Dom » Wnętrza
Rodzaje grzejników
Zobacz więcej zdjęć » |
Jeżeli zatem nie stać nas na drogie w eksploatacji elektryczne ogrzewanie podłogowe, a montaż wodnego jest wykluczony z przyczyn technicznych, to nie oznacza jeszcze, że jesteśmy skazani na tradycyjne "żeberka".
Zamów artykuły sponsorowane na serwisie CentrumPR.pl w kilka minut, poprzez platformę Link Buildingu np.:
Najczęściej obecnie montowanym rodzajem kaloryferów są stalowe grzejniki płytowe. Taki grzejnik składa się z jednej, dwóch lub trzech płyt grzejnych, w górnej części przykrytych kratką ułatwiającą przepływ ciepłego powietrza. Stosuje się je w tradycyjnych instalacjach opartych o krążenie gorącej wody. Dostępne w wielu wymiarach i kolorach, dzięki płaskiej konstrukcji nie zajmują zbyt wiele miejsca i są łatwe w utrzymaniu. Blacha stalowa ma niską odporność na korozję, wobec czego zaleca się stosowanie tych grzejników jedynie w obiegach zamkniętych. Ze względu na wysoki opór przepływu w ich wąskich kanałach, wymagają zainstalowania pompy.
Jeżeli chcemy wymienić stare "żeberka" na nowszy model bez wymiany całej instalacji grzewczej, właściwym wyborem będą aluminiowe grzejniki członowe. Łatwo dopasować ich parametry do starych układów grzewczych. Konstrukcja większości modeli pozwala nakierować przepływ ciepłego powietrza na ogrzewane pomieszczenie, co pozwala zmniejszyć problem tzw. poduszki termicznej, czyli kumulowania się najcieplejszego powietrza pod sufitem.
Z grupy grzejników członowych w sprzedaży są jeszcze grzejniki stalowe oraz żeliwne. Te ostatnie mają mniejszą pojemność od kaloryferów tradycyjnych i znacznie szybciej się nagrzewają. Dobrze akumulują ciepło i są odporne na korozję. Ze względu na dużą wagę wymagają jednak solidnej instalacji. Zaletą żeliwnych żeberek jest to, że można zmieniać ich ilość, co nie jest możliwe w przypadku członowych grzejników stalowych. Z drugiej strony te stalowe są dostępne w wielu rozmiarach i kształtach.
Jeżeli zależy nam na szybkim ogrzaniu pomieszczenia, powinniśmy zwrócić uwagę na grzejniki konwektorowe. Wiele z nich posiada wbudowany wentylator, który przyspiesza przepływ powietrza. Sam grzejnik składa się z miedzianej rury pokrytej aluminiowym ożebrowaniem. Konstrukcję grzejną osłania obudowa, która wymusza przepływ powietrza przez nagrzewnice (co niestety sprzyja gromadzeniu się na nich kurzu). Tego rodzaju grzejniki zaleca się montować jedynie pod oknami. Brak specjalnej osłony może owocować pojawieniem się ciemnych smug na ścianie nad grzejnikiem.
Bardzo liczną i różnorodną rodzinę kaloryferów stanowią grzejniki ozdobne, często wykonywane z miedzi lub stali szlachetnych. Przybierają formę ścianek grzewczych, drabinek, płyt kamiennych, a nawet instalacji artystycznych. Szczególnie praktyczne są wspomniane drabinki, które montuje się zwykle w łazienkach (świetnie sprawdzają się w suszeniu ręczników). Często wyposaża się je w grzałki elektryczne, co umożliwia korzystanie z nich przez cały rok.
Nadesłał:
brenna
|
Komentarze (0)