Rozrywka i wypoczynek » Przyroda

Promocja Selektywnej Zbiórki Odpadów Opakowaniowych w Wybranych Dzielnicach Warszawy

Promocja Selektywnej Zbiórki Odpadów Opakowaniowych w Wybranych Dzielnicach Warszawy
Zobacz więcej zdjęć »
W piątek, 11 lutego 2011 r. zostali wybrani zwycięzcy konkursu edukacyjnego dla szkół podstawowych, przeprowadzonego w ramach Projektu „Promocja Selektywnej Zbiórki Odpadów Opakowaniowych w Wybranych Dzielnicach Warszawy”.

Konkurs dla szkół podstawowych został zorganizowany przez Stowarzyszenie „Niepełnosprawni dla Środowiska EKON" przy wsparciu Stowarzyszenia Ośrodek Działań Ekologicznych „Źródła".

Zamów artykuły sponsorowane na serwisie CentrumPR.pl w kilka minut, poprzez platformę Link Buildingu np.:

Po przeanalizowaniu zgłoszonych do konkursu prac, jury konkursowe zdecydowało o przyznaniu nagród następującym szkołom podstawowym:

1 miejsce - nagroda o wartości do 12.500 złotych - Społeczna Szkoła Podstawowa nr 26 im. Profesora Jigoro Kano Społecznego Towarzystwa Oświatowego w Warszawie, za bożonarodzeniowe choinki wykonane z odpadów opakowaniowych

2 miejsce - nagroda o wartości do 9.500 złotych - Szkoła Podstawowa nr 322 im. Jana Brzechwy w Warszawie, za edukacyjną prezentację dotyczącą selektywnej zbiórki odpadów opakowaniowych

Każda z nagrodzonych w konkursie szkół zdecyduje na jaką materialną nagrodę przeznaczyć przyznane jej środki. Nagrody materialne dla szkół zostaną zakupione i przekazane przez Stowarzyszenie „Niepełnosprawni dla Środowiska EKON".

„W obu przypadkach uczniowie wykazali się zarówno dobrym zrozumieniem zagadnienia selektywnej zbiórki odpadów opakowaniowych, jak i kreatywnością w jego zaprezentowaniu. Mamy nadzieję, że w wyniku przeprowadzonych w szkołach podstawowych warsztatów ekologicznych oraz zorganizowanego konkursu, młodzi mieszkańcy Warszawy zrozumieli potrzebę segregacji odpadów opakowaniowych dla ochrony środowiska naturalnego, będą chętnie segregować odpady opakowaniowe oraz zachęcać do tego członków swoich rodzin, kolegów i znajomych" - powiedziała Monika Franaszek, Kierownik Projektu „Promocja Selektywnej Zbiórki Odpadów Opakowaniowych w Wybranych Dzielnicach Warszawy".

W konkursie wzięły udział grupy uczniów ze szkół podstawowych zlokalizowanych w dzielnicach: Ursynów, Wilanów i Mokotów w Warszawie, które uczestniczyły w programie edukacji ekologicznej w ramach Projektu „Promocja Selektywnej Zbiórki Odpadów Opakowaniowych w Wybranych Dzielnicach Warszawy". Każda ze szkół mogła zgłosić do konkursu jedną pracę edukacyjno-informacyjną w dowolnej technice: teatr, happening, plakat, film, apel szkolny itp. Szkoły, które przystąpiły do akcji selektywnej zbiórki odpadów opakowaniowych miały możliwość odbioru zebranych odpadów przez Stowarzyszenie „Niepełnosprawni dla środowiska EKON".  

Uroczyste podsumowanie konkursu szkolnego wraz z ogłoszeniem wyników i prezentacją prac konkursowych odbędzie się 28 lutego 2011 r. w Warszawie na konferencji podsumowującej wyniki Projektu.

Informacje oProjekcie „Promocja selektywnej zbiórki odpadów opakowaniowych w wybranych dzielnicach Warszawy"

Projekt „Promocja selektywnej zbiórki odpadów opakowaniowych w wybranych dzielnicach Warszawy" powstał z inicjatywy Stowarzyszenia „Niepełnosprawni dla Środowiska EKON". Partnerami projektu są Fundacja Nasza Ziemia oraz Stowarzyszenie Ośrodek Działań Ekologicznych „Źródła", przy wsparciu Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Warszawie, Programu REKARTON, organizacji odzysku REKOPOL oraz firmy „BYŚ". Projekt zrealizowano dzięki wsparciu finansowemu udzielonemu przez Islandię, Liechtenstein i Norwegię, pochodzącemu ze środków Mechanizmu Finansowego Europejskiego Obszaru Gospodarczego oraz Norweskiego Mechanizmu Finansowego. W ciągu roku w stolicy powstaje ponad 700 tysięcy ton odpadów komunalnych, a jedynie około 12% z nich trafia do odzysku i recyklingu, mimo że ponad 80% takich odpadów to surowce wtórne.

Celem prowadzonego od grudnia 2009 roku Projektu, jest przekonanie mieszkańców stolicy, ze szczególnym uwzględnieniem mieszkańców Ursynowa, Wilanowa i Mokotowa (Stegny i Sadyba), o konieczności segregacji odpadów opakowaniowych i wiążącymi się z nią korzyściami ekonomicznymi i dla środowiska.

W ramach projektu, którego celem było dotarcie do około 300 tysięcy mieszkańców Warszawy, w stolicy pojawiło się 161 billboardów i ponad 2 tysiące plakatów. Mieszkańcy stolicy otrzymali również 10 tysięcy sztuk folderów informacyjnych. 60 tysięcy kilkustronicowych insertów prasowych zostało dołączonych do 3 tytułów prasy warszawskiej. W dwudziestu szkołach podstawowych w Warszawie przeprowadzono warsztaty ekologiczne przeznaczone dla uczniów klas IV-VI. W trakcie zajęć uczniowie otrzymali 3 tysiące Elementarzy Ekologicznych będących kompendium wiedzy przekazywanej podczas zajęć. Projekt obejmował także całodzienny Piknik Ekologiczny, zorganizowany na warszawskim Ursynowie, w którym wzięło udział około 2 tysięcy osób. Stworzono też interaktywny serwis internetowy, będący platformą edukacyjno-informacyjną, spinającą wszystkie działania prowadzone w ramach projektu.

Proste rady na odpady:

1. Pamiętaj, do recyklingu nadają się tylko czyste, suche i niezatłuszczone odpady opakowaniowe.

2. Gdy jest tylko jeden pojemnik na odpady w kolorze czerwonym, wkładaj do niego papier, plastik, szkło i metal łącznie (zgniataj plastikowe butelki PET i metalowe puszki po napojach - pozwoli to na zaoszczędzenia miejsca w kontenerach i ich rzadsze opróżnianie).

3. Gdy jest kilka pojemników (worków):

a. Do pojemników niebieskich wrzucaj tylko papier.

b. Do pojemników żółtych wrzucaj tworzywa sztuczne, kartony po mleku i sokach oraz metal.

c. Gdy jest tylko jeden pojemnik na szkło, wrzucaj do niego szkło kolorowe i bezbarwne.

d. Gdy są dwa pojemniki na szkło: do pojemnika zielonego wkładajszkło kolorowe, a do pojemnika białego wkładaj szkło bezbarwne.

4. Wszystkie odpady, których nie możesz posegregować, czyli odpady niesegregowane, składaj w osobnym kontenerze lub w osobnej torbie.

Segreguj odpady opakowaniowe i zachęcaj do tego członków Twojej rodziny, znajomych, sąsiadów i kolegów z pracy. Nawet niewielki wysiłek każdego z nas przyczynia się do zwiększenia ochrony środowiska naturalnego w Polsce!Redakcja CentrumPR informuje, że artykuły, fotografie i komentarze publikowane są przez użytkowników "Serwisów skupionych w Grupie Kafito". Publikowane materiały i wypowiedzi są ich własnością i ich prywatnymi opiniami. Redakcja CentrumPR nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Nadesłał:

Jarosław Soroczyński

Komentarze (0)


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl
Opublikuj własny artykuł
Opublikuj artykuł z linkami

Kalendarium

Przejdź do kalendarium »

dodaj wydarzenie »

Ostatnio dodane artykuły

dodaj artykuł »