Zdrowie » Ciało
Sport to zdrowie. Czyli jak ćwiczyć żeby nie zaszkodzić stawom.
Zobacz więcej zdjęć » |
Przeciążenie stawów może być przyczyną kontuzji kolan, coraz częściej pojawiających się nawet u młodych ludzi. W wyniku mikrourazów niszczy się chrząstka stawowa, co objawia się strzelaniem w kolanie albo bólem w przedniej części stawu kolanowego, który jest dokuczliwy zwłaszcza przy kucaniu.
Leczenie urazów w obrębie kolana jest bardzo trudne, dlatego ważna jest dbałość o stawy i zapobieganie nadmiernemu ich zużyciu.
Zamów artykuły sponsorowane na serwisie CentrumPR.pl w kilka minut, poprzez platformę Link Buildingu np.:
Przeczytaj również
- Tylko TERAZ! ABBYY FineReader 9.0 Corporate Edition GRATIS!
- SJS Experience – sposób na motywację Twojego Zespołu. Propozycja dla wymagających.
- Klub Drivera dla odpowiedzialnych kierowców finał konkursu na Torze Kielce
- Jak jeździć bezpiecznie i być lepszym kierowcą? OmniPro rozpoczęła współpracę z SJS
Jak ćwiczyć?
Z trenerem
Aby uniknąć przykrych dolegliwości wynikających z przeciążenia stawów warto pomyśleć o współpracy z osobistym trenerem. Ponieważ tylko nadzorowane i dobrane indywidualnie ćwiczenia przyniosą odpowiedni efekt, a przede wszystkim nie zaszkodzą zdrowiu. Trener zwróci także uwagą na prawidłową technikę wykonywanych ćwiczeń.
Po rozgrzewce
Przed przystąpieniem do wykonywania ćwiczeń należy pamiętać o prawidłowej rozgrzewce oraz stopniowo przyzwyczajać organizm do rosnącego obciążenia w trakcie wysiłku fizycznego. Należy też unikać sezonowego uprawiania sportu bez odpowiedniego przygotowania. Sporty sezonowe, np. narciarstwo, jazdę na rowerze, należy rozpoczynać po odpowiednim przygotowaniu – zaprawie. Warto dodać, że basen jako forma aktywności w odciążeniu jest najbezpieczniejszą dla stawów formą rekreacji.
Technika
Podczas wykonywania ćwiczeń trzeba zwrócić uwagę na to żeby nie doprowadzać do tzw. przeprostów w stawach przy obciążeniu. W trakcie przysiadów, półprzysiadów oraz tzw. wypadów w przód czy w bok ugięte kolano nie powinno wychodzić przed stopę, powinno natomiast pozostawać z nią w jednej linii.
Uprawiając sporty często zapominamy też, że uginanie kolan powyżej 90 stopni bardzo je obciąża, co w konsekwencji może prowadzić do urazów więzadeł stawu kolanowego. Na stawy kolanowe źle wpływa także uderzanie piętami o podłoże w czasie wykonywania podskoków, dlatego należy podskakiwać lekko, opadając na przednią część stopy, aby zamortyzować drgania.
Sygnały organizmu
Leczenie zaniedbanych przeciążeń może być trudne i długotrwałe, dlatego uprawiając sport nie należy lekceważyć żadnych sygnałów organizmu ani drobnych nawet urazów.
Bez względu na uprawianą dyscyplinę sportu należy dbać o prawidłowe wykonanie ćwiczeń, wzmacniać mięśnie w obrębie kolana oraz wspomagać się suplementami z kwasem hialuronowym, który odżywia maź stawową, wspomagającą chrząstkę, niezbędną do prawidłowego funkcjonowania stawu.
Jednym z preparatów, który może uzupełnić niedobory kwasu hialuronowego jest HYALDiet. Jego regularne stosowanie wspomaga regenerację stawów, podnosi jakość mazi stawowej co zwiększa komfort poruszania się i wspomaga mobilność stawów. Dodatkowo zawarta w preparacie dzika róża działa wzmacniająco oraz ma wysoką zawartość witaminy C.
Preparat ma postać fiolek o pojemności 10 ml i przeznaczony jest do spożywania po rozpuszczeniu w wodzie. Ta innowacyjna forma daje gwarancję wygodnego stosowania preparatu.
Cena detaliczna preparatu HYALDiet w fiolkach waha się od 49 do 65 złotych.
Więcej na www.vitadiet.pl
Komentarze (0)