospodarcze, dwie łazienki oraz pokój będący w zależności od potrzeb gabinetem lub pokojem gościnnym. Coraz częściej przewiduje się także garderobę. Liczba sypialni powinna być adekwatna do liczby domowników.

Niezwykle istotną sprawą jest także zaplanowanie odpowiedniej kotłowni, gdyż nadal najpopularniejszym i najtańszym sposobem ogrzewania jest piec na paliwo stale. Kotłownia przewidziana w tym celu powinna posiadać minimalną kubaturę 11 m3 oraz najlepiej, gdy ma osobne wejście z garażu lub z zewnątrz, bo mimo, że obecne piece są nowoczesne, to jednak taka kotłownia jest pomieszczeniem „brudnym”. Gdy istnieje możliwość przyłączenia domu do sieci gazowej, montuje się piece dwufunkcyjne. Atutem domu jest kominek z systemem rozprowadzenia ciepła, czasem z płaszczem wodnym.

Coraz częściej inwestorzy pytają także o wentylację mechaniczną z rekuperacją oraz o możliwość zastosowania baterii słonecznych. Takie instalacje zwiększają nieco koszty inwestycji, ale przekładają się na znaczną oszczędność podczas późniejszej eksploatacji oraz bardzo podnoszą komfort mieszkania. Ponadto rośnie świadomość ekologiczna wśród Polaków, którzy chcą mieszkać w domu przyjaznym nie tylko dla siebie ale i środowiska. Wśród materiałów użytych do budowy domu jednorodzinnego królują pustaki i cegły ceramiczne, ale coraz popularniejszy jest beton komórkowy, cegła silikatowa czy budowanie domów w technologii szkieletowej bądź z elementów prefabrykowanych.Redakcja CentrumPR informuje, że artykuły, fotografie i komentarze publikowane są przez użytkowników "Serwisów skupionych w Grupie Kafito". Publikowane materiały i wypowiedzi są ich własnością i ich prywatnymi opiniami. Redakcja CentrumPR nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Nadesłał:

lipinscy

Komentarze (0)


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl
Opublikuj własny artykuł
Opublikuj artykuł z linkami

Kalendarium

Przejdź do kalendarium »

dodaj wydarzenie »

Ostatnio dodane artykuły

dodaj artykuł »