Firma » Praca

Rekrutacja pracowników

Jak usprawnić proces rekrutacji i selekcji pracowników?

Przyjęło się uważać, że proces rekrutacji jest stresujący dla osoby, która o pracę się ubiega. Rzadko kiedy patrzymy na sytuację z drugiej strony, a każdy pracodawca, HR-owiec lub szef działu wie, jak dużym wyzwaniem może być rekrutacja nowego pracownika. Wiele firm słusznie inwestuje raczej w już zatrudnionych i sprawdzonych pracowników, niż w nowe osoby. Jednak prędzej czy później przychodzi moment, w którym trzeba powiększyć skład zespołu albo zastąpić osobę, która wybrała inną zawodową drogę. Jakie przeszkody czekają nas na rekrutacyjnej drodze i jak można je pokonać?

Portale ogłoszeniowe
Portali ogłoszeniowych, na których możemy umieścić ofertę pracy, są dziesiątki, jeśli nie setki. Maile przychodzące z każdego z tych miejsc liczyć można z kolei w setkach - przynajmniej jeśli rekrutacja odbywa się w dużym mieście, a celem jest dobrze płatne stanowisko nie wymagające określonego wykształcenia czy umiejętności. Jak nie pogubić się w gąszczu ofert i nie odpisać dwa razy w różny sposób tej samej osobie? Odpowiedź znajdziesz w następnym akapicie.

Aplikacja dla pracodawców
Rekrutacja pracowników od jakiegoś czasu łatwiejsza jest dla tych pracodawców, którzy śledzą nowoczesne technologie i nowinki w świecie aplikacji i stron internetowych. Aplikacja Employ System to prawdziwy przełom i ogromne ułatwienie - kompatybilna z niemal wszystkimi portalami pracy umożliwia publikację i sprawne zarządzanie nie tylko ogłoszeniem, ale także kandydaturami. Ogłoszenie może dotrzeć do bardzo szerokiego grona odbiorców, w tym do tego lub tej, których szukasz! Zarządzanie procesem rekrutacji odbywa się z jednego miejsca, wyposażonego w szereg udogodnień. To między innymi możliwość oceny kandydatur oraz wygodnej korespondencji z poszczególnymi osobami zainteresowanymi ofertą pracy.


Redakcja CentrumPR informuje, że artykuły, fotografie i komentarze publikowane są przez użytkowników "Serwisów skupionych w Grupie Kafito". Publikowane materiały i wypowiedzi są ich własnością i ich prywatnymi opiniami. Redakcja CentrumPR nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Nadesłał:

henryk.frolena

Komentarze (0)


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl
Opublikuj własny artykuł
Opublikuj artykuł z linkami


Kalendarium

Przejdź do kalendarium »

dodaj wydarzenie »

Ostatnio dodane artykuły

dodaj artykuł »