Kobieta, zdrowie, uroda » Medycyna

Skaling i piaskowanie, czyli metody usuwania kamienia i osadu nazębnego

Skaling i piaskowanie, czyli metody usuwania kamienia i osadu nazębnego
Zobacz więcej zdjęć »
Każdy, kto posiada piękny i zdrowy uśmiech wie, iż osiągnięcie takiego efektu wymaga nie tylko odpowiedniej higieny jamy ustnej, ale również profilaktycznych wizyt u stomatologa.

Powszechnym problemem, również u osób dbających o stan swoich zębów, jest kamień i osad nazębny. Istnieją jednak zabiegi, które skutecznie go usuwają. Są to skaling i piaskowanie.

Kamień nazębny – co to takiego?

Kamień nazębny to twardy osad o ciemnym zabarwieniu, który powstaje w wyniku zmineralizowania się płytki nazębnej. Jest to problem, który często prowadzi do rozwoju stanów zapalnych w jamie ustnej, wynikających z gromadzenia się bakterii na powierzchni zębów. W rezultacie może być przyczyną poważnych chorób dziąseł i zębów oraz przebarwień, które niekorzystnie wpływają na wygląd zębów. Kamień nazębny powstaje najczęściej w wyniku nieodpowiedniej higieny jamy ustnej, palenia papierów oraz picia zbyt dużych ilości kawy i herbaty.

Usunięcie kamienia i osadu nazębnego jest możliwe, dzięki zabiegowi skalingu i piaskowania. Skaling polega na usuwaniu osadu z zębów przy użyciu ręcznych lub mechanicznych skalerów stomatologicznych, natomiast piaskowanie to zabieg, w trakcie którego usuwa się płytkę nazębną, różnego rodzaju osady oraz przebarwienia za pomocą piaskarki.

Skaling

Skaling jest zabiegiem praktycznie bezbolesnym, który dzieli się na dwa rodzaje: skaling naddziąsłowy i skaling poddziąsłowy. Zabiega ma na celu usunięcie twardych złogów nazębnych. Skaling naddziąsłowy polega na usunięciu kamienia nazębnego z powierzchni korony zęba. Z kolei skaling poddziąsłowy to zabieg, w trakcie którego usuwa się kamień nazębny znajdujący się pod powierzchnią dziąseł. Profilaktycznie zaleca się wykonywanie skalingu 1-2 razy w roku.

Skaling naddziąsłowy jest zabiegiem, który wykonuje się za pomocą ultradźwięków. Urządzenie, zwane skalerem, przykłada się do miejsc, w których pojawił się kamień. Ultradźwięki wraz z wodą uderzają w cząsteczki złogów, doprowadzając do ich pęknięcia i oderwania się od powierzchni zębów. Następnie oczyszczone zęby zostają wypolerowane, co sprawia, że ich powierzchnia jest gładka i zabezpieczona przed ponownym osadzaniem się kamienia

Skaling poddziąsłowy to z kolei zabieg przeprowadzany przy użyciu skalera ultradźwiękowego oraz kirety, która dzięki odpowiedniemu wygięciu, umożliwia dotarcie do każdej szczeliny w jamie ustnej. Następnie, po oczyszczeniu z kamienia, szyjki zębowe zostają dokładnie wypolerowane. Po wykonaniu skalingu, pacjent może odczuwać chwilową nadwrażliwość zębów. Dlatego też, po skończonym zabiegu, warto zdecydować się na zabieg lakierowania zębów, który zabezpieczy ich powierzchnię.

Piaskowanie

Piaskowanie to bezpieczny i bezbolesny zabieg. Wykonuje się go przy użyciu piaskarki, czyli urządzenia, które kieruje strumień piasku dentystycznego na zęby. W jego trakcie usunięte zostają przede wszystkim osady oraz przebarwienia z powierzchni zębów. Usunięty zostaje również kamień nazębny, ale tylko w niewielkim stopniu, dlatego też, piaskowanie jest zabiegiem, który stanowi idealne uzupełnienie skalingu.

Zaleca się, aby profilaktycznie zabieg piaskowania wykonywać raz w roku. Co kilka miesięcy natomiast powinny się na niego decydować osoby palące, pijące duże ilości kawy i herbaty oraz noszące aparat ortodontyczny. Dzięki zabiegowi, zęby będą nie tylko zabezpieczone przede rozwojem bakterii, chorób zębów i dziąseł, ale będą również lepiej wyglądały.

W trakcie zabiegu piaskowania wykorzystuje się piaskarkę, za pomocą której rozpyla się w jamie ustnej pacjenta drobny proszek z odpowiednią ilością wody. Następnie zastosowany podczas zabiegu piasek zostaje odessany za pomocą ssaka. Należy podkreślić, iż piaskarka pozwala dotrzeć nawet do najbardziej niedostępnych miejsc w jamie ustnej, dzięki czemu zabieg jest niezwykle precyzyjny. Po zabiegu piaskowaniu zaleca się lakierowanie zębów, co ma na celu wzmocnienie szkliwa.

Największą skuteczność w usuwaniu kamienia osiąga się poprzez połączenie zabiegu skalingu i piaskowania. Zaleca się, aby najpierw rozbić i wypłukać kamień nazębny wykonując zabieg skalingu, a następnie usunąć osad i powierzchniowe przebarwienia poprzez zabieg piaskowania. Wykonanie obu zabiegów gwarantuje zatem nie tylko niezwykle dokładne oczyszczenie zębów z kamienia, ale również chroni zęby przed jego tworzeniem się w przyszłości.

We współpracy z http://odent.pl/Redakcja CentrumPR informuje, że artykuły, fotografie i komentarze publikowane są przez użytkowników "Serwisów skupionych w Grupie Kafito". Publikowane materiały i wypowiedzi są ich własnością i ich prywatnymi opiniami. Redakcja CentrumPR nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Nadesłał:

admin11

Komentarze (0)


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl
Opublikuj własny artykuł
Opublikuj artykuł z linkami

Kalendarium

Przejdź do kalendarium »

dodaj wydarzenie »

Ostatnio dodane artykuły

dodaj artykuł »