Zdrowie » Dziecko
Przyczyny nocnego moczenia u dzieci
Nie ważne kiedy i gdzie się to zdarza. Problemy z nietrzymaniem moczu powodują duży dyskomfort. Przypadłość ta dotyka rzadziej dzieci powyżej 5 roku życia. Częściej cierpią na nią chłopcy niż dziewczynki.
Zamów artykuły sponsorowane na serwisie CentrumPR.pl w kilka minut, poprzez platformę Link Buildingu np.:
Różne przyczyny jeden skutek
Po 5 r. ż. moczenie nocne występuje częściej niż w ciągu dnia. Według ekspertów nie są do końca znane przyczyny nocnego nietrzymania moczu. Najprawdopodobniej stanowią miks różnych przyczyn na które składają się: wzmożona produkcja moczu w nocy, brak wrażliwości pęcherza moczowego, a nawet niepokój. Niektórzy wskazują także na dziedziczność tej dolegliwości.
Pomiędzy 5 a 10 r. ż. nietrzymanie moczu i może być wynikiem małej pojemności pęcherza moczowego, zbyt długiego spania czy niedostatecznego rozwoju systemów alarmujących organizm o pełnym pęcherzu. Ten rodzaj dolegliwości znika w momencie pełnego ukształtowania pęcherza moczowego
Mniej znaczy więcej
Organizm produkuje hormon, który spowalnia proces produkcji uryny. Jest to antydiuretyk znany bardziej pod nawą wazopresyna. Jest produkowany w nocy, dlatego potrzeba korzystania z toalety jest mniejsza niż podczas dnia.
W momencie zmniejszonej ilości tego hormonu, następuje zaburzenie produkcji uryny. Objawem tego może być właśnie przepełniony pęcherz. Jeśli dziecko nie odczuwa tego, wówczas może dojść do nocnego moczenia.
Niepokój sprzyja nietrzymaniu moczu
Zdaniem ekspertów problemy z nietrzymaniem moczu mogą wypływać z uczucia niepokoju u dzieci. Dotyka to maluchów pomiędzy 2 a 4 r. ż. Przyczyną tego stanu rzeczy mogą być agresywne zachowania rodziców, emocjonujące zdarzenia takie jak narodzony rodzeństwa czy sytuacje, w których dotąd dziecko się jeszcze nie znalazło.
Nieszczęśliwa 13
Cechy genetyczne także mogą wpływać na nietrzymanie moczu przez dzieci. W 1995 r duńscy naukowcy odkryli, że ludzki chromosom 13 jest odpowiedzialny, bynajmniej w części, za nocne moczenie. Jeśli oboje rodziców miało z tym problem w dzieciństwie to w 80% ta dolegliwość dotknie dziecko.
Leczenie i ćwiczenia
Leczenie nocnego nietrzymania moczu może bazować na zwiększeniu hormonu odpowiedzialnego za regulację produkcji moczu. Pacjentom podawany jest syntetyczny odpowiednik wazopresyny, a mianowicie desmopresyna. Jest ona w postaci sprayu, który rozpyla się w nozdrzach. Na chwilę obecną naukowcy pracują na tym lekiem w postaci tabletek.
Oprócz samych medykamentów, lekarze zalecają także ćwiczenia, które wzmacniają mięśnie pęcherza moczowego i cewki.
Nietrzymanie moczu jest rzeczą dość naturalną w przypadku małych dzieci, które jeszcze nie mają w pełni ukształtowanego pęcherza moczowego.
Co więcej, moczenie wynika z różnych przyczyn. Problem pojawia się wówczas kiedy pojedyncze przypadki zamieniają się w codzienne moczenie łóżka. Może to świadczyć o poważniejszych problemach, które wymagają wizyty u lekarza.
Nadesłał:
Hassel Von Hoff
|
Komentarze (0)