Dom » Budownictwo

Reagips - gips ekologiczny

Reagips - gips ekologiczny
Zobacz więcej zdjęć »
Produkowanie w sposób, który nie szkodzi środowisku naturalnemu jest jedną z najważniejszych zasad, którymi kieruje się Knauf. Wykorzystywany przez firmę reagips jest produktem ubocznym powstałym w wyniku odsiarczania spalin.

Segregowanie śmieci, zgniatanie puszek i butelek przed wyrzuceniem, zakręcanie wody, samochody spalające mniej paliwa – ekologiczne podejście do różnych dziedzin naszego życia to nie tylko moda, ale również świadomy wybór wielu ludzi i firm.  Produkowanie w sposób, który nie szkodzi środowisku naturalnemu jest jedną z najważniejszych zasad, którymi kieruje się Knauf. Wykorzystywany przez firmę reagips jest produktem ubocznym powstałym w wyniku odsiarczania spalin.

Obecna od dawna w Europie Zachodniej technologia suchej zabudowy zyskuje coraz większą popularność również w Polsce. Sprzyja temu prosty i szybki montaż oraz korzystne właściwości ułatwiające utrzymanie w pomieszczeniach dobrego dla człowieka mikroklimatu. Produkty powstające z reagipsu przyjmują nadmiar wilgoci z otoczenia i oddają ją, gdy powietrze staje się zbyt suche.

 

Elementy systemu suchej zabudowy wnętrz firmy Knauf, produkowane na bazie płyty gipsowo-kartonowej, tynki gipsowe, masy szpachlowe i wylewki anhydrytowe pozwalają wykończyć dom od piwnicy aż po sam dach. Te niezwykle popularne produkty budowlane trafiają do sklepów i hurtowni z dwóch fabryk: w Bełchatowie oraz Jaworznie. Dlaczego produkowane są akurat tam? Wybór miejsca gdzie powstały fabryki nie był przypadkowy, bowiem znajdują się tam elektrownie Bełchatów  i Jaworzno III.

Praca elektrowni i elektrociepłowni poważnie oddziałuje na stan gleby, wody oraz powietrza atmosferycznego, a co za tym idzie również na wszystkie organizmy żywe. Jednym z najważniejszych problemów jest zanieczyszczanie powietrza tlenkami siarki powstającymi w wyniku spalania. Z tego powodu jednym z największych wyzwań są działania mające na celu ograniczenie emisji szkodliwych substancji powstających jako produkt uboczny spalania w elektrowniach i elektrociepłowniach.   Jednym z głównych sposobów na neutralizowanie oddziaływania zanieczyszczeń na środowisko jest proces odsiarczania spalin, którego produktem ubocznym jest gips syntetyczny - reagips, podstawowy surowiec dla fabryk Knauf. Wykorzystanie go do produkcji płyt, tynków, mas i wylewek przyczynia się do ochrony naturalnego środowiska.

Pomimo, że reagips jest produktem syntetycznym - powstaje w wyniku procesu chemicznego, jest on całkowicie nieszkodliwy dla ludzkiego zdrowia. Ponadto dwuwodny siarczan wapnia CaSO42H2O w przeciwieństwie do gipsu naturalnego, nie zawiera domieszek innych minerałów. Brak zanieczyszczeń pozwala uzyskać wyższą jakość produktów.

Firma Knauf wykorzystuje reagips nie tylko do produkcji elementów technologii suchej zabudowy. Również stosowane przy ogrzewaniu podłogowym wylewki anhydrytowe zawierają gips syntetyczny. Doskonałe przewodzenie ciepła pozwala na mniejsze zużycie energii, co istotnie wpływa zarówno ma zmniejszenie kosztów ogrzewania, jak i ochronę środowiska.Redakcja CentrumPR informuje, że artykuły, fotografie i komentarze publikowane są przez użytkowników "Serwisów skupionych w Grupie Kafito". Publikowane materiały i wypowiedzi są ich własnością i ich prywatnymi opiniami. Redakcja CentrumPR nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Nadesłał:

p.skura@pegasus.pl

Komentarze (0)


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl
Opublikuj własny artykuł
Opublikuj artykuł z linkami


Kalendarium

Przejdź do kalendarium »

dodaj wydarzenie »

Ostatnio dodane artykuły

dodaj artykuł »