Firma » Finanse
Ratowanie Czym jest KRD?
Kontakty gospodarcze z innymi podmiotami (i konsumentami), często obarczone są bardzo dużym ryzykiem. Nie wiemy, czy dana osoba będzie wypłacalna czy też nie.
Często okazuje się, że nasz potencjalny partner handlowy jest osobą, która ma poważne problemy ze spłatą zobowiązań. I właśnie dla takich podmiotów powstało KRD.
Czym jest KRD?
Krajowy Rejestr Długów (KRD) to instytucja, która zajmuje się przechowywaniem informacji na temat nieuczciwych dłużników. Dlatego - co bardzo ważne - jeśli zaciągnęliśmy kredyt w banku to nie będziemy figurować w KRD. Co ważne, skierowanie wpisu do KRD nie jest procesem automatycznym. Do rejestru zostaniemy wprowadzeni wyłącznie wtedy, jeśli informację taką wyśle nasz wierzyciel.
KRD i jego skutki
Jeśli wpis na nasz temat pojawi się w KRD, nie oznacza to oczywiście, że ponosimy w związku z tym jakiekolwiek straty finansowe. Od strony finansowej nie zmienia się praktycznie nic. Problem pojawi się, jeśli będziemy podpisywać umowy wiążące nas na dłuższy czas. Jeśli więc zdecydujemy się na telefon z abonamentem, może się okazać, że podpisanie umowy będzie niemożliwe.
Również i Ty trafisz do KRD!
Może się okazać, że również i Twoje dane mogą trafić do KRD. Szczególnie, jeśli masz trudności z terminową spłatą zobowiązań. Jednak nie zawsze musi tak być. Dlaczego?
1. Może się okazać, że wpis dotyczący Ciebie pojawił się przez pomyłkę w bazie KRD. Mogło to nastąpić np wtedy, gdy ktoś posłużył się Twoimi dokumentami podczas zawierania umów.
2. Jeśli jesteś wspólnikiem podmiotu, który ma swój wpis w KRD, może się okazać, że również i Twoje nazwisko będzie w tym spisie się znajdować.
Pamiętaj o tym, by sprawdzać ów rejestr pod kątem swoich danych. Tym bardziej, że istniejące w KRD opinie na Twój temat można pobierać w formie zestawienia raz na pół roku i to zupełnie za darmo.
Redakcja CentrumPR informuje, że artykuły, fotografie i komentarze publikowane są przez użytkowników "Serwisów skupionych w Grupie Kafito". Publikowane materiały i wypowiedzi są ich własnością i ich prywatnymi opiniami. Redakcja CentrumPR nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.
Nadesłał:
JoannaS
|
Komentarze (0)