Gospodarka » Żywność
Stacje świeżej wody użytkowej firmy Taconova w największej europejskiej farmie krewetek
Zobacz więcej zdjęć » |
Hodowla odbywa się bez użycia żadnych antybiotyków, a koncepcja energetyczna największego gospodarstwa tego typu w Europie jest całkowicie ukierunkowana na zrównoważony rozwój. Lokalizacja w Rheinfelden została wybrana specjalnie w celu bezpośredniego wykorzystania ciepła odpadowego z warzelni. Również mieszanka soli do basenów z krewetkami jest produkowana lokalnie.
Zamów artykuły sponsorowane na serwisie CentrumPR.pl w kilka minut, poprzez platformę Link Buildingu np.:
"Co roku do Szwajcarii importuje się około 9.000 ton krewetek, głównie z Azji", wyjaśnia Rafael Waber, Dyrektor Zarządzający SwissShrimp AG, który założył firmę ze swoimi kolegami Thomasem Tschirren, Michaelem Siragusą, Danielem Gfellerem i Jean-Claude'em Cattinem. "Skorupiaki są często skażone antybiotykami i innymi lekami, a poza tym muszą być zamrożone z powodu długiego transportu. Chcieliśmy to zmienić. Tak w 2008 roku narodził się pomysł na naszą lokalną hodowlę ". Prace rozwojowe trwały prawie dziesięć lat. W 2016 roku zespół Rafaela Wabera znalazł idealnego partnera do realizacji projektu w szwajcarskim zakładzie produkcji soli w Rheinfelden i rok później uzyskał środki finansowe na rozpoczęcie budowy.
Do 60 ton krewetek rocznie.
SwissShrimp AG posiada w sumie 16 zbiorników o pojemności 100 metrów sześciennych każdy. Krewetki dorastają w zamkniętym obiegu słonej wody bez stosowania antybiotyków. Wydajność gospodarstwa wynosi do 60 ton rocznie. "Od rozpoczęcia produkcji w październiku 2018 r. stale zwiększamy ilości do osiągniecia tego maksimum", mówi Waber. W zależności od sytuacji rynkowej możliwa jest również ekspansja. Ambitny założyciel zakłada, że na farmie można hodować nawet do 200 ton rocznie. Obecnie wypełnionych skorupiakami jest 12 zbiorników. Pozostałe baseny wykorzystuje się do uzdatniania wody morskiej. Zbiorniki są stopniowo wypełniane larwami. "Celem jest, aby pokolenie krewetek było zawsze gotowe do zbioru", wyjaśnia Waber. "Dzięki temu, możemy zagwarantować codzienne świeże zbiory." Pierwsze krewetki zostały dostarczone klientom w kwietniu tego roku.
Niezawodna technologia zapewniająca optymalne warunki dojrzewania
Dojrzałe krewetki mają około 15 cm długości i ważą od 20 do 30 gramów. Aby małe larwy dobrze się rozwijały i osiągały odpowiednie rozmiary, temperatura i jakość wody muszą być jak najbardziej stałe. "Optymalna temperatura to 28 stopni", wyjaśnia Rafael Waber. "Zbyt duże wahania nie mogą mieć miejsca, ponieważ krewetki są bardzo wrażliwe”. Zbiorniki hodowlane trzeba również regularnie zaopatrywać w świeżą wodę ze względu na duże straty spowodowane parowaniem. "Ponieważ zimna woda wspomagała chłodzenie zbiornika, wpadliśmy na pomysł wstępnego podgrzewania świeżej wody", wyjaśnia Stefan Roth z Studer Gebäudetechnik AG, który był odpowiedzialny za projekt jako specjalista ds. planowania. "Konkretnie oznacza to, że stacje słodkiej wody muszą ogrzewać zimną wodę z 10°C do około 30°C, w zależności od zapotrzebowania”. Przetarg wymagał również dużych przepływów objętościowych wynoszących około 12.000 litrów na godzinę. "Dzięki doskonałym referencjom w dziedzinie stacji świeżej wody, dowiedzieliśmy się o rozwiązaniach firmy Taconova", kontynuuje Roth. Szybko podjęto decyzję na korzyść TacoTherm Fresh Peta X. Stacja do podgrzewania wody na żądanie w systemie ciągłego przepływu pobiera wymaganą energię pierwotną bezpośrednio ze zbiornika buforowego systemu ogrzewania.
Takie rozwiązanie eliminuje konieczność magazynowania ciepłej wody użytkowej w dodatkowym zbiorniku. Tym samym zapewnia wysoki poziom ochrony przed bakterią Legionella, ponieważ zapobiegamy stagnacji wody.
System kaskadowy dla zapewnienia wydajnej pracy
Zbiorniki hodowlane potrzebują znacznie większej ilości podgrzanej wody niż jest w stanie dostarczyć indywidualna stacja, dlatego system został zaprojektowany jako kaskada trzech urządzeń TacoTherm Fresh Peta X. Dzięki połączonej wydajności stacji, uzyskuje się maksymalnie 13 900 l/h gorącej wody pitnej o temperaturze 28°C i temperaturze początkowej 50°C. "W razie potrzeby możemy również w każdej chwili doposażyć instalację i łatwo rozbudować kaskadę z trzech do pięciu stacji", wyjaśnia Martin Stapfer, Manager Działu Obsługi Klienta w Taconova Group AG. W tych temperaturach zwapnienie wymienników płytowych jest bardzo niskie. Ponadto kaskadowanie stacji oferuje dalsze korzyści, szczególnie w przypadku prac konserwacyjnych lub awarii jednego z urządzeń. Dwie pozostałe stacje nadal produkują wtedy ciepłą wodę i mogą utrzymać wymaganą temperaturę.
Wygodna instalacja
Taconova dostarcza wszystkie elementy wyposażenia i komponenty całkowicie zmontowane i okablowane, gotowe do podłączenia, żeby zapewnić jak najłatwiejszą instalację swoich stacji. Urządzenia te gwarantują niezawodną eksploatację i do minimum ograniczają prace konserwacyjne. "Prosty i szybki montaż oraz długa żywotność były dla nas również decydującym kryterium wyboru", dodaje Stefan Roth. "Współpraca z firmą Taconova przebiegała bardzo sprawnie i przez cały czas otrzymywaliśmy potrzebne wsparcie. Kolejną wielką zaletą jest to, że stacje świeżej wody są opracowywane w Szwajcarii, co gwarantuje wysoki poziom specjalistycznej wiedzy, która przynosi nam korzyści”. Martin Stapfer z firmy Taconova jest również optymistą w kwestii przyszłości tej inwestycji. "SwissShrimp to imponujący i unikalny obiekt w Europie. Cieszymy się, że poprzez nasze stacje świeżej wody możemy przyczynić się do sukcesu tego zrównoważonego i wzorcowego projektu ". Od momentu uruchomienia farmy, wszystkie stacje pracują bez problemów i utrzymują stałą temperaturę, co stanowi dobrą podstawę dla ambitnych celów zespołu Swissshrimp. Produkcja na pełną skalę rozpocznie się jesienią 2019 roku, a dedykowany sklep internetowy sprawi, że zamawianie szwajcarskich krewetek stanie się jeszcze wygodniejsze dla indywidualnych klientów.
Komentarze (0)