Dom » Ogrody

Skąd się wzięły domki holenderskie?

Skąd się wzięły domki holenderskie?
Zobacz więcej zdjęć »
Domki holenderskie wyłącznie przez pomyłkę nazywane są w Polsce holenderskimi. Ich historia rozpoczyna się w Wielkiej Brytanii, później, domki te podbijały Europę, a w ostatnim czasie również zaczęły podbój naszego kraju. Skąd się wzięły? Jak powstały? Jaki był ich cel?

Historia i projekt

Historia domków holenderskich narodziła się w Wielkiej Brytanii. Zasadniczo domki te w całej Europie zwane są brytyjskimi, jedynie w Polsce przyjęły nazwę domki holenderskie. Projekt powstał w Zjednoczonym Królestwie Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej, i tam też rozpoczęła się ich budowa, a także późniejsza eksploatacja. Tam też domki przeszły swoistą rewolucję. Wszystko zaczęło się od zamiłowania Anglików do niewielkich działek oraz ogródków rekreacyjnych. Zmęczeni miejskim życiem Brytyjczycy, zdecydowali się na masowe wykupywanie działek letniskowych na wsiach oraz obrzeżach miast. Tam też budowali altany. Jednak z czasem altany przestały wystarczać. Bo pod altaną śpi się niewygodnie, a w nocy jest po prostu zimno. W efekcie powstały pierwsze domki brytyjskie, które z czasem stały się nie tylko zapleczem działki rekreacyjnej, lecz jej sercem. Można było w nich spać, jeść, odpoczywać i spędzać nawet kilka tygodni. Ich projekt został zmodernizowany, dodano chemiczną ubikację, a także łazienkę. Proces ten oczywiście trwał dłuższy czas, jednak był coraz bardziej rozwijany.

 Ekspansja

Domki holenderskie na zachodzie nazywane poprawnie – brytyjskimi, stały się coraz bardziej popularne również we Francji, Niemczech, Szwajcarii, Włoszech czy innych krajach zachodnich. Ich olbrzymia popularność odnotowywana była również w Stanach Zjednoczonych, gdzie nawet w niektórych regionach kraju, były domkami całorocznymi. To pokazuje jak bardzo projekt się rozwinął, a sama koncepcja okazała się być trafną. W Polsce domki te zaczęły się przyjmować dopiero pod koniec lat 90-tych dwudziestego wieku. Początkowo jednak Polacy, którzy są mocno nieufni do budownictwa tego typu, woleli płacić więcej i budować betonowe, czy też solidne drewniane domki letniskowe. Z czasem jednak ceny działek poszły w górę, a o pozwolenie nie było łatwo. Trzeba więc było ratować się domkami holenderskimi, które i u nas przyjęły się doskonale. Od początku ich rolą i przeznaczeniem były działki letniskowe oraz miejsca wypoczynku, tak też zresztą pozostało do dnia dzisiejszego. Redakcja CentrumPR informuje, że artykuły, fotografie i komentarze publikowane są przez użytkowników "Serwisów skupionych w Grupie Kafito". Publikowane materiały i wypowiedzi są ich własnością i ich prywatnymi opiniami. Redakcja CentrumPR nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Nadesłał:

Dabali777

Komentarze (0)


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl
Opublikuj własny artykuł
Opublikuj artykuł z linkami


Kalendarium

Przejdź do kalendarium »

dodaj wydarzenie »

Ostatnio dodane artykuły

dodaj artykuł »