Zdrowie » Medycyna
Protetyka – sposób na piękny uśmiech
Zobacz więcej zdjęć » |
Protetyka stomatologiczna – co to jest?
Zamów artykuły sponsorowane na serwisie CentrumPR.pl w kilka minut, poprzez platformę Link Buildingu np.:
Protetyka to dziedzina stomatologii, która zajmuje się odtwarzaniem kształtu, struktury oraz funkcji zębów. Od stanu uzębienia zależy prawidłowe funkcjonowanie całego organizmu. Brak nawet jednego zęba może mieć poważne konsekwencje. Skutki, jakie można zaobserwować to rozchwianie pozostałych zębów, zanik kości, zaburzenia funkcji żucia, uszkodzenie dziąseł, zaburzenia w funkcjonowaniu stawu skroniowo-żuchwowego. Braki zębowe wpływają również negatywnie na funkcje trawienne oraz mowę. Dzięki nowoczesnym rozwiązaniom protetycznym pacjenci mają szanse odzyskać funkcjonalność uzębienia.
Rodzaje uzupełnień protetycznych
Pacjenci, którzy utracili pojedyncze lub wszystkie zęby, mają do wyboru wielu różnych uzupełnień protetycznych. To, jakie zostanie wybrane, zależy od warunków, panujących w jamie ustnej, preferencji pacjenta, możliwości finansowych. W zależności od ilości brakujących zębów można wybrać protezy stałe lub protezy częściowe, ruchome lub mocowane na stałe.
Protezy stałe
Uzupełnienia stale są umieszczane trwale na zębach, nie można ich samodzielnie zdejmować. To rozwiązanie jest preferowane przez pacjentów ze względu na komfort i dużą stabilność. Uzupełnienia stałe mogą być wykonywane z różnych materiałów tj. metal, cyrkon, porcelana, materiały kompozytowe. Zalicza się do nich m.in.:
- Wkłady koronowo-korzeniowe – są stosowane jako uzupełnienie leczenia kanałowego. Pozwalają na wzmocnienie struktury korzenia, na którym zostanie umieszczona korona.
- Korony protetyczne – to uzupełniania służące do odbudowy zniszczonych zębów. W celu założenia koron konieczne jest oszlifowania zęba.
- Mosty – to protezy stałe, za ich pomocą można odbudować od jednego do kilku zębów. Aby założyć mosty, należy oszlifować zęby, będące filarami.
- Licówki porcelanowe – to cienkie płytki, które nakleja się na zęby, celem poprawy ich wyglądu. Dzięki nim można poprawić kształt, kolor zębów, a także ukryć nieestetyczne wypełnienia. Zabieg ich założenia wymaga lekkiego oszlifowaniu przedniej części zęba. Licówki montowane są za pomocą specjalnego cementu kompozytowego.
- Implanty – to najnowocześniejsze rozwiązanie protetyczne, poprawiające funkcje zębów. Implant to tytanowy element, który wszczepiany jest w kość szczęki i żuchwy. Po jakimś czasie integruje się z kością i pełni funkcje korzenia. Na implantach mogą być mocowane korony, mosty lub protezy wyjmowane.
Protezy ruchome
Uzupełnienia stałe to takie, które pacjenci mogą samodzielnie wyjmować z jamy ustnej. Nie są tak komfortowe, jak protezy stale, ponieważ mogą przemieszać się w jamie ustnej, ale nadal cieszą się dużą popularnością. W tej kategorii można wyróżnić:
- Protezy akrylowe – to rozwiązanie, które można zastosować w przypadku braku pojedynczych zębów lub całego uzębienia. Opierają się na błonie śluzowej. Ich minusem jest zmniejszenie wydolności żucia oraz duża powierzchnia, które może powodować dyskomfort u pacjentów.
- Protezy nylonowe – to protezy, które cechują się dużą elastycznością i lekkością. Zapewniają wysoki komfort użytkowania.
- Protezy szkieletowe – to protezy, które składają się głównie z metalu. Opierają się na zębach pacjentów, dlatego nie powodują zaniku kości. Dobrze odwzorowują funkcje żucia.
- Protezy overdenture – to protezy mocowane za pomocą klamer lub zatrzasków na korzeniach zębów, lub implantach. Są stabilne, nie powodują uszkodzeń błony śluzowej.
Leczenie protetyczne – jak wygląda?
Protetyka Szczecin oferuje nowoczesne metody, dopasowane do indywidualnych potrzeb pacjentów. Odbudowa protetyczna wymaga kilku wizyt, zaczyna się od konsultacji ze specjalistą, który wykonuje badania diagnostyczne i dokładnie sprawdza stan jamy ustnej. Kolejnym krokiem jest omówienie dostępnych metod, ich zalet i wad. Pacjent razem z protetykiem podejmuje decyzje o wyborze odpowiedniej metody, która spełni jego oczekiwania. Następuje zaplanowanie leczenia. Czas trwania wszystkich procedur jest zależny od tego, czy konieczne jest leczenie stomatologiczne, a także od wybranych uzupełnień. W trakcie leczenia lekarz przygotowuje tkanki jamy ustnej do odbudowy, pobiera wyciski i skany. Na kolejnej wizycie pacjent przymierza protezę, w razie potrzeby lekarz dokonuje korekt. Ostatnim krokiem jest umiejscowienie gotowych uzupełnień w łuku zębowym.
Dzięki nowoczesnym rozwiązaniem, jakie oferuje protetyka Szczecin, pacjenci mogą odzyskać utracone lub zniszczone zęby. Protezy pozwalają uniknąć problemów zdrowotnych i przywrócić prawidłowe funkcje żucia oraz mówienia.
Źródło fotografii: pixabay.com
Licencja: https://pixabay.com/pl/service/license
Nadesłał:
redakcja
|
Komentarze (0)