Dom » Nieruchomość

Spadła liczba kredytów hipotecznych

Spadła liczba kredytów hipotecznych
Zobacz więcej zdjęć »
Jak wynika z raportu AMRON – SARFiN w okresie od lipca do września obniżyła się zarówno liczba, jak i wartość nowo udzielonych kredytów hipotecznych. Utrzymania takiej tendencji można spodziewać się również w nadchodzącym 2012 roku.

Mniejsza liczba oraz wartość udzielonych kredytów w minionym kwartale niewątpliwie jest rezultatem międzynarodowych zawirowań gospodarczych.

Część osób, które zastanawiały się nad przeprowadzką do innego domu czy mieszkania, zdecydowały się przełożyć ostateczną decyzję na spokojniejszy okres. Należy tutaj również wymienić zmniejszającą się zdolność kredytową Polaków, która zamyka drogę do finansowania części osób zainteresowanych poprawą warunków mieszkaniowych. W tym miejscu należy dodać, że w nadchodzącym 2012 roku zapewne należy spodziewać się kontynuacji obniżania wartości i liczby kredytów hipotecznych. Będzie to wynikało w pierwszym rzędzie z niepewnej sytuacji gospodarczej. Poza tym z wprowadzanych przez Komisję Nadzoru Finansowego ograniczeń - ustalenie czasu obliczania zdolności kredytowej na maksymalnie 25 lat, bez względu na okres kredytowania oraz określenia limitu wysokości raty do 42% dochodu netto gospodarstwa domowego dla zobowiązań w walutach obcych. Z drugiej strony takie zmiany mogą jednak zachęcić większą liczbę Polaków do zaciągnięcia kredytu jeszcze pod koniec bieżącego roku.

Na przestrzeni III kwartału 2011 r. nie zmienił się udział zobowiązań denominowanych w złotówce w całej puli nowo udzielonych kredytów hipotecznych. Utrzymujący się stosunkowo wysoki odsetek kredytów złotówkowych można tłumaczyć bardziej przemyślanym podejściem większości Polaków, którzy w obecnych warunkach wolą raczej nie podejmować ryzyka walutowego. W taki scenariusz wpisują się również zmiany w przypadku kredytów w walutach obcych. Od lipca do września zmniejszył się odsetek zobowiązań w euro, na korzyść franka szwajcarskiego. Warto zaznaczyć, że udział waluty europejskiej był najniższy na przestrzeni ostatnich siedmiu kwartałów.

Emmerson S.A.Redakcja CentrumPR informuje, że artykuły, fotografie i komentarze publikowane są przez użytkowników "Serwisów skupionych w Grupie Kafito". Publikowane materiały i wypowiedzi są ich własnością i ich prywatnymi opiniami. Redakcja CentrumPR nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Nadesłał:

Emmerson S.A.

Komentarze (0)


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl
Opublikuj własny artykuł
Opublikuj artykuł z linkami


Kalendarium

Za 10 dni:
XXVIII edycja festiwalu Sounds of the Dolomites w górach Trentino we Włoszech
dodaj wydarzenie »

Ostatnio dodane artykuły

dodaj artykuł »