Dom » Wnętrza
Romantyczny i delikatny styl klasyczny czy nowoczesność i prostota?
Planujesz remont mieszkania? Zacznij od wyboru kolorów
Zamów artykuły sponsorowane na serwisie CentrumPR.pl w kilka minut, poprzez platformę Link Buildingu np.:
Dobór odpowiedniej kolorystyki jest dość trudny, jeżeli nie wie się, w jakim stylu urządzić mieszkanie. Jest to jednak najważniejszy etap podczas planowania zmian, który determinuje każde następne kroki – dobór odpowiednich tkanin, obić mebli i dodatków. Dlatego też dużo łatwiej jest, gdy zdecydujemy się na odpowiedni styl, a pomysł na kolorystykę przyjdzie sam…
W stylu klasycznym najlepiej sprawdza się połączenie pasteli z jedną, dwiema barwami intensywnymi. Nie jest to oczywiście regułą i wszystko zależy od indywidualnych preferencji. Generalnie ten styl pozwala na dość sporą swobodę kolorystyczną, łączenie pozornie niemożliwych do połączenia barw czy tekstur. Czerwienie w połączeniu z intensywnym różem, sporo intensywnej zieleni i niebieskiego? Czemu nie… byle ze smakiem.
Zwolennicy nowoczesności mają nieco łatwiej, bowiem we wnętrzach tego typu panuje monochromatyczność i kolorystyczny minimalizm, królują kolory ziemi i pozostałe naturalne barwy – szarości, beże, czerń i biel. Kontrastowe połączenie tych dwóch ostatnich, od kilku sezonów jest bardzo popularne wśród zwolenników nowoczesnego minimalizmu.
Dekoracyjnie czy praktycznie?
Zdecydowaliśmy się już na styl przewodni wnętrza, wybraliśmy odpowiedni zestaw kolorów w mieszkaniu, więc czas najwyższy wybrać odpowiednie meble.
W tradycyjnych mieszkaniach idealnie sprawdzają się finezyjne, zdobne formy.
„Meble tapicerowane ze sporą ilością poduszek, rzeźbione krzesła i fotele to kwintesencja stylu klasycznego. Ma być zdobnie, ale ze smakiem i bez przepychu. Nic tak nie szpeci mieszkania jak przesada” tłumaczy Dorota Walczak z Centrum Mega Meble.
Faktycznie wyposażenie klasycznego wnętrza ma być funkcjonalne, ale przede wszystkim powinno pełnić funkcję estetyczną. Dlatego też sprawdzą się różnego rodzaju regały i witryny.
Nie wszyscy jednak dobrze czują się we wnętrzach ze sporą ilością dekoracyjnych elementów i potrafią wypocząć wyłącznie w minimalistycznym klimacie. Dla nich najbardziej odpowiednie są wobec tego nowoczesne formy. Proste kanapy i fotele. Drewniane meble, które niejako wtapiają się we wnętrze. Mają być przede wszystkim praktyczne. Nie oznacza to oczywiście, że takie mieszkanie ma nudzić właścicieli.
„We wnętrzu nowoczesnym można nieco „szokować” jednym designerskim meblem, który będzie przykuwał uwagę i wzbudzał zachwyt. Może to być ciekawy szezlong czy piękny fotel.” dodaje Dorota Walczak z Centrum Mega Meble.
Dodatki biżuterią dla wnętrza
Podobnie jak w przypadku kolorystyki i rodzajów mebli, również dodatki mogą decydować o stylu we wnętrzu. Zwolenników klasyki nie trzeba chyba przekonywać do dekoracyjnych dodatków w salonie czy sypialni. Lampy, obrusy i bibeloty są bowiem nieodzownym elementem takiego mieszkania. Jeżeli oświetlenie to zdecydowanie żyrandolowe i zdecydowanie duże i zdobne. Romantyczny i ciepły nastrój dopełnią lampy stołowe o klasycznej formie. Na ścianie obrazy, pejzaże lub sporej wielkości lustra.
Podczas urządzania mieszkania nie wolno także zapomnieć o ozdobieniu okien. W tym przypadku sprawdzą się tkane, ciężkie zasłony i zdobione firany. Do tego dekoracyjny dywan, w kwiatowe wzory, który dodatkowo „ociepli” pomieszczenie.
Minimaliści także powinni pamiętać o dodatkach i postawić na wzornictwo. Ciekawa lampa stojąca i oświetlenie punktowe, które będzie doświetlało poszczególne części pomieszczenia, do tego nowoczesny obraz lub rzeźba sprawią, że wnętrze będzie ciekawe i designerskie. Okna w nowoczesnym, sterylnym miejscu mogą właściwie pozostać odsłonięte. Jeżeli jednak chcemy się ustrzec od oczu sąsiadów zdecydujmy się na drewniane żaluzje lub rzymskie rolety.
Na ścianie idealnie sprawdzą się faktury – tynk strukturalny, przecierany beton, cegła.
Bez względu na to jaki styl wnętrza nam się podoba, jaki chcemy klimat wprowadzić, musimy pamiętać o jednym – spójności. Oczywiście można sobie pozwolić na drobne szaleństwo i łączenie stylistyki, pod warunkiem jednak, że wiemy jak to robić. Jeżeli nie jesteśmy tego pewni, lepiej jest zdecydować się na konsekwencję, co pozwoli nam uniknąć ewentualnej wpadki.
Nadesłał:
Belman
|
Komentarze (0)