Społeczeństwo » Społeczeństwo

Rozwód - komu należą się alimenty?

Rozwód i rozpad rodziny to niewątpliwie dramat – tak dla dziecka, jak i jego rodziców. Jednak jeżeli podejmiemy już decyzje o zakończeniu naszego związku małżeńskiego, trzeba mieć świadomość tego, kto i kiedy będzie musiał płacić tzw. alimenty.

Zarówno kodeks rodzinny jak i opiekuńczy wymieniają katalog osób, które zobowiązane będą do opłat alimentów. Świadczenia należą się członkom rodziny, którzy potrzebują takowego wsparcia finansowego. Może jednak okazać się, że osoba zobowiązana do płacenia alimentów, będzie musiała dostarczyć środki niezbędne do utrzymania, ale także te konieczne do wychowania dziecka.

Zamów artykuły sponsorowane na serwisie CentrumPR.pl w kilka minut, poprzez platformę Link Buildingu np.:


Kto będzie płacił alimenty?


Taki obowiązek spoczywa w najprostszej linii na najbliższej rodzinie. Osoby, od których możemy wymagać alimentów, można podzielić na dwie podstawowe grupy - zstępni (dzieci, wnuki, prawnuki) oraz wstępni (rodzice, dziadkowie, pradziadkowie).
To, komu przysługuje prawo do otrzymania alimentów, oraz od kogo może ich wymagać, jasno określają przepisy prawa. Alimenty należą się więc:

  • Dzieciom od rodziców - mają one najszerszy zakres uprawnień alimentacyjnych. Zgodnie z prawem, rodzice są zobowiązani do świadczeń alimentacyjnych na rzecz dzieci, które nie są w stanie samodzielnie się utrzymać. Wyjątkiem będą tu przypadki, w których dochody z majątku dziecka (np. spadki czy darowizny), w pełny wystarczają na pokrycie kosztów - tak jego utrzymania jak i wychowania. Najważniejszym będzie określenie faktu, czy dziecko żyje w niedostatku.

Obowiązkiem rodziców jest bowiem zapewnienie dziecku odpowiednich warunków do życia i rozwoju tak długo, aż nie będzie ono w stanie samodzielnie się utrzymać - nie musi to wiązać się z osiągnięciem pełnoletności. Tak długo, jak dzieci są nieletnie mogą zażądać alimentów od rodziców (niezależnie od tego, czy żyją w niedostatku). Więcej informacji znajdziesz poniżej i tutaj.

  • Kolejna grupa, z ograniczonym już prawem do alimentów to rodzice, dziadkowe, wnuki i rodzeństwo, także dzieci, które są już w stanie utrzymać się samodzielnie. Te osoby mogą uzyskać prawo do świadczeń w momencie, w którym wykażą, że żyją w niedostatku.
  • Rozwiedzionemu małżonkowi - o ile nie został on uznany za wyłącznie winnego rozpadu związku małżeńskiego. 
  • Matce pozamałżeńskiego dziecka od jego ojca. W tym przypadku będą to koszty w wysokości 3 miesięcznego utrzymania w okresie porodu (niezależnie od jej sytuacji finansowej).
  • Osobie przysposobionej - do zapłaty zobowiązane będzie osobo przysposabiająca i odwrotnie ( w niektórych przypadkach także jego krewni).
  • Pasierbowi w stosunku do ojczyma lub macochy lub odwrotnie - warunkiem będą tu zasady współżycia społecznego.



Redakcja CentrumPR informuje, że artykuły, fotografie i komentarze publikowane są przez użytkowników "Serwisów skupionych w Grupie Kafito". Publikowane materiały i wypowiedzi są ich własnością i ich prywatnymi opiniami. Redakcja CentrumPR nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Nadesłał:

JustynaZ

Komentarze (0)


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl
Opublikuj własny artykuł
Opublikuj artykuł z linkami

Kalendarium

Przejdź do kalendarium »

dodaj wydarzenie »

Ostatnio dodane artykuły

dodaj artykuł »