Społeczeństwo » Społeczeństwo

Rolnictwo w Polsce

Rolnictwo jest jednym z najważniejszych działów gospodarki, której głównym celem jest dostarczenie odbiorcy zbiorów z przeznaczeniem na konsumpcję. Zarówno produkty zwierzęce, jak i roślinne, rolnicy otrzymują z hodowli roślin, zwierząt, rybołówstwa, sadownictwa, czy też pszczelarstwa.

To na ile zbiory będą udane jest uzależnione zarówno od czynników przyrodniczych, czyli m.in. od wielkości gospodarstw, sposobów gospodarowania, wkładu pracy i kapitału, ale także od warunków klimatycznych, jakie planują na określonym obszarze, a głównie od ukształtowania oraz rodzaju gleby. W praktyce możemy wyróżnić dwa rodzaje rolnictwa: ekstensywne oraz intensywne.

Rolnictwo ekstensywne

Ten rodzaj rolnictwa nazywany jest także tradycyjnym oraz drobnotowarowym. Jest to system produkcji rolnej w gospodarstwie, w którym nie używa się pestycydów oraz nawozów mineralnych. Zazwyczaj tego rodzaju rolnictwo stosowane jest krajach słabo rozwiniętych oraz, w których stosuje się tradycyjne formy uprawy.

Rolnictwo intensywne

Rolnictwo uprzemysłowione lub wysokotowarowe, bo tak nazywane jest również rolnictwo intensywne, jest to system produkcji rolnej, który skupiony jest na osiąganiu jak największych zysków, dzięki nakładom pracy oraz nakładom finansowym. Wielu rolników zwraca szczególną uwagę na części do kombajnów oraz innego rodzaju maszyn, gdyż odpowiedni i sprawny sprzęt w tego rodzaju wykonywanej pracy odgrywa kluczową rolę.

Rolnictwo w Polsce

Polska jest krajem, w którym rolnictwo od wielu lat zmaga się z wieloma problemami. Ten dział gospodarki cechuje się sporą ilością osób pracujących, dużym rozdrobnieniem oraz przede wszystkim przewagą gleb mało, bądź średnio przydatnych dla rolnictwa. Dodatkowo rolnictwo w Polsce charakteryzuje się dużą ilością małych gospodarstw, na których zazwyczaj stosuje się produkcję w tradycyjnym stylu, z nastawieniem jedynie na zaopatrzenie potrzeb własnego gospodarstwa domowego.

Obecnie Polska jest znaczącym producentem produktów rolniczych pochodzenia zarówno zwierzęcego jak i roślinnego. Polska stoi na czele producentów malin, truskawek, porzeczek, jabłek, cebuli, kapusty, a także kalafiorów. Ponadto w naszym kraju hodowana jest również pszenica, jęczmień, ziemniaki, owiec oraz buraki pastewne i cukrowe.Redakcja CentrumPR informuje, że artykuły, fotografie i komentarze publikowane są przez użytkowników "Serwisów skupionych w Grupie Kafito". Publikowane materiały i wypowiedzi są ich własnością i ich prywatnymi opiniami. Redakcja CentrumPR nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Nadesłał:

blackppp

Komentarze (0)


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl
Opublikuj własny artykuł
Opublikuj artykuł z linkami


Kalendarium

Przejdź do kalendarium »

dodaj wydarzenie »

Ostatnio dodane artykuły

dodaj artykuł »