Technologie » AGD - RTV

Różnice między telewizorami LED, LCD i plazmami

Z telewizorami jest jak z serami. Półki sklepowe zapełniają plazmy, telewizory ledowe czy LCD. Jakie są różnice między nimi i jakie mają wady i zalety?

Zamów artykuły sponsorowane na serwisie CentrumPR.pl w kilka minut, poprzez platformę Link Buildingu np.:

Technologia idzie naprzód. Dotyczy to praktycznie każdej dziedziny. Coraz lepsze wersje sprzętu elektronicznego, komputerów, sprzętu AGD sprawiają, że możemy się zgubić w gąszczu technologicznych nowinek. 

Telewizory w tradycyjnym wydaniu

Kiedyś z telewizorami nie było żadnego problemu. Każdy z nich miał kineskop z działem elektronowym. Emitowane elektrony tworzyły piksele, a te obraz. 

Oczywiście takie telewizory były nieporęczne i ciężkie, ale chociaż nie trzeba było się głowić jaki rodzaj sprzętu wybrać, bo wszystkie były takie same. Mowa tu oczywiście o metodzie wyświetlania obrazu.

Tradycyjne telewizory, jeszcze bardzo często można spotkać w domach. Nie tylko zajmują dużo miejsca,ale są też brzydkie, co tu dużo mówić. Także jakość emitowanego obrazu pozostawia wiele do życzenia. 

Co prawda, zdominowały rynek sprzętu RTV na wiele lat, ale nowsze technologie, bardziej oszczędne z lepszymi parametrami technicznymi dramatycznie wyparły starsze wersje z rynku.

Kosmiczna plazma

Technologia telewizorów plazmowych jest oparta na pikselach wypełnionych gazem zjonizowanym zawierającym jądro atomu i elektrony. Ta metoda pozwala na wyświetlanie każdego pikselu w tym samym czasie. Wpływa to wysoką jakość wyświetlanego obrazu. 

Co więcej, plazmy używają mniej energii niż tradycyjne odbiorniki kineskopowe. Kolory są niezwykle wyraźne, obraz także znacznie jest znacznie lepszy.

Jednak przegrzanie telewizora spowodowane zbyt długim oglądaniem, może sprawić, że po jego wyłączeniu będą widoczne cienie obrazów. Telewizory plazmowe są cięższe niż LCD czy telewizory ledowe. W przypadku awarii, koszty jej naprawy również są nieporównywalnie droższe, a czasami wręcz niektóre usterki są niemożliwe do usunięcia.

Technologia ciekłokrystaliczna

Telewizory LCD są oparte na technologii ciekłokrystalicznej. Ciekłe krystaliczne molekuły stają się mniej lub bardziej przeźroczyste w zależności Przyłożonego od napięcia elektrycznego. Ekran telewizora podświetlany jest lampami fluorescencyjnymi (CCFL), które zapalają się gdy, obraz jest wyświetlany.

Tego rodzaju sprzęt jest dobry dla osób szukających czegoś dobrego w odpowiedniej cenie. Obraz LCD ma wysoką jakość, a same telewizory nie są ciężkie. Nie męczą także oczu. Można je spokojnie oglądać nawet przy zgaszonym świetle. 

Oczywiście i telewizory LCD mają swoje wady. Oprócz ograniczonych możliwości w porównaniu np. z telewizorami ledowymi ich problemem jest niski poziom kontrastu oraz problemy z uzyskaniem głębi czerni. Prowadzi to do rozmycia wyświetlanego obrazu.

Ulepszone LCD

Ostatnim typem są telewizorów są telewizory led oparte na działaniu diod elektroluminescencyjnych. Jest to nowocześniejsza wersja technologii LCD. Są one wykorzystywane do podświetlenia tylnego panelu.

Można także spotkać podświetlanie krawędziowe. Diody wówczas umieszczane są na krawędziach, a matryce rozprowadzają światło po całym ekranie. Dzięki temu można stworzyć ultra smukłe telewizory. Wiąże się to także z lepszym kontrastem, bardziej soczystymi kolorami niż w przypadku pozostałych modeli.

Ponadto telewizory ledowe to także większa oszczędność energii i lepsza wydajność. Okazuje się, że zużywają około 40% mniej energii niż LCD czy plazmowe. Co prawda, są one droższe, ale dzieje się tak, ponieważ technologia jest jeszcze świeża.

Każda z technologii ma swoje wady i zalety, dlatego warto dokładnie rozważyć wszystkie za i przeciw i dobrać telewizor, który będzie spełniać wszystkie nasze oczekiwania. Postępująca technika sprawia także, że tego rodzaju sprzęt można nabyć w dobrych cenach nie tracąc przy tym na jego jakości.



Redakcja CentrumPR informuje, że artykuły, fotografie i komentarze publikowane są przez użytkowników "Serwisów skupionych w Grupie Kafito". Publikowane materiały i wypowiedzi są ich własnością i ich prywatnymi opiniami. Redakcja CentrumPR nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Nadesłał:

s4ww

Komentarze (0)


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl
Opublikuj własny artykuł
Opublikuj artykuł z linkami

Kalendarium

Przejdź do kalendarium »

dodaj wydarzenie »

Ostatnio dodane artykuły

dodaj artykuł »