Technologie » Komputery
Przemysł 4.0: w jaki sposób chmura zwiększa ‘potęgę maszyn’
Nowe badanie Oracle pokazało, że 62% przedsiębiorstw regionu EMEA wdraża technologie z zakresu robotyki lub planuje ich wdrożenie.
Przeczytaj również
- Wiodące biuro analityczne uznało Oracle za lidera w kategorii zarządzania treściami internetowymi
- Oracle prezentuje system Oracle CRM On Demand w wersji 20
- Oracle przedstawia modułową bibliotekę taśm StorageTek SL150
- W Grupie Raben zakończył się pierwszy etap wdrożenia systemu klasy MIS opartego na produktach Oracle
Technologie składające się na „czwartą rewolucję przemysłową”, określaną zazwyczaj mianem „Przemysłu 4.0”, są napędzane przez infrastruktury chmurowe. W raporcie Oracle pt. „Cloud: Opening up the Road to Industry 4.0” (Chmura: otwarcie drogi do Przemysłu 4.0) stwierdzono, że przedsiębiorstwa postrzegają chmurę jako fundament, na którym mogą budować swoje strategie innowacji w wielu obszarach — od robotyki po sztuczną inteligencję.
Badanie miało na celu przeanalizowanie, w jaki sposób firmy w regionie EMEA zarządzają procesami przechodzenia do modelu Przemysł 4.0 i w które technologie inwestują, aby nadal osiągać sukcesy w epoce gospodarki opartej na danych.
Obecnie większość przedsiębiorstw wdraża lub planuje wdrożyć nowe strategie innowacji:
• 62% wdrożyło lub planuje wdrożyć technologie z zakresu robotyki,
• 60% wdrożyło lub planuje wdrożyć technologie z zakresu sztucznej inteligencji.
Większość firm zdaje sobie również sprawę z tego, że do wdrożenia tych technologii potrzebna jest infrastruktura przetwarzania w chmurze — 60% uważa, że korporacyjna platforma chmurowa umożliwia organizacjom czerpanie korzyści z innowacji takich jak robotyka (w Polsce 58%) czy sztuczna inteligencja (dla Polski wskaźnik wynosi 63%).
Optymizmem napawa fakt, że znaczna większość przedsiębiorstw jest w trakcie realizacji planów zakładających wprowadzenie jednego zintegrowanego modelu chmury w całym przedsiębiorstwie.
Co prawda niewielu respondentów już stosuje zintegrowany model chmury (średnia dla całego badania 8%, najwięcej w krajach Zatoki Perskiej – 14%), który działa dla starszych aplikacji i nowych platform, ale 36% wdraża taki model w roku bieżącym (w Polsce 35%), a kolejne 40% planuje wdrożyć go w roku 2017(dla Polski wskaźnik wynosi 33%). Tylko 5% (w Polsce 6%) nie planuje wprowadzenia takiego modelu.
Pascal Giraud, dyrektor ds. IaaS i PaaS w Oracle EMEA, powiedział: „Mimo niepewnej sytuacji gospodarczej przedsiębiorstwa zdają sobie sprawę z tego, że na obecnym szybko ewoluującym rynku bycie pionierem przynosi większe korzyści niż kiedykolwiek. Niektóre firmy osiągające największe sukcesy — jak chociażby Uber czy Airbnb — zostały założone w najgorszym momencie kryzysu finansowego. Świadczy to o tym, że okazje mogą się pojawiać w każdych warunkach. Na początku epoki zwanej Przemysł 4.0 firmy dzielą się na liderów i maruderów pod względem innowacji, jednak czas pokazał, że dzięki rozwojowi zintegrowanych infrastruktur chmurowych można łatwiej i taniej prześcignąć konkurencję”.
„Aby w jak najlepszy sposób dokonać migracji do modelu cyfrowego, firmy potrzebują elastycznej i skalowalnej infrastruktury dla skutecznego wsparcia tej zmiany” – komentuje Tim Jennings, szef działu badań w firmie Ovum. „Zintegrowana platforma chmurowa - dostarczająca zarówno usługi IaaS, jak PaaS - pozwala organizacjom na szybkie wdrażanie nowych rozwiązań biznesowych oraz czerpanie korzyści z najnowszych technologii cyfrowych – takich, jak sztuczna inteligencja, Big Data, czy Internet Rzeczy”.
Informacje o badaniu
Badanie Oracle objęło 1200 osób podejmujących decyzje dotyczące kwestii technicznych w średnich i dużych przedsiębiorstwach w Belgii, Danii, Finlandii, Francji, Hiszpanii, Holandii, Islandii, Luksemburgu, Niemczech, Norwegii, Polsce, RPA, Szwajcarii, Szwecji, Turcji, Wielkiej Brytanii, Włoszech i krajach Zatoki Perskiej.
Redakcja CentrumPR informuje, że artykuły, fotografie i komentarze publikowane są przez użytkowników "Serwisów skupionych w Grupie Kafito". Publikowane materiały i wypowiedzi są ich własnością i ich prywatnymi opiniami. Redakcja CentrumPR nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.
Nadesłał:
Oracle
|
Komentarze (0)