Kobieta, zdrowie, uroda » Dziecko

Przesłanka dla uzyskania rozwodu

Przesłanka dla uzyskania rozwodu
Zobacz więcej zdjęć »
Obowiązujące w III RP prawo cywilne stanowi, iż rozwód pomiędzy dwoma małżonkami może zostać orzeczony przez sąd o ile zaistnieją pewne określone czynności. Ponad to zgodnie z kodeksem postępowania cywilnego sąd nie ma obowiązku orzekania rozwodu nawet, jeśli małżonkowie zgodnie tego żądają.

Główna przesłanka

Trwały i zupełny rozpad pożycia to główny powód i okoliczność która zadecyduje o uzyskaniu rozwodu pomiędzy małżonkami. Bez tego nie ma mowy o orzeczeniu rozwodu. Sąd w sprawie rozwodowej będzie badał czy nastąpiło zerwanie wszelkiej więzi duchowej, fizycznej i gospodarczej między małżonkami. W szczególnych sytuacjach zerwanie więzi gospodarczej nie jest konieczne o ile dwie wcześniejsze przesłanki zostały spełnione.

Zamów artykuły sponsorowane na serwisie CentrumPR.pl w kilka minut, poprzez platformę Link Buildingu np.:


Odmowa orzeczenia

Sąd odmówi rozwodu gdy w wyniku rozwodu mogłaby ucierpieć sytuacja wspólnego dziecka małżonków. Zgodnie z kodeksem rodzinnym i opiekuńczym najważniejsze jest dobro dzieci. Ponad to nie należy spodziewać się orzeczenia rozwodu jeżeli byłoby to sprzeczne z zasadami współżycia społecznego lub gdy gdy żąda go małżonek wyłącznie winny rozkładu pożycia, a drugi małżonek nie wyraził zgody na rozwód, a jego odmowa nie jest sprzeczna z zasadami współżycia społecznego.


Roszczenia w trakcie rozwodu

Obydwie strony postępowania rozwodowego mają prawa do oświadczenia o winie rozkładu pożycia małżeńskiego. Mają równie możliwość żądania oświadczenia o władzy rodzicielskiej nad wspólnym dzieckiem, o ile są zgodne z dobrem dziecka, o kosztach utrzymania dziecka a także o sposobie korzystania ze wspólnie zamieszkiwanego mieszkania. Możliwe jest również w pozwie rozwodowym zawarcie żądania o ustanowienia alimentów od byłego partnera na rzecz drugiego małżonka. W tym wypadku jednak konieczne jest aby drugi małżonek był wyłącznie winny rozpadowi związku a sytuacja majątkowa drugiego małżonka uległa w związku z orzeczeniem rozwodu, pogorszeniu.




Redakcja CentrumPR informuje, że artykuły, fotografie i komentarze publikowane są przez użytkowników "Serwisów skupionych w Grupie Kafito". Publikowane materiały i wypowiedzi są ich własnością i ich prywatnymi opiniami. Redakcja CentrumPR nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Nadesłał:

Quetzal

Komentarze (0)


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl
Opublikuj własny artykuł
Opublikuj artykuł z linkami

Kalendarium

Przejdź do kalendarium »

dodaj wydarzenie »

Ostatnio dodane artykuły

dodaj artykuł »