Technologie » Internet

Robisz zakupy w Niemczech? 21 marca i 4 kwietnia uważaj na e-maile z fakturami

Robisz zakupy w Niemczech? 21 marca i 4 kwietnia uważaj na e-maile z fakturami
Zobacz więcej zdjęć »
Kaspersky Lab informuje o długofalowej kampanii cyberprzestępczej, w ramach której do użytkowników wysyłane są sfałszowane faktury – głównie w języku niemieckim – zawierające szkodliwe programy. Niebezpieczne wysyłki prowadzone są cyklicznie, 4 i 21 dnia miesiąca.

Wiadomości e-mail są wysyłane przez cyberprzestępców z wielu różnych kont pocztowych i zazwyczaj posiadają temat informujący o opóźnieniu w opłacie faktury lub przypominający o zbliżającym się terminie płatności. Tematy i treści tych wiadomości napisane są najczęściej w języku niemieckim. E-maile zawierają dokument PDF – z rzekomą fakturą – który w rzeczywistości jest szkodliwym programem. Jego zadaniem jest pobranie na komputer kolejnych zagrożeń zdefiniowanych wcześniej przez cyberprzestępców.

Zamów artykuły sponsorowane na serwisie CentrumPR.pl w kilka minut, poprzez platformę Link Buildingu np.:

 

Jak dochodzi do infekcji?

Cyberprzestępcy włożyli wiele wysiłku w zamaskowanie szkodliwego programu wewnątrz wysyłanych plików PDF, a do infekcji dochodzi, gdy użytkownik otworzy załącznik w nieuaktualnionej wersji programu Adobe Reader. Szkodliwy PDF został przechwycony przez unikatową technologię ZETA Shield opracowaną przez Kaspersky Lab. Szkodliwy program odpowiedzialny za pobieranie kolejnych zagrożeń jest wykrywany przez produkty Kaspersky Lab jako Trojan.Win32.Yakes.cngh. Gdy szkodliwy program jest aktywny w systemie, na ekranie komputera mogą się pojawiać fałszywe, niemieckojęzyczne powiadomienia programu Adobe Reader.

 

Od kiedy aktywna jest ta kampania?       

Pierwsze wiadomości zawierające sfałszowane, zainfekowane faktury wysyłane w języku niemieckim pojawiły się już w listopadzie 2012 r. Zaskakująca jest regularność, z jaką cyberprzestępcy wysyłają te e-maile – jest to 4 lub 21 dzień miesiąca. Mimo że znaczna większość najświeższej wysyłki (z 4 marca 2013 r.) pochodziła z niemieckich adresów IP, w poprzednich odsłonach kampanii wykorzystywano wiele innych lokalizacji, łącznie z Afryką Południową, Stanami Zjednoczonymi, Australią i Japonią.

„Wszystko wskazuje na to, że mamy do czynienia z dobrze zaplanowaną i przemyślaną kampanią, która nie zakończy się w najbliższym czasie” – ostrzega Ben Goodwood, ekspert z Kaspersky Lab. „Dlatego, jeżeli 21 marca lub 4 kwietnia – a także w kolejnych miesiącach - otrzymasz wiadomość e-mail z fakturą, potraktuj ją ze wzmożoną czujnością”.

 

Użytkownicy produktów Kaspersky Lab są chronieni przed wszystkimi zagrożeniami związanymi z opisywaną kampanią cyberprzestępczą.

 

Więcej szczegółów technicznych dotyczących niemieckojęzycznych, sfałszowanych faktur znajduje się w Encyklopedii Wirusów VirusList.pl prowadzonej przez Kaspersky Lab: http://www.viruslist.pl/weblog.html?weblogid=860.   

 

Informację można wykorzystać dowolnie z zastrzeżeniem podania firmy Kaspersky Lab jako źródła.Redakcja CentrumPR informuje, że artykuły, fotografie i komentarze publikowane są przez użytkowników "Serwisów skupionych w Grupie Kafito". Publikowane materiały i wypowiedzi są ich własnością i ich prywatnymi opiniami. Redakcja CentrumPR nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Nadesłał:

Kaspersky Lab Polska Sp. z o.o.
http://kaspersky.pl

Komentarze (0)


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl
Opublikuj własny artykuł
Opublikuj artykuł z linkami

Kalendarium

Przejdź do kalendarium »

dodaj wydarzenie »

Ostatnio dodane artykuły

dodaj artykuł »