Firma » System prawny
Skutki niestawiennictwa na rozprawie sądowej
Podstawowe informacje, które musisz znać
Zamów artykuły sponsorowane na serwisie CentrumPR.pl w kilka minut, poprzez platformę Link Buildingu np.:
Oczywiście z reguły niestawiennictwo na rozprawie nie będzie najmniejszym nawet problem w prowadzeniu postępowania (niezależnie czy będzie to pierwsza instancja czy też postępowanie odwoławcze). Jeżeli nie stawimy się na rozprawie sąd najzwyczajniej uzna wnioski i twierdzenia zawarte w aktach danej sprawy. Mogą jednak zdarzyć się sytuacje, w których sędzia zdecyduje, że twoja obecność jest konieczna, zostaniesz wówczas wezwany do osobistego stawienia się w sądzie.
Negatywne skutki niestawiennictwa w sądzie
Mogą oczywiście zdarzyć się sytuacje, w których twoje niepojawienie się na sali rozpraw spowoduje negatywne skutki czy konsekwencje.
Pierwszą konsekwencją może być zawieszenie postępowania w sytuacji, w której ani ty ani twój przeciwnik nie stawiliście się na rozprawie. Dodatkowo sąd może zawiesić postępowanie, jeśli nie pojawisz się na Sali będąc powodem, a wcześniej nie zażądałeś rozpoznania sprawy w razie twojej nieobecności (wniosek taki możesz złożyć po otrzymaniu wezwania do sądu).
Po drugie, to że nie stawiłeś się w sądzie nie będzie przeszkodą do ogłoszenia wyroku, zostanie on więc wydany bez uwzględnienia twoich zeznań czy wyjaśnień
Kolejną z konsekwencji będzie wydanie wyroku zaocznego z przyjęciem wersji powoda (jeżeli występujesz w charakterze pozwanego) oczywiście o ile jego twierdzenia nie będą budziły uzasadnionych wątpliwości. Wydanie wyroku zaocznego nie będzie możliwe w sytuacji, w której zażądałeś przeprowadzenia rozprawy w trakcie swojej nieobecności lub złożyłeś już zeznania w sprawie (w formie ustnej lub pisemnej). Wyroku zaocznego nie można wydać również w postępowaniu nieprocesowym.
Ostatnią z możliwych konsekwencji będzie grzywna, która sąd może nałożyć za niestawienie się na rozprawie dotyczącej spraw małżeńskich, takich jak rozwód, separacja czy unieważnienie małżeństwa. Jeżeli nie wypełnisz obowiązku stawiennictwa w sądzie w tego typu rozprawie, możesz zostać ukarany grzywną w wysokości 1000 złotych.
Źródło: http://kancelariaea.pl
Nadesłał:
JustynaZ
|
Komentarze (0)