Moda » Odzież
Przemysł odziezowy na światową skalę
Zobacz więcej zdjęć » |
Zamów artykuły sponsorowane na serwisie CentrumPR.pl w kilka minut, poprzez platformę Link Buildingu np.:
W Europie Zachodniej i Stanach Zjednoczonych kobiety zakładają jeden ciuch tylko kilka razy, a po kilkudziesięciu dniach go wyrzucają. My podchodzimy do tego tematu z większą rozwagą i raczej czekamy, aż ubranie przestanie już spełniać nasze wymagania. Ale nawet wtedy zastanawiamy się jak nadać nowego życia znoszonym ubraniom? Przerabiamy, dodajemy aplikacje, a nawet szyjemy ze starych spodni torebki. Mimo tego w naszej szafie często zalegają sztuki, które zupełnie nie są potrzebne nam do szczęścia, a nierzadko nawet nie pasują. Warto robić zakupy z rozwagą i rozsądkiem - to oszczędność miejsca i gotówki.
Przemysł odzieżowy
Na całym świecie sprzedaje się rocznie około 80 miliardów sztuk ubrań. Przemysł odzieżowy to jeden z trzech największych trucicieli środowiska, głównie wody. Głównym winowajcą są ogromne ilości pestycydów, które są stosowane do uprawy bawełny. Obok pestycydów znajduje się poliester, który jest tworzywem sztucznym rozkładającym się setki lat. W ciągu roku z powierzchni naszej planety znika 70 mln drzew, które wycina się na potrzeby produkcji włókien syntetycznych.
Kupuj mądrze
Według badań każde gospodarstwo domowe w Polsce wzbogaca się co tydzień o jedną część garderoby (oczywiście są to dane uśrednione). Ponad 60 procent zakupów odbywa się tzw. sieciówkach. Czy rzeczywiście potrzebujemy tylu ubrań? Może warto przyjrzeć się naszym nawykom i nieco je zmienić? Słynna działaczka proekologiczna, Livia Firth, stworzyła kodeks, dzięki któremu możemy uporządkować nasze nawyki zakupowe i lepiej gospodarować pieniędzmi. Jeżeli chcesz mądrze kupować ubrania, zastosuj kilka podstawowych zasad:
- kupuj wyłącznie te rzeczy, które są niezbędne. Nie kieruj się modą, aby nie stać jej ofiarą - lepsza jest sprawdzona klasyka, która pasuje do różnych okazji;
- okresl swój styl i konsekwentnie trzymaj się wybranej tematyki. Dzięki temu nawet niewielką ilość ciuchów będziez w stanie połączyć w różnych konfiguracjach;
- nie wzbraniaj się przed kupnem ubrań w second handach. Często jest to zupełnie nowa, nienoszona odzież, którą ktoś kupił pod wpływem impulsu, a następnie uznał, że to nietrafiony zakup;
- jeżeli już musisz wyrzucić jakieś ubranie, a ono jest wciąż zdatne do noszenia, wrzuć je do specjalnego kontenera na odzież lub oddaj w punkcie zbiorczym.
Redakcja CentrumPR informuje, że artykuły, fotografie i komentarze publikowane są przez użytkowników "Serwisów skupionych w Grupie Kafito". Publikowane materiały i wypowiedzi są ich własnością i ich prywatnymi opiniami. Redakcja CentrumPR nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.
Nadesłał:
brenna
|
Komentarze (0)