Kultura, sztuka » Kultura

Skarbonka z antywłamaniowym szkłem marki Pilkington ponownie na Rynku w Krakowie

Skarbonka z antywłamaniowym szkłem marki Pilkington ponownie na Rynku w Krakowie
Zobacz więcej zdjęć »
Specjalne szkło ochronne zapewni bezpieczeństwo zabytkowej skarbonie, która powróciła na swoje miejsce na krakowskim Rynku Głównym. Antywłamaniowe przeszklenie zostało wykonane z laminowanego szkła Pilkington Optilam™, które uchroniło zawartość przed kradzieżą na początku roku.

Odrestaurowana po nieudanej próbie włamania zabytkowa skarbona, z której datki przeznaczane są na renowację zabytków miasta, została ponownie zamontowana na krakowskim Rynku we wtorek 19 lipca 2016 r. styczniu br. skarbonkę próbowało rozbić młotkiem trzech mężczyzn. Kradzież nie powiodła się, dzięki zastosowaniu w niej antywłamaniowego szkła marki Pilkington, jednak w miejscu uderzeń doszło do wyszczerbienia i spękania wierzchniej warstwy szkła. Nowe przeszklenie zostało wykonane przez Spółkę Pilkington IGP, należącą do NSG Group - producenta szkła dla budownictwa i motoryzacji, która zaoferowała bezpłatną pomoc przy naprawie. W odnowionej wersji wykorzystano antywłamaniowe szkło o podwyższonej wytrzymałości, zabezpieczające przed dewastacją i kradzieżą datków, przekazywanych przez odwiedzających i mieszkańców.

Skarbonka, należąca do Kancelarii Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej, od 38 lat jest nieodłącznym elementem przestrzeni miasta i krakowskiego Rynku Głównego. Każdego roku trafiają do niej datki, które Społeczny Komitet Odnowy Zabytków Krakowa przeznacza na remonty ważnych obiektów w mieście.  Zaprojektowana przez Jacka Pióreckiego, zbudowana jest z metalu i szkła. Jej zwieńczenie w formie korony nawiązuje symbolicznie do blanków krakowskich murów miejskich. Szklane ściany zdobi litera "K" wzorowana na monogramie z XIV-wiecznych drzwi Katedry Wawelskiej.

Ze względu na powtarzające się próby włamania, skarbonka została wykonana z materiałów zapewniających wysoką odporność szyb na pęknięcia od przypadkowych uderzeń, jak i w przypadku chuligańskiego ataku. Szyby o wzmocnionej budowie zaprojektowano i wykonano w zakładzie Pilkington IGP w Skierniewicach. „Aby zapobiec kradzieżom i zniszczeniom, w skarbonie wykorzystane zostało szkło laminowane Pilkington Optilam™ spełniające wymagania szkła antywłamaniowego – mówi Dariusz Kowalczyk, Dyrektor Oddziałów Pilkington IGP w Krakowie i Skierniewicach. Przeszklenie składa się z dwóch tafli szkła, każda o grubości 10 mm oraz umieszczonej pomiędzy nimi elastycznej folii PVB, zlaminowanych ze sobą i wzmocnionych termicznie, co podnosi wytrzymałość mechaniczną i zapewnia wysoki poziom bezpieczeństwa zarówno w przypadku potencjalnego kontaktu ludzkiego ciała ze szkłem, jak i ochrony przed aktami wandalizmu i dewastacją”.

Od 2014 roku szkło antywłamaniowe marki Pilkington skutecznie chroni datki znajdujące się w skarbonce.Redakcja CentrumPR informuje, że artykuły, fotografie i komentarze publikowane są przez użytkowników "Serwisów skupionych w Grupie Kafito". Publikowane materiały i wypowiedzi są ich własnością i ich prywatnymi opiniami. Redakcja CentrumPR nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Nadesłał:

Effective Public Relations
http://effectivepr.pl

Komentarze (0)


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl
Opublikuj własny artykuł
Opublikuj artykuł z linkami


Kalendarium

Przejdź do kalendarium »

dodaj wydarzenie »

Ostatnio dodane artykuły

dodaj artykuł »