Technologie » Internet

Spam w sierpniu 2012 r.: aktywność przestępców osiągnęła punkt krytyczny

Spam w sierpniu 2012 r.: aktywność przestępców osiągnęła punkt krytyczny
Zobacz więcej zdjęć »
Kaspersky Lab informuje o opublikowaniu raportu poświęconego spamowi w sierpniu 2012 r. Z analizy wynika, że w miesiącu tym odsetek niechcianych wiadomości w ruchu pocztowym nadal zmniejszał się, a jego średni udział wynosił 70,2% - co stanowi spadek o 1,6 proc. w stosunku do lipca.

Zamów artykuły sponsorowane na serwisie CentrumPR.pl w kilka minut, poprzez platformę Link Buildingu np.:

Jednak poziom ten – typowy dla miesięcy letnich – nie oznacza, że spam stanowi mniejsze zagrożenie. W lipcu znacząco wzrósł udział szkodliwych załączników w ruchu pocztowym: szkodliwe pliki zostały wykryte w 4,5% całego ruchu pocztowego. W sierpniu natomiast miał miejsce niewielki spadek liczby takich załączników, jednak nadal można było znaleźć je w 3,9% wszystkich wiadomości e-mail. Odsetek oszukańczych wiadomości oraz e-maili reklamujących podrabiane produkty znanych projektantów nadal zwiększał się w ruchu spamowym.

W sierpniu, oprócz autopromocji, spamerzy rozprzestrzeniali e-maile reklamujące usługi oferowane przez innych cyberprzestępców. Popularna wysyłka promowała program zarabiania pieniędzy poprzez wykorzystywanie sklonowanych kart bankowych w celu kradzieży pieniędzy. Pojawiły się również e-maile oferujące bazy adresów, które mogły być wykorzystywane do rozprzestrzeniania spamu do różnych państw, łącznie z Iranem, gdzie spam jest rzadko spotykany.  
 
W sierpniu Chiny odzyskały prowadzenie w rankingach największych źródeł spamu. Udział tego państwa w całym rozprzestrzenionym spamie - 31,5% - pozwolił mu uplasować się na pierwszym miejscu rankingu Top 20. Na kolejnych miejscach znalazły się Stany Zjednoczone (15,7%) oraz Indie (12,4%). Wkład Chin do europejskiego spamu zwiększył się o 6 punktów procentowych, co spowodowało spadek udziału innych państw.  

W analizowanym miesiącu miały miejsce duże zmiany pod względem tematów wykorzystywanych w europejskim ruchu spamowym. Chociaż udział kategorii “Osobiste finanse” utrzymał się na wysokim poziomie, to jednak odnotowała ona znaczny spadek (-21,5 proc.) w porównaniu z poprzednim miesiącem. W sierpniu angielskojęzyczny spam był bardziej różnorodny w stosunku do poprzedniego miesiąca. Oprócz rosnącego odsetka wiadomości “farmaceutycznych” (+9,2 proc.) ruch spamowy zawierał także sporo wiadomości reklamujących kasyna (+3,6 proc.), jak również treści dla dorosłych, które stanowiły około 1,5% ruchu spamowego.         

„Spam letni zazwyczaj odznacza się większym stopniem tzw. kryminalizacji – wzrasta odsetek wiadomości e-mail reklamujących nielegalne towary i rozprzestrzeniających szkodliwy kod. Jednocześnie spamerzy aktywnie oferują swoje usługi oraz usługi innych przedstawicieli biznesu cyberprzestępczego. Tym samym, w sierpniu spam przestępczy osiąga punkt krytyczny, a wrzesień będzie pod tym względem prawdopodobnie spokojniejszy” – powiedziała Maria Namiestnikowa, starszy analityk spamu, Kaspersky Lab.

Pełna wersja raportu spamowego dla sierpnia 2012 r. jest dostępna w Encyklopedii Wirusów VirusList.pl prowadzonej przez Kaspersky Lab: http://www.viruslist.pl/analysis.html?newsid=721.

Informację oraz raport można wykorzystać dowolnie z zastrzeżeniem podania firmy Kaspersky Lab jako źródła.Redakcja CentrumPR informuje, że artykuły, fotografie i komentarze publikowane są przez użytkowników "Serwisów skupionych w Grupie Kafito". Publikowane materiały i wypowiedzi są ich własnością i ich prywatnymi opiniami. Redakcja CentrumPR nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Nadesłał:

Kaspersky Lab Polska Sp. z o.o.
http://kaspersky.pl

Komentarze (0)


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl
Opublikuj własny artykuł
Opublikuj artykuł z linkami

Kalendarium

Przejdź do kalendarium »

dodaj wydarzenie »

Ostatnio dodane artykuły

dodaj artykuł »