Społeczeństwo » Szkolnictwo i nauka

Przywrócenie terminu ogłaszania listy podręczników zmniejszy problemy z dostępnością

Pojawiające się problemy z dostępnością niektórych podręczników w księgarniach nie są „cichą zemstą” wydawnictw za ubiegłoroczną reformę podręcznikową, ale skutkiem tej reformy – informuje Sekcja Wydawców Edukacyjnych Polskiej Izby Książki w odpowiedzi na publikacje prasowe.

Jednym z elementów reformy było zlikwidowanie obowiązującego wcześniej ostatecznego terminu ogłaszania listy podręczników, który wyznaczony był na 15 czerwca. Zniesienie terminu i późniejsze ogłaszanie przez szkoły list podręczników spowodowało, że proces związany z zamawianiem i dodrukowywaniem podręczników, który tradycyjnie trwał od połowy czerwca do końca sierpnia, został skrócony praktycznie do dwóch tygodni.  – Nie jest to wina ani wydawców ani księgarzy, ale niezależnych od nas zmian w kalendarzu zamawiania podręczników – wyjaśnia Jarosław Matuszewski, Przewodniczący Sekcji Wydawców Edukacyjnych Polskiej Izby Książki.

Zamów artykuły sponsorowane na serwisie CentrumPR.pl w kilka minut, poprzez platformę Link Buildingu np.:

  – Większość podręczników jest jednak dostępna na rynku. Mamy sygnały jedynie o problemach z dostępnością podręczników w niektórych punktach. W takim przypadku zachęcamy do sprawdzania innych źródeł, a w szczególności sklepów internetowych samych wydawnictw – wyjaśnia Jarosław Matuszewski.

 Zdaniem wydawców z Polskiej Izby Książki, informacje o problemach z zapewnieniem podręczników przed 1 września powinny skłonić do rozważenia decyzji o przywróceniu terminu 15 czerwca jako ostatecznej daty ogłaszania listy podręczników na nadchodzący rok szkolny. –  Już w ubiegłym roku widoczne było, że decyzja o usunięciu tej daty spowodowała problemy z dostępnością niektórych podręczników we wrześniu. Obecna sytuacja jest kolejnym dowodem, że obowiązywanie konkretnego terminu było dobre i pozwalało zapewnić wszystkie pomoce w momencie rozpoczęcia nauki – komentuje Przewodniczący SWE PIK.

 W lipcu br. Sekcja Wydawców Edukacyjnych Polskiej Izby Książki zwracała także uwagę na problem z zamawianiem przez szkoły podręczników w ramach państwowych dotacji (dla klas objętych systemem dotacyjnym). Wydawcy zaapelowali wtedy do samorządów i dyrektorów szkół, aby z odpowiednim wyprzedzeniem zadbali o realizację procedur związanych z uruchomieniem dotacji na zakup podręczników i ćwiczeń. Apel wydawców wsparło MEN. Minister Joanna Kluzik-Rostkowska w liście do szkół poprosiła o dołożenie wszelkich starań, aby podręczniki trafiły na czas do szkół. – Cieszymy się, że MEN odpowiedzialnie i poważnie potraktowało problem i wsparło nasze apele. To bez wątpienia zmotywowało szkoły do działania. Liczymy, że ministerstwo rozważy także przywrócenie terminu ogłaszania listy podręczników na 15 czerwca – mówi Jarosław Matuszewski.



Redakcja CentrumPR informuje, że artykuły, fotografie i komentarze publikowane są przez użytkowników "Serwisów skupionych w Grupie Kafito". Publikowane materiały i wypowiedzi są ich własnością i ich prywatnymi opiniami. Redakcja CentrumPR nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Nadesłał:

iwonamichalowska

Komentarze (0)


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl
Opublikuj własny artykuł
Opublikuj artykuł z linkami

Kalendarium

Przejdź do kalendarium »

dodaj wydarzenie »

Ostatnio dodane artykuły

dodaj artykuł »