Dom » Architektura

Przedmieście z historią

Przedmieście z historią
Zobacz więcej zdjęć »
Do niedawna jedno z najbardziej zaniedbanych osiedli Wrocławia, dziś na nowo odkrywa swoje piękno. Wszystko to za sprawą wrocławskiego dewelopera, firmy RED Real Estate Development, który rozpoczął pionierski projekt rewitalizacji części Przedmieścia Oławskiego.

Zakurzone przez czas i burzliwą historię miasta - tak do niedawna wyglądały dziewiętnastowieczne dzielnice Wrocławia. Obecnie, dzięki prowadzonemu od 2005 roku programowi rewitalizacji, „magiczne” miejsca w mieście odzyskują pierwotne piękno. Przedmieście Oławskie - jedno z osiedli objętych projektem - to piękne, zabytkowe     kamienice, a także stare fabryki i magazyny z epoki industrialnej. Niegdyś obszar ten uchodził za jedną z reprezentacyjnych części Wrocławia. Choć duża część zabudowy  miasta uległa zniszczeniu, Przedmieście Oławskie zachowało się niemal w niezmienionej formie. Na tym obszarze ocalało ok 60% budynków. Dzięki temu klimat głównych ulic, takich jak Traugutta, Prądzyńskiego czy Mierniczej pozostał wyjątkowy. Świadczy o tym fakt, że wielokrotnie stanowiły tło do rozmaitych filmów fabularnych m.in. „Avalon”.


Przedmieście Oławskie obejmujące okolice placu Wróblewskiego i ulicy Traugutta to miejsce, gdzie do dziś znajdziemy wiele perełek architektonicznych. Zaliczyć do nich możemy jedyną w swoim rodzaju wieżę ciśnień o przekroju kwadratu (wieża ciśnień Na Grobli), czy słynny budynek zwany „Trzonolinowcem”. Warto w tym miejscu wspomnieć     o pałacu biskupów wrocławskich, który dziś jest siedzibą Muzeum Etnograficznego, czy jednym z najstarszych kościołów we Wrocławiu, kościele św. Maurycego.


Osiedle położone w samym sercu miasta zawdzięcza swojej lokalizacji ogromny potencjał. Potencjał dostrzeżony przez firmę RED Real Estate Development, która rozpoczęła pionierski projekt rewitalizacji fragmentu Przedmieścia Oławskiego. Jednym z celów rekonstrukcji budynków było odkrycie na nowo piękna tej zabytkowej części Wrocławia. Podjęto decyzję o przekształceniu starej fabryki papieru na pierwsze we Wrocławiu soft lofty, co pozwoliło ochronić budynek przed zniszczeniem. Powstająca inwestycja - Nowa Papiernia - zlokalizowana jest w rozległym kwartale przy ulicy Kościuszki. Przestronne apartamenty i mieszkania to doskonała oferta dla wszystkich tych, którzy cenią sobie zalety życia w centrum miasta, a jednocześnie z dala od zgiełku ulic. Atutem nowego osiedla jest nie tylko jego położenie, ale także wyjątkowy charakter i bogata historia miejsca.

Niegdyś obszar przemysłowy, później siedziba zamożnych Wrocławian. Przedmieście Oławskie na wiele lat zapomniane, znów odzyskuje swój pierwotny blask, zaskakując nie tylko nowych, ale i obecnych mieszkańców Wrocławia.Redakcja CentrumPR informuje, że artykuły, fotografie i komentarze publikowane są przez użytkowników "Serwisów skupionych w Grupie Kafito". Publikowane materiały i wypowiedzi są ich własnością i ich prywatnymi opiniami. Redakcja CentrumPR nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Nadesłał:

Publicon

Komentarze (0)


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl
Opublikuj własny artykuł
Zamów opracowanie informacji prasowej


Kalendarium

Za 7 dni:
Warsztaty online „Technologie medyczne w modelach zintegrowanej opieki zdrowotnej”
dodaj wydarzenie »

Ostatnio dodane artykuły

dodaj artykuł »