Dom » Wnętrza
Przyszłość w technologii LED
Co prawda są one znacznie droższe od zwykłych żarówek, jednak koszty zwracają się w trakcie ich używania w postaci niższych rachunków za energię. Dlaczego zyskują taką popularność na rynku?
Oświetlenie na całe życie
Czas świecenia jednej żarówki LED to 100 tys. godzin. Jest to jedenaście lat ciągłego ich używania albo 22 lata świecenia przez pół doby.
Długa żywotność żarówek stoi w kontraście z tradycyjnymi rozwiązaniami. Żarówki tradycyjne wytrzymują w przybliżeniu 5000 godzin. Różnica jest kolosalna. Jeśli lampa ma być umieszczona w miejscu, w którym bardzo rzadko się przebywa, wówczas można wyeliminować potrzebę zmiany żarówki w ogóle, ponieważ wystarczy na kilkadziesiąt lat.
Mniejsze rachunki
Zamów artykuły sponsorowane na serwisie CentrumPR.pl w kilka minut, poprzez platformę Link Buildingu np.:
Biorąc pod uwagę koszty eksploatacji żarówki tledowe są nieporównywalnie lepszym roziwazaniem niż oświetlenie tradycyjne. To drugie rozwiązanie wiąże się z kosztami jakie trzeba ponieść za każdym razem gdy żarówki się spalą, a także czasem poświęconym na ich wymianę.
Jest to szczególnie ważne jeśli wiąże się to z ogromnymi halami produkcyjnymi, wieżowcami czy innymi obiektami, wymagającymi dużej ilości oświetlenia. Długa żywotność żarówek ledowych, w tym przypadku, doskonale się sprawdzi.
Żarówki wydajniejsze niż wszystkie inne
Największą ich zaletą jest zmniejszenie zużycia energii. Dobrze zaprojektowana żarówka to wydajność na poziomie 80%. Oznacza to, że 80% energii elektrycznej jest zamieniona w energię świetlną. Pozostałe 20% jest zużywane w postaci ciepła.
Tradycyjne żarówki to 20% wydajności przy 80% strat w postaci wygenerowanego ciepła. Łatwo więc wykalkulować, że koszt jednostkowy żarówki nawet kilkukrotnie wyższy bardzo szybko się zwróci. Oczywiście jest tu mowa o żarówkach dobrych jakościowo, a nie chińskich zamiennikach, które nie będą w stanie zagwarantować odpowiednich parametrów.
Żarówki do różnych zadań
Inną zaletą oświetlenia ledowego jest możliwość uzyskania różnych barw światła. Chociaż najczęściej używanymi są barwa biała chłodna i ciepła.
Nie emitują także promieniowania podczerwonego, a emisja dwutlenku węgla jest znikoma. Mogą także pracować w różnych warunkach atmosferycznych. Z powodzeniem mogą być stosowane w oświetlaniu ulicznych billboardów czy całych obiektów.
Kto za tym stoi?
Rynek oświetlenia ledowego nie bez powodu się rozrasta. Po części jest to spowodowane dyrektywami unijnymi do których Polska, jako kraj członkowski, musi się stosować. Obowiązuje ona od 2009 r. Zakłada ona, że do 2016 zostaną usunięte z rynku tradycyjne żarówki i zostaną one zastąpione oświetleniem ledowym. Ma to na celu oszczędność energii.
Na chwilę obecną takie żarówki są w cenie. Są nawet kilkakrotnie droższe od zwykłych. Jednak postępująca technologia oraz coraz więcej tego rodzaju asortymentu na rynku, sprawiają, że ich ceny systematycznie spadają. Zresztą, chcąc nie chcąc, w końcu wszyscy będziemy ich używać .
Technologie ledowe mają szansę zdominować rynek oświetlenia w najbliższej przyszłości i mogą stać się głównym źródłem światła we wszystkich gospodarstwach domowych.
Nadesłał:
Hassel Von Hoff
|
Komentarze (0)