Kobieta, zdrowie, uroda » Medycyna

Przeszczepy allogeniczny i autologiczny

Komórki macierzyste mają zdolność nieograniczonego przekształcania się w komórki każdego typu, podczas gdy inne, tworzące ciało człowieka, umierają po określonej ilości podziałów. Z tego powodu komórki macierzyste stosowane są w terapii komórkowej przy regeneracji uszkodzonych tkanek.

Przeszczep komórek macierzystych jest czasami jedyną skuteczną terapią, zwłaszcza w przypadku niektórych typów nowotworów, opornych na tradycyjne metody leczenia. Ze względu na pochodzenie materiału, wyróżnia się dwa rodzaje przeszczepu komórek macierzystych.

Przeszczep autologiczny

Polega na przeszczepianiu pacjentowi jego własnej tkanki, dzięki czemu nie ma ryzyka odrzucenia immunologicznego, ze względu na brak obcych antygenowo struktur białkowych. Aby przeszczep mógł być dokonany, osoba chora najpierw musi być poddana chemioterpii (radioterapii), w wyniku której zniszczeniu ulegają komórki chore. Po uzyskaniu remisji choroby, pacjentowi podaje się jego własne komórki macierzyste, które odpowiadają za tworzenie nowych komórek, mających zastąpić te zniszczone.

Komórki macierzyste pobierane są od pacjenta przed rozpoczęciem chemio- lub radioterapii i są przechowywanie do momentu wykonania przeszczepu.

Uwaga! W przypadku bliźniąt jednojajowych, możliwy jest tzw. przeszczep izogeniczny. Identyczność genowa sprawia, że nie występuje ryzyko odrzucenia immunologicznego wykonanego przeszczepu komórek macierzystych.

Przeszczep allogeniczny

Występuje wówczas, gdy między dawcą i biorcą nie ma identycznej informacji genetycznej, a jednak ich genotyp jest bardzo zbliżony – aby ryzyko odrzucenia było minimalne. Dlatego najczęściej dawca poszukiwany jest w rodzinie (zazwyczaj jest to rodzeństwo), a jeśli nie ma osoby spełniającej warunki, wówczas może to być osoba niespokrewniona, ale zgodna z w układzie zgodności tkankowej (tzw. HLA) z pacjentem, czyli biorcą. Jednak znalezienie osoby o identycznej strukturze antygenów układu zgodności tkankowej jest trudne, dlatego tworzone są tzw. banki szpiku, w których gromadzone są dane o osobach zarejestrowanych jako potencjalni dawcy.

Źródło komórek macierzystych

Komórki macierzyste można pozyskać na dwa sposoby. Pierwszy polega na pobraniu komórek z talerza kości biodrowej pod znieczuleniem ogólnym. Drugi, to pobranie komórek z krwi obwodowej (pobranie peryferyczne, afereza). Istnieje też możliwość pozyskania komórek macierzystych z krwi pępowinowej, bezpośrednio po porodzie, które następnie są przechowywane są w specjalnych warunkach – nawet przez wiele lat. Wykorzystywane są w onkologii i hematoonkologii, a mogą być podane zarówno samemu dawcy, jak innej osobie o zgodności antygenowej.

Źródło informacji: http://www.bank.diag.pl/Redakcja CentrumPR informuje, że artykuły, fotografie i komentarze publikowane są przez użytkowników "Serwisów skupionych w Grupie Kafito". Publikowane materiały i wypowiedzi są ich własnością i ich prywatnymi opiniami. Redakcja CentrumPR nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Nadesłał:

blackppp

Komentarze (0)


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl
Opublikuj własny artykuł
Opublikuj artykuł z linkami


Kalendarium

Przejdź do kalendarium »

dodaj wydarzenie »

Ostatnio dodane artykuły

dodaj artykuł »