Firma » System prawny

Sąd Arbitrażowy przy KIG wyróżnił najlepsze prace magisterskie

Rośnie zainteresowanie arbitrażem wśród przyszłych prawników. Świadczy o tym ich coraz liczniejszy udział w konkursie im. prof. Jerzego Jakubowskiego na najlepszą pracę magisterską na temat sądownictwa arbitrażowego i mediacji.

 

Konkurs na najlepszą pracę magisterską organizowany jest przez Sąd Arbitrażowy przy Krajowej Izbie Gospodarczej (SA KIG)  od 10 lat – w cyklu dwuletnim. Pierwsza edycja miała miejsce w 2003 roku. Udział w konkursie jest nie tylko powodem do satysfakcji, lecz również otwiera laureatom drogę do publikacji ich prac, dalszej kariery arbitrażowej, współpracy z najlepszymi kancelariami prawniczymi w kraju i za granicą. Na nagrody przeznaczono łącznie 30 tys zł. W tegorocznej edycji konkursu do SA KIG napłynęła rekordowa liczba prac magisterskich.

 
- Bardzo nas cieszy rosnące zainteresowanie arbitrażem jak i naszym Sądem Arbitrażowym przy KIG wśród młodych prawników. W ubiegłym roku na konkurs przesłano 29 prac. W tym roku było to już 40, w tym 5 prac w języku angielskim – mówi Marek Furtek, prezes Sądu Arbitrażowego przy KIG.

 

Jury stanęło przed trudnym wyborem. Wraz ze wzrostem liczby przesyłanych prac znacząco wzrosła również ich jakość.

 

- Należy jednocześnie podkreślić rosnący poziom merytoryczny nadsyłanych prac. Znalazło to swoje odzwierciedlenie w naszych dyskusjach nad wyborem tych najlepszych, a także o ostatecznych wynikach i dodatkowym wyróżnieniu dwóch prac magisterskich  – dodał dr Andrzej Tynel, Przewodniczący Jury Konkursu.

 

Zwycięska praca Bartłomieja Panfila napisana pod kierunkiem pod kierunkiem prof. dr. hab. Wojciecha Popiołka jury konkursu postanowiło przyznać pierwszą nagrodę w wysokości 10 tys. zł. Drugie miejsce i nagrodę pieniężną w kwocie 8.000 zł otrzymała: Barbara Sobowska za pracę magisterską pt. The path towards the extension of an arbitration agreement to non-signatories – polish law perspective pod kierunkiem prof. dr. hab. Andrzeja Kubasa. Natomiast trzecie miejsce i nagrodę w wysokości 6 tys. zł otrzymał Maciej Zych za pracę magisterską pt. Prawne i pozaprawne podstawy orzekania przez sąd polubowny w arbitrażu handlowym pod kierunkiem prof. dr. hab. Andrzeja Szumańskiego.

 

Jury tegorocznego konkursu postanowiło przyznać wyróżnienie i nagrodę pieniężną w kwocie po 3 tys. zł: Piotrowi Plesińskiemu za pracę magisterską pt. Klauzula porządku publicznego w postępowaniu o uznanie lub wykonanie zagranicznego wyroku arbitrażowego pod kierunkiem prof. dr. hab. Andrzeja Szumańskiego oraz Krzysztofowi Rokicie za pracę magisterską pt. Uzyskanie dokumentów od strony przeciwnej i osoby trzeciej w międzynarodowym arbitrażu handlowym pod kierunkiem dr hab. Elwiry Marszałkowskiej-Krześ.

 

Prace laureatów Konkursu zostaną wydrukowane w VI edycji książki wydawanej przez Sąd Arbitrażowy przy KIG.

 

Sąd Arbitrażowy przy Krajowej Izbie Gospodarczej w Warszawie powołany został 1 stycznia 1950 roku i funkcjonował pod nazwą Kolegium Arbitrów przy Polskiej Izbie Handlu Zagranicznego, jako niezależna jednostka powołana do rozstrzygania sporów wynikających z międzynarodowych stosunków handlowych. Od 1990 roku Sąd Arbitrażowy kontynuuje swoją działalność w ramach Krajowej Izby Gospodarczej w Warszawie. SA KIG jest członkiem i jednym z założycieli Międzynarodowej Federacji Instytucji Arbitrażu Handlowego, członkiem Międzynarodowej Rady do Spraw Arbitrażu Handlowego, członkiem Europejskiej Grupy Arbitrażowej, Międzynarodowej Izby Handlowej (ICC) w Paryżu oraz Komitetu Specjalnego przy Europejskiej Komisji Gospodarczej w Genewie. W lutym 2013 roku tygodnik Wprost docenił promocję idei arbitrażu - prostszego i szybszego sposobu rozwiązywania sporów - realizowaną przez SA KIG w środowiskach akademickich i gospodarczych i wyróżnił nagrodą Kod Sukcesu 2012. 

 Redakcja CentrumPR informuje, że artykuły, fotografie i komentarze publikowane są przez użytkowników "Serwisów skupionych w Grupie Kafito". Publikowane materiały i wypowiedzi są ich własnością i ich prywatnymi opiniami. Redakcja CentrumPR nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Nadesłał:

iwonamichalowska

Komentarze (0)


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl
Opublikuj własny artykuł
Opublikuj artykuł z linkami


Kalendarium

Przejdź do kalendarium »

dodaj wydarzenie »

Ostatnio dodane artykuły

dodaj artykuł »