Rozrywka i wypoczynek » Sport
Śnieg od Air Products na Mistrzostwach Świata w skokach narciarskich w Harrachovie
Zobacz więcej zdjęć » |
Na potrzeby zawodów Air Products we współpracy z holenderską firmą Polar Snow wyprodukował z wykorzystaniem ciekłego azotu ponad 200 metrów sześciennych śniegu.
Zamów artykuły sponsorowane na serwisie CentrumPR.pl w kilka minut, poprzez platformę Link Buildingu np.:
Przeczytaj również
- Adgar ma kierownika sprzedaży usług przechowywania danych w swojej serwerowni
- Mleko modyfikowane GERBER Odkryciem Roku 2012 w programie "Laur Konsumenta"
- Kampania informacyjna programu "Wiem, co wybieram" ponownie z Clear Channel
- Richard Clare zostanie uhonorowanynagrodą 2012 CEEQA Lifetime Achievement Award
W ostatnim czasie temperatura powietrza w Harrachovie wzrosła do 15 stopni powyżej zera, co mogłoby uniemożliwić organizację Mistrzostw Świata. Dlatego specjaliści z firmy Air Products wykorzystując ciekły azot, w specjalnych namiotach, wyprodukowali odpowiednią ilość śniegu na potrzeby tej imprezy sportowej. „Do uzyskania ponad 200 metrów sześciennych śniegu potrzebowaliśmy zaledwie 12 godzin" - powiedział Radek Maděra.
„Używając naszych technologii możemy wyprodukować śnieg nawet na Saharze" - dodał Radek Maděra, specjalista ds. kriogeniki w czeskim oddziale Air Products.
Co ważne, śnieg produkowany przy pomocy takiej technologii nie zawiera żadnych chemikaliów, jest więc identyczny z naturalnym. Sam proces produkcji śniegu polega na podawaniu przez dysze bardzo zimnego gazu (ciekłego azotu o temperaturze -196 stopni) do mieszanki sprężonego powietrza i wody. W zależności od dobranych parametrów, a konkretnie ciśnienia sprężonego powietrza, można uzyskać śnieg o bardzo małych kryształkach, twardy i wytrzymały, który idealnie nadaje się do uprawiania narciarstwa. Wydajność tej technologii sięga nawet 100 m3 śniegu na godzinę.
W tym roku firma Air Products wspierała już organizatorów Pucharu Świata w skokach narciarskich w Wiśle i Zakopanem, gdy dodatnie temperatury powietrza zagrażały organizacji tych imprez. Zamrażanie rozbiegu skoczni w Wiśle trwało dwa dni. Do tego celu Air Products wykorzystało 1000 litrów ciekłego azotu oraz autorski system do spryskiwania torów na zimno.
„System do spryskiwania torów na zimno wykorzystuje ciekły azot o temperaturze -196 stopni Celsjusza. Urządzenie zostało opracowane przez Air Products w 2007 roku, kiedy dodatnie temperatury zagrażały organizacji Pucharu Świata w Zakopanem. Dzięki niemu nawet przy niesprzyjających warunkach pogodowych zawody mogą się odbywać. W ostatnich latach nasza firma kilkakrotnie wspierała organizatorów Pucharu Świata w skokach narciarskich. Ostatnio dostarczyliśmy ciekły azot oraz technologię Air Products do zamrażania torów na potrzeby konkursu skoków narciarskich mi in. w Wiśle 16 stycznia i w Zakopanem 18-19 stycznia br." - powiedział Janusz Paździora, specjalista ds. kriogeniki w polskim oddziale Air Products.
Komitet organizacyjny Pucharu Świata w skokach narciarskich w Polsce wielokrotnie prosił firmę Air Products o możliwość wsparcia przy mrożeniu rozbiegu skoczni. Specjaliści Air Products byli zawsze w gotowości na wypadek, gdyby zaszła potrzeba wykorzystania w tym celu ciekłego azotu.
Nadesłał:
Jarosław Soroczyński
|
Komentarze (0)