Społeczeństwo » Społeczeństwo

Radca prawny a adwokat - czy są różnice w zawodzie?

W naszym kraju istnieją liczne tak zwane zawody prawnicze, z których radca prawny wywołuje największe kontrowersje z tego prostego powodu, że w wielu krajach po prostu nie wprowadza się podziału pomiędzy radcę prawnego i adwokata, który w zasadzie umie to samo, ale ma większe uprawnienia.

Zamów artykuły sponsorowane na serwisie CentrumPR.pl w kilka minut, poprzez platformę Link Buildingu np.:

Zacznijmy jednak od początku.
Podstawy wiedzy
By otrzymać prawo do wykonywania któregokolwiek z zawodów prawniczych, konieczne jest skończenie pięcioletnich studiów prawniczych z tytułem magistra. Nie jest to jednak wystarczające, ponieważ prawnik jest praktykiem, więc musi jeszcze zdobyć odpowiednią wiedzę praktyczna w czasie tak zwanej aplikacji. Najogólniej rzecz biorąc, jest to kończący się egzaminami państwowymi proces wdrażania do wybranego zawodu. Radcowie prawni oraz adwokaci przechodzą trzyletnie aplikacje, ale nie są to jednak takie same procesy. Organizuje się je osobno i skończenie jednego nie oferuje żadnych możliwości w drugim zawodzie. Paradoksalnie, poziom wiedzy prawników wykonujących zawód adwokata jest bardzo podobny, niemal identyczny do tego, który cechuje radców prawnych.
Porada i reprezentacja
Podstawowym zadaniem radcy prawnego jest poinformowanie swojego klienta o tym, jaka jest jego sytuacja prawna i co w danej sytuacji może lub musi zrobić. Radca prawny (np. http://kancelaria-animus.pl), jak sama nazwa wskazuje, jest przede wszystkim doradcą zorientowanym w arkanach prawa. Rola adwokata jest tutaj trochę inna, ponieważ ma on możliwość reprezentowania swoich klientów przed sądem, składania w ich imieniu wniosków czy po prostu bycia traktowanym tak, jakby był on zatrudniającą go osobą. 
Praktyczne różnice
Różnice w praktyce obu zawodów są w zasadzie czysto formalne. Czy radca prawny mógłby reprezentować swojego klienta w sprawie karnej, gdyby tylko prawo na to pozwalało? Najczęściej tak. Adwokaci także nie zawsze podejmują się  pracy w sprawach karnych. Jest to kwestia specjalizacji. Teoria uznaje, że radca prawny nie ma kompetencji do reprezentowania przed sądem w żadnej sprawie, co jest tak naprawdę zupełną fikcją.


Redakcja CentrumPR informuje, że artykuły, fotografie i komentarze publikowane są przez użytkowników "Serwisów skupionych w Grupie Kafito". Publikowane materiały i wypowiedzi są ich własnością i ich prywatnymi opiniami. Redakcja CentrumPR nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Nadesłał:

JustynaZ

Komentarze (0)


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl
Opublikuj własny artykuł
Opublikuj artykuł z linkami

Kalendarium

Przejdź do kalendarium »

dodaj wydarzenie »

Ostatnio dodane artykuły

dodaj artykuł »